1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asker ailelerine 500 tl yardım şartları nelerdir?
Asker ailelerine 500 tl yardım şartları nelerdir?

Asker ailelerine 500 tl yardım şartları nelerdir?

Asker ailelerine 500 tl yardım şartları nelerdir?

A+A-

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Nakdi Yardım Programı Nedir? Başvuru Koşulları Nelerdir?

 

Bu program, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca zorunlu askerlik hizmetini yürüten muhtaç er ve erbaşların ailelerine yönelik düzenli nakdi yardım programıdır.Yani onlara yapılan para yardımıdır.

 

Bu programdan yararlanmak için başvuru koşulları aşağıda belirtilmiştir:

 

Askere giden kişi evliyse ve eşinin sosyal güvencesi yoksa  muhtaçlık kararı verilmesi şartıyla askerin eşi programdan  faydalanabilir.Burada dikkat edilmesi gereken husus, askerin eşinin resmi nikahlı eşi olması gerekmektedir.

 

Askere giden kişi bekarsa ve anne-babasının sosyal güvencesi yoksa muhtaçlık kararı verilmesi şartıyla askerin annesi programdan faydalanır.Burada da dikkat edilmesi gereken bir husus vardır.Asker bekarsa ilk önce bundan askerin annesi yararlanır.   Askerin annesi yoksa bu hak babaya geçer. Yani bu hak babaya geçmiş olur.

 

–Bu programdan yaşlılık aylığı alan kişiler de yararlanabilir.Yani yaşlılık aylığı alan kişilerin oğlu askere gittiğinde bu parayı almasına engel değildir.

 

–Yine bu programdan engelli maaşı alan kişiler de yararlanabilir.Bu kişilerin de oğlu askere gittiğinde bu parayı alabilirler.

 

Muhtaçlık Kararını Kim Veriyor?

 

Muhtaçlık kararı  bir komisyon tarafından verilmektedir.Bu Komisyonda şu kurumların temsilcileri bulunur:

 

-Vali veya kaymakam başkanlığında toplanan aralarında Milli Eğitim, Sağlık, Tarım, Maliye il/ilçe müdürlerinin ve müftünün olduğu atanmış üyeler,

 

-Belediye Başkanı ve Muhtarların olduğu seçilmiş üyelerin ve STK temsilcilerinin oluşturduğu kişiler

 

Başvuru Nasıl Yapılır?

 

Başvuruda bulunacak kişiler, resmi ikametgâhlarının olduğu il veya ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. Kimlik Numarası içeren bir nüfus cüzdanları ile başvurur.

 

Yapılan başvuruları muhtaçlık kararını verecek  kişiler inceler ve uygun gördüğüne maaş bağlanır.Asker kişi için gerekli bilgileri , Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kendileri araştırmak zorundadırlar.

 

Verilecek Tutar Ne Kadar Olacak?Nereden Alınacak?

 

Uygun bulanan kişiler ödemeler 2 ayda bir yapılacak.Bu tutar 2 ayda bir 500 TL olacak.Yatırılan paralar herhangi bir PTT şubesinden çekilebilecek.Yalnız şunu hatırlatmakta fayda var. Bu paralar , kişi askerde olduğu sürece ödenecek olup, toplamda 15 aydan fazla olmayacaktır.