1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. ASALAKLARIN LÜTFU
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

ASALAKLARIN LÜTFU

A+A-
Hemen her yıl olduğu gibi bu sezonda lig  yarışı  başladığından beri tiyatro seyrediyoruz. Roller belirlenmiş! Kimin hangi hafta,  hangi zaman dilimi içinde ne yapacağına , nasıl oynayacağına ,  nerede devreye gireceğine  sanki karar verilmiş! Perdesi düşük çirkin bir tiyatro bu!  Ve daha önemlisi biz böyle bir tiyatroyu asla  istemiyoruz!

Her yıl aynı tiyatro! Her yıl aynı sahneler! Bıktık arkadaş! Sporu spor yapan, futbolu futbol yapan değerler birileri tarafından yerle bir ediliyor. Adaletli olması gerekenlerin, adaletsiz tutum ve uygulamaları işin tadını tamamen kaçırıyor. Yok mudur bir tane vicdanlı, bir tane namuslu, bir tane adalet bekçisi  adam! Bu ne kepazeliktir! Bu ne rezilliktir!  İnsanların hissiyatında;  “Yarış bahane, her şey ayarlanmış”   şeklinde istifamlar oluşturmak kimin haddine!

En son ki örnekler bu sezon. Trabzonspor, Beşiktaş maçında kıyıma uğruyor! Bir kara gömlekli Bordo Mavili takımın en az  1 puanına engel oluyor. Antalyaspor müsabakasında  yine Trabzonspor’un nizami  bir golü geçersiz sayılıyor! Tepkiler artıyor. Herkes Trabzonspor’a  haksızlık yapıldığını ifade ediyor. Trabzonspor’un oynadığı futbol tartışılır olsa da gerçekler böyle. Ardından  bir ayar veriliyor. Nabza göre şerbet ayarlanıyor. Şerbetin şekeri adeta katran karası gibi oluyor!  Kara eller, kara gömlekliler, onların patronu olan vicdansız  baronlar,  hemen balans ayarı veriyor. Evvela  Kayserispor maçında  ev sahibi takım kıyıma uğratılıyor! Sarı Kırmızılı takımın iki net penaltısı verilmeyerek, Trabzonspor’un deplasmandan üç puanla çıkması sağlanıyor. Akabinde ligin en zayıf takımı Adanaspor, Trabzon deplasmanında başa baş bir mücadele  verirken izleniyor. Sahadaki  oyuncular  bir emek sarf ediyor. Karadeniz  temsilcisi  yana- geriye paslarla, ürkek ve tatsız bir görüntü veriyor. Şanına şerefine, mazisine  yakışmayacak  bir görüntü ile  yine ümit vermiyor!  Fakat  hiçbir Bordo Mavili yürek, ‘birileri imdadımıza yetişsin’  fikriyatı  taşımıyor. Zerre böyle bir  niyet kalplerden geçmiyor! Herkesin beklentisi, saha içinde topun peşine koşan ve üzerinde Bordo Mavi forma olan 11 kişiden kendine gelmesi yönünde. Başka da bir beklenti yok! Fakat o da ne? Yine bir kara gömlekli… Adaleti sağlamakla mükellef ama adaletsiz bir adam, maçın ikini yarısında sahne alıyor! Olmayan ve komik bir pozisyonda Trabzonspor’a kıyak geçiyor aklı sıra. Oysa bilmiyor ki, Trabzonspor sevgisi taşıyanların bile öfkesine mazhar  oluyor bu davranışıyla! Ligin en zayıf takımı karşısında lütufkar davranıyor aklınca…Vah   zavallı vah! İstemiyoruz kardeşim istemiyoruz. Sen ve senin gibiler, Trabzonsporluların adaletsiz ve hak etmeden kazanılacak  üç puanları onaylamayacağını  neden anlamak istemiyorsunuz hala. Siz işinizi yapın. Siz adaleti tescil edin. Siz hak edenin, emeğini ortaya koyanın  hakkını  karşı tarafa  yedirtmeyin yeter! Siz ne asalak adamlarsınız! Siz ne kadar  vicdan  yoksunusunuz! Adaleti sağlamak için yaptığınız  görevi ifa ederken, kazandığınız paraları  çoluk çocuğunuzun  boğazından hangi duygularla geçirebiliyorsunuz!  Ey bize birilerinin hakkını gasp edip veren vicdansızlar … Haftaya Başakşehir ardından Fenerbahçe maçları var. Sizin bu haysiyetsiz davranışlarınızdan sonra düşünmeden edemiyoruz. Söyleyin bakalım.  İki haftalık Trabzon yatırımınızın arkasından,  son iki hafta da başımıza yeni çoraplar mı öreceksiniz? Gasp uygulamalarınızın yeni boyutlarına mı şahit olacağız? Yine Bordo Mavi yürekleri dağlamak için  zavallı aklınızla şimdiden sus payı mı verdiğinizi sanıyorsunuz!

Artık yeter! Temiz futbol istiyoruz.  Haktan yana  yöneticiler, yürekli hakemler istiyoruz. Skoru önceden  belirlenmiş olan değil; neticesi  emekle, alın teri ile tesis edilmiş, amacına  uygun bir yarış bekliyoruz. Al Trabzon’dan, ver Beşiktaş’a , Al Trabzon’dan ver Kayseri veya Adana’ya  şeklindeki çirkin, ahlaksız ve hakkaniyetten uzak,  hırsız yaklaşımlarından nefret ediyoruz. Dahası  artık futbol maçlarını izlemiyor, istifra  noktasına geliyoruz. Türk futbolunu bu adaletsiz anlayışınızla sizler katlediyorsunuz. Hiçbir Trabzonlu ya da Trabzonsporlu haksız bir kazanım istemiyor. Sizden eyyam beklemiyor.  Ne bizden rakibe verin, ne rakipten alıp bize!!! Biz adil olanı istiyoruz. Adaleti tesis edin. Edemiyorsanız topluca çekip gidin.  
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar