1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ateş ve kemik ağrısına dikkat
Ateş ve kemik ağrısına dikkat

Ateş ve kemik ağrısına dikkat

Çocukluk çağı kanserlerinde erken tanının, tedavi başarısını oldukça arttırdığı belirtilirken, çocuklarda “nedeni açıklanamayan” ateş, şişkinlik, kemik ve baş ağrısı, kusma gibi şikayetlerin, kanser belirtisi olabileceği bildirildi.

A+A-

ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR

Çocuk kanserlerine bakıldığında 1960'lı yıllarda yüzde 10-20'lerde olan yaşam yüzdeleri yüzde 80'leri aşıyor. Tabii bu tedavi başarılarını gelişmiş ülkelerde görmek mümkün. Gelir düzeyi düşük ve orta olan ülkelerde bu oranlar yüzde 10 ile yüzde 60 arasında değişiyor. Çocuk kanserleri erişkin kanserlerine göre daha az görülen hastalıklar olduğu için bu hastalıkların bilinilirliği az. Bu da kanserin erken anlaşılmasına önemli bir engel oluşturuyor. Erken tanı ile gelişmiş ve gelişmemiş tüm ülkelerde yaşam şansını artabiliyor. Gelir düzeyi düşük ülkelerde yüzde 10'lara inen tedavi başarısı Türkiye'de yüzde 70'lere yaklaşmakta… Çocuk kanserlerinin erken evrede tanınıyor olması hastalığın tedavi başarısında önemli oluyor.

AÇIKLANAMAYAN ATEŞ, KEMİK AĞRISI VE MORARMALAR VARSA DİKKAT

Kanser tanısı öncesi çocuklarda genellikle bir aylık bir belirti bulgu dönemi var. Eğer hasta onkoloji uzmanına ulaşmadan önce çok dolaşmışsa ve gecikmişse ileri evrede kanser merkezine ulaşmış oluyor, bu da tedavi başarısını olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biri… Bu nedenle erken tanı çok önemli. Eğer çocuğunuzda uzun süre düzelmeyen veya tekrarlayan morarma varsa, açıklanamayan kanamalar, yaygın kemik ağrıları, vücudun herhangi bir bölgesinde açıklanamayan şişlikler, sebat eden ateş, karın şişliği, açıklanamayan baş ağrıları, sabah kusmaları varsa, göz bebeği beyaz gözüküyorsa, o zaman bu belirti ve bulgular için bazı kanser türleri akla gelebilir. Bu belirtilerde mutlaka bir çocuk hekimine başvurulmalı.

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN KANSERLER DAHA ÇOK GENETİK KÖKENLİ

Çocuklarda daha çok genetik kökenli kanserler ön plana çıkıyor. Çocuklarda görülen kanser türlerinde ilk sırayı lösemi, ikinci sırayı beyin tümörleri, üçüncü sırayı lenfomalar alıyor. Elbette gerek çocuk gerekse erişkin kanserlerinde erken tanı için halkın bilgi düzeyinin ve farkındalığının artırılması çok önemli…