1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Arsin Santa yolunun güzergahı mı değişti?
Arsin Santa yolunun güzergahı mı değişti?

Arsin Santa yolunun güzergahı mı değişti?

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin inanç turizmi açısından...

A+A-

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin inanç turizmi açısından en önemli yerlerinden biri olarak kabul edilen Santa Harabeleri yolunun güzergahının değiştirildiği iddia edildi.

 

Bölge sakinlerinden Alkan Keskin’in iddiasına göre HES’lerin yasa tanımazlığı karşısında isyan etme noktasına geldiklerini belirtti ve şunları söyledi: “Biz bu yolun yapılmasını istedik. Kimseden zorla doğanın değiştirilmesi talebinde bulunmadık. Sadece doğup büyüdüğümüz yaylalara ayda bir çıkmak için yol istedik. Yapıldı mı , hayır. Herkes Santa Harabeleri’nin güzelliklerinden bahsediyor. Turist geliyor diye ha bire haberler yapılıyor. Santa Harabeleri’ne şöyle hizmet ettik şu aktiviteleri yaptık diye yaygaralar yapılıyor ve bundan övünç duyuluyor. Ama bu yaygarayı yapanlardan hiç biri kendi arabasıyla Santa’ya gitmiyor, gidemiyor. Çünkü aracıyla gidecek yoldan, at arabaları bile zor gider de ondan. Bu kadar ağır ve güçlü insanların var olduğu bir yerleşkenin grup yolu böyle mi olmalı. Kimseden yapacağından başka bir şey istemedik. Yasa dışı bir şey ise hiç talep etmedik.”

 

HES’LERE VAR BİZE YOK

 

Her seçim zamanında bu yol için çeşitli sözler verildiğinin de altını çizen Keskin, “ Her seçim zamanında kazma-kürek, kepçe-dozer yollara düşünler oldu. Bir günde olsun verdikleri sözleri tutmalarını istedik. Ama söz verdikleri gibi yine yalan oldu her şey. Kimseden zorla doğanın değiştirilmesini de istemedik. Ama yapılmadı çünkü karlı bir kazanç kapası değildi bu. Ama HES’lere her şey serbest. Hiç bir hizmet yapmayıp elimizdeki güzellikleri HES’lere peşkeş çekmesinler. HES’ler bu gücü nerden buluyor. Kimlerden talimat alıyorlar. Bu bölgenin vekilleri bunu görmez duymaz mı? Kimin haddine mevcut yolu değiştirmek. Ormanı kırıp yüzlerce çam ağcını kesip yolu başka bir güzergahtan geçirmeye çalışmaya kim izin verdi. Üstelik pervasızca at yolu gibi halkın hizmetine sunmak. O yola aracıyla vuran her üç turisten ikisinin geri döndüğünü biliyor musunuz. O yola giren bir çok araç ya yolda kalıyor ya da dönüp parçacıya gidiyor. Nerde Arsin’in sivil toplum kuruluşları, nerde çevre gönüllüleri, nerede bu ilçenin ve ilin yöneticileri?” dedi.

 

BİZİM VEKİLLERİMİZ GÖRMEZ Mİ?

 

Böyle bir muameleye maruz kaldıkları için utanç duyduğunu ve siyasi çıkarlar için doğdukları yerlerin birilerine peşkeş çekilmesine sessiz kalanlara hakkını helal etmeyeceğini de ifade eden Alkan Keskin sözlerini şöyle tamamladı: “

 

Biz o yola giden ne kadar siyasetçi veya oralarda büyüyen ve bugün makam mevki sahibi olan ağabeylerimize, büyüklerimize sormak istiyoruz. Bu görüntülerden vicdanınız rahat mı? Bir çuval un, patates, bir kilo soğan, iki paket makarnaya oy veren bölge insanımıza sesleniyorum. Hadi gidin isteyin yolunuzun yapılmasını yapsınlar ya da versinler bakalım. Neden oy verdiğiniz insanlardan hizmet istemekten çekiniyorsunuz. Sizin kapınızda oy için yatanlardan böyle bir hizmet hakkınız değil mi.”