1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Atalay'dan önemli açıklamalar!
Atalay'dan önemli açıklamalar!

Atalay'dan önemli açıklamalar!

Merak edilen tüm soruları yanıtladı...

A+A-

Azınlık gazetelerinin sorunları ve çözüm yollarının tartışıldığı toplantı sonunda açıklama yapan Atalay, ayakta kalmakta zorluk çeken azınlık gazetelerine resmi ilan verilebilmesini sağlayan yasal çalışmanın yapılacağını söyledi. Toplantıya katılan azınlık gazetesi temsilcileri de, Basın İlan Kurumu'na teşekkür ederek, görüşmenin Türkiye’de ezberleri bozan bir gelişme olduğunu dile getirdi.

 

Basın İlan Kurumu'nun Sultanahmet'deki genel müdürlüğünde gerçekleştirilen toplantıya Agos, Jamanak, Şalom'un da aralarında bulunduğu azınlık gazetesi temsilcileri katıldı. Toplantı sonrası birlikte fotoğraf çektiren katılımcılar, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

Görüşmenin çok yararlı geçtiğini aktaran BİK Genel Müdürü Mehmet Atalay, hem sorunların hem de çözüm önerilerinin dile getirildiği verimli bir toplantı gerçekleştirildiğini söyledi. Azınlık gazetelerinin diğer basın kuruluşları gibi Türkiye ile aynı havayı soluduğunu, aynı üzüntüyü, aynı başarıyı birlikte yaşadığını belirten Mehmet Atalay, azınlık gazetelerinin yaşadığı sorunların kendilerini de üzeceğini dile getirdi.

 

Basın İlan Kurumu olarak belli tarihlerde azınlık gazetelerine destek verdiklerini ancak tirajların düşmesi üzerine ilan veremez hale geldiklerini vurgulayan Atalay, 1977 yılından bu yana uzun dönemdir azınlık gazetelerine resmi ilan verilmediğini belirtti.

 

Toplantıda azınlık gazetelerinin var olan tirajlarıyla nasıl destek alabileceğini konuştuklarını aktaran Atalay, İstanbu Şube müdürü ve genel müdür yardımcılarının konuyla ilgili çalışma yapacağını ve 17 Ağustos'taki Genel Kurul'da çalışmanın değerlendirileceğini belirtti.

 

"Bu sorun çözülmesi gereken bir sorundur" diyen Atalay, gerekirse mevzuatta değişiklikler yapılabileceğini aktardı. Atalay, "Bizim mevzuatımızı bir tabu değil. Mevzuat değiştirilmez bir kural değil. Mevzuatı değiştirirsiniz, mevzuat neticede içinde, kanun, kanun altındaki yönetmelikleri barındıran bir düzenleme. Hükümetimiz döneminde anayasa değiştirildi, Pek çok kanunlar AB uyum yasaları dahil Türkiye’nin ilerlemesi için topluma refahın artması için ne kadar düzenleme gerekiyorsa yapılıyor. Mevzuatta da değişiklik yapılır. Önemli olan onun formülünü bulmaktır. O formülü bulacağımızı düşünüyorum. " dedi.