1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Artvin'e dev yatırımlar!
Artvin'e dev yatırımlar!

Artvin'e dev yatırımlar!

İmzalar atıldı...

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu'nun katılımıyla Artvin'de, 185 milyon liralık 12 tesisin temeli atıldı. Törende konuşan Eroğlu, heybelerinde 134 milyon liralık 21 müjdeyle geldiklerini vurguladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "3 bin 600  metrelik Bolu Tüneli'ni yıllarca açamadılar, dediler ki 'acaba bunu patates  deposu mu yapsak?’ Geldik, dağları deldik, Ferhat'ın Şirin'e ulaştığı gibi  insanlarımız yollara kavuştu." dedi. 
 
Bakan Eroğlu, Çoruh Parkı'nda düzenlenen 185 milyon liralık 12 tesisin  temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Artvin gönüllüsü olduğunu belirterek, bu  mübarek günde vatandaşlarla kucaklaşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.
 
Ramazanın milletin birlik, beraberlik ve kardeşliğinin daha da  pekişmesine vesile olması temennisinde bulunan Eroğlu, vatandaşlara Artvin'i çok  seven Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın  selamlarını iletti.
 
Temeli atılacak tesislere ilişkin bilgi veren Bakan Eroğlu, Artvin'in  çalışkan Valisi Ömer Doğanay, AK Parti Milletvekili İsrafil Kışla ve Belediye  Başkanı Mehmet Kocatepe ile çok güzel işlerin altına imza attıklarını anlattı.
 
Artvin'e, İstanbul'daki gibi çok iyi bir içme suyu arıtma tesisi  yapacaklarını ifade eden Eroğlu, Yusufeli'nin yeni yerleşim yerindeki çalışmalara  ilişkin de bilgi aktardı.
 
Eroğlu, yapılan tesislerin hayırlı olmasını dileyerek, bunların  yeterli olmadığını heybelerinde 134 milyon liralık 21 müjdeyle geldiklerini  vurguladı.
 
Daha önceki ziyaretlerinde verdiği müjdelerle birlikte yatırımların  maliyetinin yaklaşık 1 milyar liraya ulaştığına dikkati çeken Eroğlu, "Sizler çok  vefakar, devletine ve milletine bağlı yiğit insanlarsınız. Dolayısıyla diyorum ki  Artvin'e ne yapılsa azdır. Siz her şeyin en güzeline layıksınız. Hükümetimiz  Artvin'e 20 milyar liralık yatırım yaptı, bu yatırımlarda aslan payı Orman ve Su  İşleri Bakanlığına ait." diye konuştu.
 
"42 tünel, 22 bin 963 metre"
 
Eroğlu, Artvin'e 42 tünel inşa ettiklerini belirterek, şunları  söyledi:
 
"Bunlar yaklaşık 23 kilometre. 3 bin 600 metrelik Bolu Tüneli'ni  yıllarca açamadılar, dediler ki 'acaba bunu patates deposu mu yapsak?’ Geldik,  dağları deldik, Ferhat'ın Şirin'e ulaştığı gibi insanlarımız yollara kavuştu. 42  tünel, 22 bin 963 metre. Bolu Tüneli'nin kaç katı? Ayrıca 32 köprü, viyadük inşa  ettik. Burdaki Berta Köprüsü'nün orta ayağı 125 metre. Türkiye'nin en yüksek  ayağı olan bir köprü yaptık viyadük de. Buraya güzel şeyler yapıldı."
 
Cankurtaran'ın sis ve diğer unsurlar dolayısıyla zorlu bir geçit  olduğunu anlatan Eroğlu, şu bilgileri verdi:
 
 "Allah'a şükürler olsun bugün Hopa'dan gelirken Cankurtaran  Tüneli'nden geçerek, geldik 15, 20 dakikada. Onun yan yolları da yapılınca...  Artık Artvin-Rize Havaalanı'nın Yüksek Planlama Kurulunda imzası açıldı. Bende  Yüksek Planlama Kurulu üyesi olarak gururla imzaladım. Artık Artvin'e dünyanın  her yerinden gelmek mümkün. İster doğudan, ister batıdan, ister kuzeyden, ister  güneyden çok daha kolay olacak. Artvin'e bunların hayırlı olmasını diliyorum.  Artvin'e ne gerekiyorsa yaptık, yapıyoruz ve yapacağız."
 
Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu, protokol üyeleriyle  butona  basarak, tesislerin temelini attı.
 
Kura çekimiyle üreticilere arılı kovan, gelir getirici fidan türleri  dağıtıldı.
 
Ayrıca vatandaşlara 500 kara yemiş, 300'er Trabzon hurması, incir ve  elma, 200 defne ile bin fıstık çamı olmak üzere, 2 bin 600 fidan dağıtıldı.
 
Törenin ardından Eroğlu, aynı alanda yaklaşık 4 bin kişi ile iftar  yaptı.
 
Bakan Eroğlu, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe'yi, ardından da AK  Parti İl Başkanı Erkan Balta'yı ziyaret etti.