1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Artık şike yapanlar hapiste yatmayacak!
Artık şike yapanlar hapiste yatmayacak!

Artık şike yapanlar hapiste yatmayacak!

"Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'da yapılması düşünülen değişiklikle hapis cezası da ortadan kalkacak"

A+A-
Eski Federasyon Başkanı Bıçakçı'nın hazırladığı tasarıya göre şikeye karışan yönetici, futbolcu ve diğer kişilere 6 aydan 1 yıla kadar ceza verilecek. Bu da paraya çevrileceği için kimse hapiste yatmayacak. 

 

Şike ve teşvik için uygulanan 6222 sayıyılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'da yapılması düşünülen değişiklikle hapis cezası da ortadan kalkacak.

 

Kulüpler Birliği Vakfı'nın yeni yasa değişikliği için görevlendirdiği Futbol Federasyonu eski Başkanı Levent Bıçakçı'nın hazırladığı tasarıya göre şikeye karışan başkan, yönetici, futbolcu ve teknik adam gibi kişilere 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor. Mevcut yasada ise hapis cezası 5 yıl ile 12 yıl arasında değişiyor.

Hapis cezasının 2 yılın altına inmesi aslında cezanın infaz edilmemesi anlamına da geliyor. Çünkü Türk Ceza Kanunu'na göre 1 yıldan uzun hapis cezaları paraya çevrilemiyor, 2 yıldan uzun hapis cezaları ise ertelenemiyor. Yani yeni yasa ile ceza 1 yıla inerse paraya çevrilebilecek, 2 yıldan az ise ertelenebilecek. Böylece hapis yatma da ortadan kalkmış olacak. Bıçakçı'nın söz konusu değişiklikleri 1 hafta içinde bitireceği ve en geç 1 ay içinde de TBMM'den geçeceği belirtiliyor.

Öte yandan Beşiktaş Yüksek Divan Kurulu Üyesi Avukat Ali Rıza Dizdar, devam eden şike soruşturmasıyla ilgili savcının kendisine ekim ayının sonuna kadar iddianameyi hazırlayıp mahkemeye sunacağını söylediğini açıkladı.