1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ateşkes mi geliyor?
Ateşkes mi geliyor?

Ateşkes mi geliyor?

Bakan’dan flaş açıklama…

A+A-

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'de ateşkesin sağlanmasına yönelik çalışmalara ilişkin, "Arazide ateşkes sağlanmazsa, insani dramlar devam ederken müzakere yapmak kolay bir şey değil onları da anlayabiliyoruz, ama biz bu telkinde bulunmaya devam edeceğiz. Yakından takip ediyoruz, belki bu gece yarısından önce iyi haberi alırız, umut ederiz ki iyi haber gelsin." dedi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Genel Merkezi önünde gazetecilerin Suriye ile ilgili sorularını yanıtladı.

 

"Lavrov ile bir telefon görüşmesi yaptınız. Suriye'de ateşkes sağlanmasına ilişkin herhangi bir somut anlaşma oldu mu" sorusuna Çavuşoğlu,  "Obama aynı şekilde Putin ve Cumhurbaşkanımızın anlaştığı gibi, biz de dışişleri bakanları olarak yakın temas içindeyiz." cevabını verdi.

 

Çavuşoğlu, esasen bugün Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Cenevre'de bulunmasının, "ateşkes  konusunda bir yakınlaşmanın sinyali" olduğu değerlendirmesinde bulundu.

 

Lavrov ile görüşmesine işaret eden Bakan Çavuşoğlu, "Her iki ülke de  kendi başkentleriye görüşüp, son okeyleri alacaklar ve ondan sonra da bize bilgi  verecekler. Biz Türkiye olarak özellikle bayramdan önce, Sayın Cumhurbaşkanımızın  gerçekten çok gayretleri oldu, bir ateşkes sağlansın ki bayramda ölümler olmasın,  bombalamalar olmasın, gözyaşı olmasın. Suriyeliler bayramı sükunet içinde  geçirsinler, huzur içinde geçirsinler. Bunun için gayret sarfediyoruz." diye  konuştu.

 

Çavuşoğlu, ateşkesin sağlanması ve sürdürülmesi, ondan sonra siyasi  dönüşüm ve siyasi müzakerelerin başlaması konusunda tüm çabalara destek  verdiklerinin altını çizdi.

 

İki gün önce Londra'daki temaslarına değinen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

 

"Muhalefetle bir araya geldik, siyasi dönüşüm ve Suriye'nin geleceği  konusunda muhalefetin vizyonunu dinledik, destek verdik. Kendilerine mutlaka ve  mutlaka 'dördüncü tur görüşmeler için Cenevre'ye gitmelerini, rejimle, gelirse,  doğrudan görüşmelere başlamalarını ve Suriye'nin geleceğiyle ilgili vizyonlarını  da doğrudan hem rejimin müzakere heyetiyle, hem de tüm dünyayla paylaşmalarını'  rica ettik. Ama kolay değil tabi. Arazide ateşkes sağlanmazsa, insani dramlar  devam ederken müzakere yapmak kolay bir şey değil, onları da anlayabiliyoruz ama  biz bu telkinde bulunmaya devam edeceğiz. Yakından takip ediyoruz, belki bu gece  yarısından önce iyi haberi alırız, umut ederiz ki iyi haber gelsin."

 

"Gerçekten o müzakerelerin seyrine bağlı"

 

Bakan Çavuşoğlu, "Suriye'deki genel dönüşümle olarak takvimsel süreç  belli mi, en uzun ya da en kısa vade olarak, neler konuşuluyor" sorusuna,  "Ateşkesin sağlanması ve bunun kalıcı olmasına bağlı. Ondan sonra Cenevre'de  başlarsa dördüncü tur, gerçekten o müzakerelerin seyrine bağlı." karşılığını  verdi.

 

Her iki tarafın da siyasi dönüşüm ve Suriye'nin geleceği konusunda en  azından asgari müşterekte birleşmesi gerektiğine dikkati çeken Mevlüt Çavuşoğlu,  şunları kaydetti:

 

"Bir taraf bunu kabul etmezse bir takvimden bahsedemeyiz. İşte o zaman  anlaşırlarsa bir takvimden bahsedebiliriz. Geçiş süreci ne kadar sürecek, geçiş  hükümeti Suriye'yi seçime nasıl hazırlayacak, bizler nasıl yardım edeceğiz...Bir  taraftan DAEŞ'e ve diğer terör örgütlerine yönelik mücadele de devam ediyor.  Terör örgütlerinin de mutlaka Suriye'den hatta Irak'tan temizlenmesi gerekiyor ki  bu şartlar oluşsun. Sadece tarafların mutabık kalması yetmiyor, Suriye'de barışın  ve huzurun tekrar gelmesi lazım ki bu amaçlara ulaşabilsin. O yüzden şimdiden  bizim, herhangi bir tarih belirlememiz gerçekçi ve sağlıklı olmaz."