1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Atasu Barajı ne alemde?
Atasu Barajı ne alemde?

Atasu Barajı ne alemde?

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Atasu Barajı'nı tamamlayarak Trabzon'un içme suyu meselesini çözdüklerini bildirdi.

A+A-
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Atasu Barajı'nı tamamlayarak Trabzon'un içme suyu meselesini çözdüklerini bildirdi.
 
Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Atasu Barajı'nın inşaatına 1998 yılında başlandığını belirterek, 2003 yılına kadar barajın sadece yüzde 30'unun tamamlanabildiğini belirtti. Eroğlu, 2003 yılından sonra çalışmaların hızlandırıldığını ve barajın tamamlanarak 28 Aralık 2010 tarihinde su tutulduğunu ifade etti.
 
Atasu Barajı'nın içme suyu ve enerji maksatlı bir baraj olduğuna, HES ünitesi de devreye girdiğinde 150 milyon kilowatsaat elektrik üretimi gerçekleşeceğine dikkati çeken Eroğlu, "Atasu Barajı'ndan Mayıs ayında Trabzon ilimize içme suyu vermeye başladık. Trabzonlu vatandaşlarımız 15 Mayıs 2011'den bu yana Atasu Barajı'nın suyunu içiyor. Daha sonra ilave tesisler yapılarak Arsin, Yomra ve Akçaabat ilçelerine ve beldelerine de bu barajdan su verilecektir" dedi.
 
Atasu Barajı'nı tamamlayarak Trabzon ilinin içme suyu meselesini çözdüklerine işaret eden Bakan Eroğlu, "Temelden yüksekliği 118 metre ve depolama hacmi 36 milyon metreküp olan Atasu Barajı 450 milyon TL'ye mal oldu. Barajın resmi açılışını Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle gerçekleştireceğiz. Diğer yandan şehirlerimizdeki su sıkıntısının giderilmesi maksadıyla tamamlanan tesislerle 2003 yılından bu yana 32 milyon vatandaşımıza kaliteli içme ve kullanma suyu temin ettik" ifadesinde bulundu.