1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Askeri vesayetin Meclis'teki son izi siliniyor
Askeri vesayetin Meclis'teki son izi siliniyor

Askeri vesayetin Meclis'teki son izi siliniyor

AK Parti’nin grup toplantılarını yaptığı salonun “Cumhuriyet Senatosu” olan isminin Kanuni Sultan Süleyman yapılması için kanun teklifi hazırlandı

A+A-

AK Parti TBMM’de askeri vesayetin son izini de silmek için harekete geçti. AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, AK Parti grup toplantılarının yapıldığı Eski Cumhuriyet Senatosu Toplantı Salonu’nun isminin Kanuni Sultan Süleyman Toplantı Salonu olarak değiştirilmesi için kanun teklifi hazırladı. Kanuni Sultan Süleyman'ın TBMM yerleşkesi içerisinde özel bir köşe, anıt veya kitabe ile temsil edilmesini önerdi.

ADALETİ İLE HAFIZALARDA

AK Parti grubunca değerlendirmeye alınan kanun teklifi hakkında bilgi veren Öz, Kanuni Sultan Süleyman'ın, kanunlara dayalı yönetim ve adalet anlayışı, kanun yapıcılığı ve yayınladığı kanunnamelerden dolayı ''Kanuni'' unvanıyla anıldığını hatırlattı. Sultan Süleyman'ın batıda da büyük ve kudretli vasıflarını ortaya koyan ''Muhteşem ve Büyük'' gibi unvanlarla anıldığını ifade eden Öz, Kanuni'nin Osmanlı Devleti'ni en geniş sınırlara ulaştırması ve askeri başarıları kadar, bu topraklarda adaletli yönetimin tesisi için gerçekleştirdiği çalışmaların da hafızalardaki canlılığını koruduğunu belirtti.

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDE VAR

Kanuni Sultan Süleyman'ın bu özelliğinin sadece Osmanlı Coğrafyasında değil, dünyanın birçok yerinde takdir edildiğini dile getiren Öz, “Bunun en güzel örneklerinden birisi de Washington'da ABD Temsilciler Meclisi Binası'ndaki uygulamadır. Tarihin başlangıcından bugüne en ünlü 23 kanun koyucunun rölyefleri arasında Kanuni Sultan Süleyman'a da yer verilmiştir" şeklinde konuştu.

27 MAYIS DARBESİ'NDE OLUŞTURULDU

Cumhuriyet Senatosu 1960 darbesi sonrası yeni anayasa ile oluşturulan bir nevi seçkinler meclisi gibiydi. Emekli generallerin Genelkurmay Karargahı sonrası ikinci durağıydı. 1980'den sonra tekrar tek meclisli sisteme geri dönüldü ve senato kurumu 19 yıllık bir çalışma süresinden sonra Türkiye'de yürürlükten kalktı. Meclis'in toplantıları şu anki AK Parti Grup toplantılarının yapıldığı Cumhuriyet Senatosu toplantı salonunda yapılıyordu.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ