1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Aşkı KTÜ'yü Çökertti!
Aşkı KTÜ'yü Çökertti!

Aşkı KTÜ'yü Çökertti!

Aşkı İçin Ktü Sitesini Hackleyen Hacker'e...

A+A-

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin resmi internet sitesi bir hackerin hedefi oldu.

 

Bir süre önce meydana gelen olayda, KTÜ sitesine giren öğrenciler, "Biliyorum sana giden yollar kapalı " şeklinde bir not ile karşılaşmalarının ardından sitenin hacklendiğini anlarken, uzun süre sitenin eski haline dönmesini bekledi. Daha sonra durumu farkeden site yöneticileri, birkaç teknik takibin ardından, siteyi ele geçiren kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

 

Olayla ilgili yapılan incelemede aşk acısı çeken ve üstün bilgisayar bilgisini denemek amacıyla, siteyi ele geçiren kişinin E.C. olduğu belirlenirken, hacker, KTÜ'nün sitesine girişleri engelleyerek önceden hazırladığı başka bir siteye yönlendirdiği tespit edildi. Hakkında Kamu davası açılan E.C, Tonya Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya avukatı ile birlikte katılırken, ifadesinde, "Bilgisayar alanında kendimi geliştirmeye çalışıyorum. KTÜ sitesine girişleri engelleyerek, açılış sayfasına 'Biliyorum sana giden yollar kapalı' diye devam eden notu yazıp resim koydum. Dışardan siteye girilmek istendiğinde bir iki saniye KTÜ'nün kendi sitesi görünüyordu. Daha sonra benim yönlendirdiğim ve üzerinde resimle birlikte yazılar olan, yer görünüyordu. Ben sadece bunu sağlamaya çalıştım. Bunun dışında site ile ilgili herhangi bir veriyi silmedim, değiştirmedim. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

 

İfadenin ardından mahkeme heyeti sanık E.C.'yi, iyi halini, geçmişini, sosyal durumunu ve bilgisayar alanındaki uzman bilgi birikimini dikkate alarak, kendisine denetim serbestlik hükümlerini uyguladı. E.C. görevli bir uzman tarafından rehberlik ve danışmanlık hizmeti verecek ve bilgi birikimini paylaşacak.