1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Artık kaçacak yeriniz yok!
Artık kaçacak yeriniz yok!

Artık kaçacak yeriniz yok!

UEFA Fenerbahçe'nin 2, Beşiktaş'ın ise 1 yıl Avrupa'dan men edilmesini istedi.

A+A-

2 YIL MEN İSTENİYOR

3 Temmuz 2011'de başlayan şike davasında sona gelindi. 2 yıldır Türk futbolunda kaoslara neden olan şike davasında UEFA sonunda soğuk yüzünü göstererek Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı Disiplin Kurulu'na sevk etti. Avrupa futbolunun patronu, Fenerbahçe'nin Avrupa kupalarından 2 yıl, Beşiktaş'ın ise 1 yıl men edilmesini talep etti. Fenerbahçe'den Aziz Yıldırım ile birlikte Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu ve kulüp çalışanı Cemil Turan da Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

1,5 YILLIK İNCELEME

UEFA, Beşiktaş cephesinden ise Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu'yu Disiplin Kurulu'na sevk etti. Raporda Fenerbahçe'nin doğrudan veya dolaylı olarak maç sonucuna etki edecek eylemde bulunduğu iddia ediliyor. UEFA Disiplin müfettişlerinin yaklaşık 1.5 yıl süren incelemelerinde her iki kulüple ilgili disipline sevke gerek duyması, bu iki kulübün mutlaka ceza alacağı yönünde yorumlandı. Beşiktaş'ın savunmasını 19 Haziran, Fenerbahçe'nin savunmasını ise 20 Haziran'da alacak olan UEFA Disiplin Kurulu duruşmaları 21 ve 22 Haziran'da Nyon'da yapacak.

KUPA İÇİN BÜYÜK ADIM

UEFA Disiplin Kurulu, iki kulübün savunmalarını aldıktan sonra süreci 24 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında karara bağlayacak. UEFA’nın ikinci kez Fenerbahçe'yi Disiplin Kurulu'na sevk etmesi, şike konusunda kararın verileceği şeklinde yorumlandı. Öte yandan Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun, göreve gelmeden önce “Kupa, hırsızların müzesinde emanet olarak duruyor. O kupayı alacağız” sözlerinin üzerinden kısa bir süre geçmesinden sonra yaşanan bu gelişmeler Bordo-Mavili taraftarları da heyecanlandırdı.

Yıldırım ve ekibi şimdi yandı!

UEFA’NIN Fenerbahçe hakkındaki suçlamaları ve yaptırım istekleri şöyle:

1) Aziz Yıldırım ve yöneticiler Alaeddin (Ali) Yıldırım, Mehmet Şekip Mosturoğlu, İlhan Yüksel Ekşioğlu (Kulüp YK Üyesi) ve Cemil Turan'ın disiplin ihlali işledikleri (Disiplin Düzenlemesi Madde 5) iddia edilmekte,

2) Anılan isimler için futbol faaliyetleri konusunda hak mahrumiyeti talep edilmekte,

3) Fenerbahçe’nin doğrudan veya dolaylı olarak maç sonucuna etki edecek eylemde bulunduğu iddia edilmekte,

4) Anılan sebeplerle Fenerbahçe’nin gelecek 2 sezon UEFA müsabakalarından men edilmesi talep edilmektedir.

Adalı ve Havutçu’ya ömür boyu men

UEFA, Beşiktaş’ın eski yöneticisi Serdal Adalı ve eski teknik direktörü Tayfur Havutçu’yu 11 Mayıs 2011’de Beşiktaş ile İstanbul B.B. arasında oynanan Türkiye Kupası final maçının sonucuna etki ettikleri gerekçesiyle Disiplin Kurulu’na sevk etti.

UEFA Disiplin Müfettişi'nin sunmuş olduğu raporda Beşiktaş hakkında üç iddia bulunuyor:

1. Beşiktaş’ı 2013/2014 sezonu için UEFA Avrupa Ligi müsabakalarından men etmek,

2. Disiplin Talimatının ihlalinin ciddiyetine bağlı olarak Disiplin Kurulu tarafından kararlaştırılacak bir süre boyunca gelecekteki UEFA müsabakalarından men etme yönünde Beşiktaş'a karşı ilave yaptırım uygulanmasını değerlendirmek,

3. Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu hakkında futbolla ilgili her türlü faaliyete katılmalarını kılacak şekilde ömür boyu men cezası uygulamak.