1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Arınç'tan Gökçek'e: Arsaları verdi, Tayyip Bey'ten zılgıtı yiyince iptal etmeye kalktı
Arınç'tan Gökçek'e: Arsaları verdi, Tayyip Bey'ten zılgıtı yiyince iptal etmeye kalktı

Arınç'tan Gökçek'e: Arsaları verdi, Tayyip Bey'ten zılgıtı yiyince iptal etmeye kalktı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim öncesinde AK Partili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le yaşadığı polemik konusunda ilk kez ayrıntılı konuştu. Cemaatle Gökçek'in arasının iyi olduğunu iddia eden Arınç, ''Arsaları verdi verdi verdi,

A+A-

Gökçek'in Belediye Başkan adaylığı için cemaatin önde gelenlerinin kendisinden ricacı olduklarını açıklayan Arınç "Onlarla arası iyiydi. 2009 ve 2014’te adaylığına karşı çıktığımda o cemaatten 2009’da Gülerce ve Harun Tokak, 2014’te de Cemil Koçak geldiler bana ‘Melih bey devam etsin, bu hizmetler yürür’ falan dediler. Ben yine kanaatlerimi ifade ettim. Partinin kararı Gökçek olunca arkasında durdum" dedi.

"TAYYİP BEY'DEN ZILGITI YİYİNCE..."

Arınç, "parsel parsel" ifadesi ile Gökçek'in Ankara'da bazı arsaları Cemaat'e vermesini kastettiğini vurgulayarak,"Arsaları verdi verdi verdi, Tayyip Bey'ten zılgıtı yiyince iptal etmeye kalktı" dedi.

Arınç, CNN Türk'te katıldığı programda, "Gökçek hakkında son kez konuşuyorum" dedi ve bu konudaki tüm soruları yanıtladı.

* "KENDİSİ DE KABUL ETTİ"

Arınç, Melih Gökçek'in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatıyla cemaate hangi arsaları verdiğinin gazetelerde de yayınlandığına vurgu yaparak, "Kendisi de kabullendi. Ben hayırsever insanım, kim benden de ne istediyse verdim diyor" diye konuştu.

* "YARGI DA BİLİYORDUR"

Gökçek'le ilgili iddiaların peşine "herkesin düşebileceğine" dikkat çeken Arınç, "Yolsuzluk konusuysa bunu herkes bilebilir, herkes bunun ardına düşebilir. Medyamız da araştırmacı gazetecilerimiz de yargı da pek çok şeyi biliyordur, gerekenler yapılır" dedi.

* "KİMSE İKAZ ETMEDİ, TWEETLERİ SİLMEDİ"

Gökçek'in kendisini ve ailesini "paralel yapıyla ilişkili" gösteren tweetleri, Bakanlar Kurulu sürerken attığını belirten Arınç, süreci şöyle anlattı;

"Şaşırdım ve üzüldüm. Birkaç saat geçti. Zannettim ki birileri bunu ikaz edecek ve bu tweetler silinecek özür dilenecek. Ama hoşlarına gitmiş ki.."

* "BAŞBAKAN BANA "GÖKÇEK'İ MUHATTAP ALMA" DEDİ

Bakanlar Kurulu sonrasında açıklama yapmadan önce Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla konuyu konuştuğunu söyleyen Arınç, "Başbakan’a sordum. Bunu muhatap alma, yanlış yapmış. Yanlışlığın hesabı bir şekilde sorulur, üzerinde durma dedi. Sonra da birkaç bakanla ayak üstü konuştuk. Sen kimsin o kim muhatap alma dediler" diye konuştu.

* "PARALELLE İRTİBATIMIZI 17-25 ARALIK SONRASI KESTİK"

Gökçek'in kendisini ve ailesini, özellikle de kızı ve damadını "paralel yapıyla ilişkili" gösterdiğini anlatan Arınç, "17-25 Aralık olduktan sonra bunların ne yaptıklarını gördükten sonra irtibatımızı kestik. Hizmet hareketine iyi gözle bakanlara sempati duyduk ama devleti ele geçirmeye çalışanlara sempati duymadık" dedi.

* "8 HAZİRAN'DA AÇIKLAYACAĞIM DEMEDİM"

Gökçek konusundaki iddiaları gündeme getirdiği Bakanlar Kurulu sonrası basın toplantısına atıf yapan Arınç, "Hiçbir cümlemde 8 Haziran’da açıklayacağım diye bir sözüm yok" dedi.

Arınç şöyle konuştu;

"8 Haziran’dan sonra yolsuzluk dosyası açıklayacağım demedim. Ak Partikurulduğunda bu kişi AK Parti’ye karşı, Tayyip Erdoğan’a karşı en büyük düşmanlığı yaptı. AK Parti’ye son gelenler arasındadır. Ona paralel yapıyla ilgili seçim sonuçlarını onlarla kazandın, beni itham etme, kendine bak dedim. Yapılan işler hukuka aykırıysa yargı ne yapacaksa yapar."

* "SİYASETEN YOK ETMEYİ DÜŞÜNMÜŞTÜM AMA GEREK KALMADI"

Arınç, bundan böyle Gökçek konusunda "siyaseten de konuşmayacağını" belirterek, "Bir yerlere yaranmak için beni kullanan birini siyaseten yok etmeyi düşünmüştüm. Ama gerek kalmadı. Seçim sonuçları önemli bir göstergedir. Tahlilleri içinde de sebeplerden birisi belediye başkanı ya da başkanları olabilir. Belediyelerde olan bitenler, başkanların performansı da mutlaka dikkate alınmalıdır" dedi.