1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Avrasya Üniversitesi büyüyor
Avrasya Üniversitesi büyüyor

Avrasya Üniversitesi büyüyor

İşte detaylar…

A+A-

 Avrasya Üniversitesi basınla bir araya geldi. Zorlu Grand Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Üniversite Mütevelli heyeti ve yönetim kadrosu katıldı.

Toplantının açılış konuşmasın Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aşkın Asan yaptı.  

Şu anda Avrasya üniversitesinin 5 yaşında olduğunu ve bunda Trabzon basınının büyük emeği olduğunu ifade eden Aşkın Asan;

“Sizleri sayesinde vatandaşlarımıza, kamuoyuna Avrasya Üniversitesi’nin hikayeleri projeleri, geleceğe dair yaptığı çalışmalar çok güzel bir şekilde anlatılacak. Katılımlarınızdan ötürü teşekkür ederim.” Dedi.

Üniversitenin gelişim süreci ile ilgili açıklama yapan Dr. Yavuz Özoran şunları kaydetti:

“Üniversitemiz ile ilgili şöyle bir Türkiye haritasına baktığımızda bölgedeki tek vakıf üniversitesi olduğunu görebiliyoruz.  İstanbul-Ankara-İzmir’de yoğunluk var fakat Samsun’dan bir çizgi çekin Antep’e, Doğu ve Güneydoğu’ya bakıldığında tek vakıf üniversitesi Avrasya olarak öne çıkıyor. İsminin Avrasya olması da önemli. Sadece ilimize değil bölgeye ve dış ülkelere de hizmet verebilecek bir isme, bir yatırıma sahip Avrasya üniversitesi.

2011-2012 yılında 200 öğrenci ile açılan üniversite 2016 yılında 6500 öğrenciye ulaşmış. Bu artış yalnızca öğrencilerde değil, açılışta 30 olan eğitim kadrosu 220’a yükselmiştir. Açılışta 10 olan bölüm ve program sayısı günümüzde 54’e yükselmiştir.  Öğrenci sayımızı arttıracağız, yeni fakülteler açacağız, bilim köyü yapmayı planlıyoruz. Öğrenci sayımız bu sene 6500’e yaklaştı, 2016-2017’de 10 bin rakamına ulaşmayı hedefliyoruz.

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız konuşmasında yeni projelerden bahsederek şöyle konuştu:

“2011-2012 yılında eğitim öğretime başlayan üniversitemiz 6500 öğrenci sayısına çıkmanın yanında Trabzon’un en güzel yerlerinde 3 yerleşkeye sahibiz. Amacımız yerleşke arttırmaktır.  Eğer bunu başarırsak KTÜ’nün 3 katından daha fazla Trabzon’a ekonomik katkı sağlayacağımız görülecektir.  Hedeflerimiz arasında tıp ve diş hekimliği fakültesinin yanında bilim köyü projemiz var.  Bunu gerçekleştirdiğimizde Trabzon ekonomisine Avrasya’dan iki kat daha fazla gelir sağlayacağını ifade ediyorum”