1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ateş kendini yaktı!
Ateş kendini yaktı!

Ateş kendini yaktı!

Öcalan’ın yakalanışının 15. Yıldönümünde PKK yandaşları sokaklarda terör estirdi. Küçük çocukları ön saflara süren örgüt sempatizanları polise ve kamu binalarına molotofkokteyli attı.

A+A-

Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilişinin 15’inci yıldönümü nedeniyle Doğu ve Güneydoğu’da olaylar çıktı. Birçok ilde kepenkler açılmazken, yüzleri maskeli grup sokakları savaş alanına çevirdi. Hakkari, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Batman ve Adana gibi birçok ilde olaylar çıktı.

LASTİKLE BARİKAT

Yüzleri kapalı göstericiler, yollara barikat kurup ateş yakarak polise molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldırdı. Polis araçları basınçlı su ve göz yaşartıcı bomba kullanarak göstericileri dağıtmaya çalıştı. Çocukların en ön safta kullanılması, slogan attırılarak polis araçları ile kamu kuruluşlarına saldırması dikkat çekti.

Çocukların evinde el yapımı bomba çıktı

Hak­ka­ri Em­ni­yeti’nin ope­ras­yo­nun­da 6’sı 18 ya­şın­dan kü­çük top­lam 7 ki­şi gö­zal­tı­na alın­dı. Gö­zal­tı­na alı­nan­lar­la bir­lik­te 5 el ya­pı­mı bom­ba, 10 kul­la­nı­ma ha­zır mo­lo­tof bom­ba­sı, 7 16’lı ha­va­i fi­şek, çok mik­tar­da mo­lo­tof ve el ya­pı­mı bom­ba ya­pı­mın­da kul­la­nı­lan mal­ze­me­ler ele ge­çi­ril­di.

Kışanak: Özerk sistemimizi inşa edeceğiz

BDP tarafından Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmesinin 15’inci yıldönümünün protesto edilmesi amacıyla Diyarbakır’da yürüyüş ve miting düzenlendi. İmralı sisteminin yıkıldığını belirten BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, “Başkan Apo, Amed’e, Kürdistan’a gelecek halkıyla buluşacak. Ancak, siz oyalamaya, halkımızın özgürlük talebini ertelemeye kalkışırsanız, sizi beklemeyeceğiz halk olarak öz yönetimlerimizi kuracağız. Kendi özerk sistemimizi inşa edeceğiz” dedi.

MOLOTOF ATARKEN KENDİSİNİ YAKTI

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesini protesto etmek isteyen BDP’liler yürüyüş düzenledi. Kaymakamlık binasına molotof kokteyli atmak isteyen bir gösterici, şişe elinde parçalanınca, alevler arasında kaldı. Bölgede bulunanların müdahale ettiği göstericinin üzerindeki alevler söndürülerek, yanmaktan son anda kurtarıldı. Şırnak’taki olaylarda 18 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin adreslerinde yapılan aramada 1500 molotofkokteyli, 100 havai fişek ele geçirildi.

BUGÜN GAZETESİ