1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Avrasya Üniversitesi, 5. yılını kutladı
Avrasya Üniversitesi, 5. yılını kutladı

Avrasya Üniversitesi, 5. yılını kutladı

Muhteşem gece...

A+A-

 Avrasya Üniversitesi’nin kuruluş yıldönümü Ramada Plaza Otelde düzenlenen görkemli bir gece ile kutlandı. Geceye Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Garnizon Komutanı Okçin Akşit, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,  İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Trabzon Bölge Adliyesi Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, eski Bahçelievler Belediye Başkanı Saffet Bulut’un yanı sıra ilçe belediye başkanları ve akademisyenler ve davetliler katıldı.

Avrasya Üniversitesi 5.Kuruluş Yıldönümü etkinliğinin açılış konuşmasını Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan yaptı. Asan,  25 Kasım 2010 tarihinde büyük bir coşku ve heyecanla kurulan üniversitemiz, bugün 5. yılını geride bırakarak, ülkemizin köklü üniversitelerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir, dedi.

Rektör Asan, hayallerinin peşinden yola çıkıp, zoru başaran, Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Ömer Yıldız’ın Trabzon’a, bölgemize ve Ülkemize böylesine anlamlı eğitim yuvasını kazandırmada rolü çok büyüktür.

“Azimli, kararlı ve çalışkan insanların kurduğu üniversite” Mütevelli Heyet başkanı ve mütevelli heyet üyeleri, öğretim kadrosu,  kurulmasına destek veren gönüldaşları  sayesinde   Avrasya Üniversitesi’nin çevresinde bıraktığı ilk imaj olmuştur. Emek verenlere binlerce teşekkür ediyoruz dedi.

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız ise 5. yaşını kutlayan üniversitenin Trabzon’a kazandırılmasına ve bugünlere gelene kadar emeği olan isimlere tek tek teşekkür ederek konuşmasına başladı.Yıldız, Dünya var olduğu sürece Avrasya Üniversitesi var oılacaktır kimin emeği varsa ilelebet burada yaşatılacaktır dedi. Yıldız, 6 bin 500 civarında öğrencimiz var 300 den fazla akademik ve idari personelimiz var .Hedeflerimiz 10. Yılımızda 5 bini yabancı olmak üzere 25 bin öğrenciye ulaşmaktır.Bu hedefe ulaşabilmemiz için açılması gereken fakültelerimiz vardır.Uluslararası Tıp , Diş Hekimliği, Hukuk,  İletişim ve Eğitim Fakültelerimizi bu dönem açmamız gerekir.Yeni bakanımız Sayın Süleyman Soylu başta olmak üzere tüm vekillerimizin, Siyasilerimizin, Sayın Valimiz ve Belediye Başkanlarımızın desteğine ihtiyacımız var.İnşalllah çok kısa sürede bu fakültelerimizi Trabzon’umuza kazandıracağız.2016 yılı içerisinde temelini atmayı planladığımız Uluslar arası Tıp Fakültemiz ve Diş Hekimliği Fakültemizin yanı sıra Avrasya Üniversitesi olarak çok büyük bir projeye daha imza atmak istiyoruz.Buda Bilim köyü projesidir.Bilim Köyü  Yer Bilimleri, Biyoloji, Eczacılık, Sağlık, Sosyo Kültürel Araştırmalar, Sosyoloji, Arkeoloji ve Mimari alanlarda bilimsel AR-GE projeleri üretecek. Bilim Köyü ile  Doğal ve Kültürel Yapının Korunması, Sürdürülebilir Turizm, Bilim Turizmi, Kongre Turizmi, Dağ ve Doğa Turizmi, Sağlık Turizmi, Sürdürülebilir Gelişim sonuçları hedeflenmektedir.Avrasya Üniversitesi kısa zamanda çok büyük mesafe kat etmiştir ve her geçen gün şehrimize dev projeler kazandırmanın çabası içerisinde olacaktır.Trabzon’umuzun ekonomisine her yıl 2milyon yani eski parayla  2 katrilyon kazandırmak en büyük hedefimizdir.

Bu mutlu günümüzde yanımızda olduğunuz için teşekkür ederiz, dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, biz aslında bir başarı öyküsünün beşinci yılındayız. En başta Sayın Ömer Yıldız ile iftihar ediyoruz. Avrasya Üniversitesi yönetiminin azmi isteği bu üniversiteyi bölge ülkelerine iyice yayacak ve üniversitemiz bölgemizin en büyük markası olacaktır. Bu üniversitemiz bir uluslar arası üniversite olmanın gururunu en kısa sürede hepimize yaşatacaktır, dedi.

Gecenin son konuşmasını Trabzon Valisi Abdil Celil Öz yaptı.Vali Öz konuşmasında şu cümlelere yer verdi. Tarihi misyonuyla eğitim, kültür, sanat ve edebiyat kenti Trabzon’un önemli değerlerinden birisi Avrasya Üniversitemizdir.Beş yıl gibi çok kısa bir sürede önemli mesafe keteden Avrasya Üniversitemizin bu güzel programında sizlerle beraber olmaktan ve Trabzonlularla bu ortamı paylaşmaktan çok mutlu olduğumu ifade ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Tabi Üniversiteler şehirlerin bir yandan hayatına dinamizm katan öbür taraftan bilimsel araştırmalarıyla ve projeleriyle kalkınmasında önemli lokomotif rol oynayan önemli müesseselerdir.Genç üniversitemiz Avrasya Üniversitesi kadrosuyla, öğrencileriyle ve oluşturduğu yeni proje bazlı çalışmalarıyla geleceğe yönelik büyük ümitler vaat ediyor.Adında olduğu gibi Avrasya bölgesini kapsama konusundaki hedef ve çalışmaları da hem ilimiz için hem bölgemiz için heyecan vericidir.

Kuruluş yıldönümü etkinliğinde Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyelerine  Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu tarafından çiçek takdim edildi. Yemekli gecede 5.Yıl pastası kesildi, Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız misafirleriyle masalarında hatıra fotoğrafı çektirdi.