1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avrupa Adalet Divanı'ndan flaş karar
Avrupa Adalet Divanı'ndan flaş karar

Avrupa Adalet Divanı'ndan flaş karar

Başörtüsüne yasak...

A+A-

Avrupa Adalet Divanı'ndan yapılan açıklamada işyerlerinin, çalışanların dini sembol niteliğinde kıyafet giymelerine yasak getirebileceği belirtildi.

 

Kadınların çalışırken başörtüsü takıp takmamasına dair verdiği ilk kararda, işverenlerin gözle görülebilir dini semboller giyilmesini yasaklayabileceği kararını verdi.

 

Reuters'ın haberine göre Avrupa Adalet Divanı (ECJ), Fransa ve Belçika'da iki kadının başörtülerini çıkarmayı reddetmelerinin ardından işten atılmaları üzerine açtıkları dava sonucu ortak karar verdi.

 

Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, "Herhangi bir siyasi, felsefi veya dini sembolün giyilmesini yasaklayan bir iç kural, direkt olarak ayrımcılık anlamına gelmez" denildi.

 

BELÇİKA VE FRANSA'DA ÇALIŞAN İKİ KADIN BAŞVURMUŞTU

 

Avrupa Adalet Divanı, Belçika ve Fransa'da başörtüsünü çıkarmayı reddettiği için işten atılan iki kadın ile ilgili kararını verdi ve işyerlerinin çalışanların dini sembol nitelikteki kıyafetlerine yasak getirebileceği yönünde karar verdi.

 

ZAMANLAMAYA DİKKAT

 

Göçmen ve mülteci nüfusunun egemen olduğu Hollanda parlamento seçimlerinden bir gün önce bu kararın açıklanması dikkat çekti.