1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avrupa Batıyor!
Avrupa Batıyor!

Avrupa Batıyor!

Kredi notu S&P tarafından bir kademe düşürüldü...

A+A-

Fransa'nın "mükemmel" anlamındaki "AAA" olan kredi notu S&P tarafından bir kademe düşürüldü.


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Fransa'nın notunu AAA'dan aşağıya çekti.

Hükümet kaynaklarının AFP'ye verdikleri bilgiye göre, S and P, Fransa'nın "AAA" olan uzun vadeli kredi notunu düşürürken, Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'un "AAA" olan uzun vadeli kredi notlarını korudu.

Kaynak, kuruluşun not kararı konusunda hükümetleri bilgilendirdiğini kaydetti.

Aynı kaynak, Avusturya ve Finlandiya'nın kredi notuna ilişkin bilgi vermedi.

Fransa Bütçe Bakanı ve hükümet sözcüsü Valerie Pecresse, Fransa'nın "kendinden emin" olduğunu ve "borcunu ödeyebileceğini" söyledi.

Valerie Pecresse, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un Fransa'nın kredi notunu düşüreceğine ilişkin iddiası konusunda ise yorum yapmayı reddetti.


EURO, DOLAR KARŞISINDA EN DÜŞÜK SEVİYEDE

Bu arada euro, dolar karşısında 2010 Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Euro'nun gerilemesinde, S and P'nin Fransa'nın da aralarında bulunduğu bazı Euro Bölgesi ülkelerinin kredi notlarını düşürebileceği haberleri etkili oldu.

17 ülkenin ortak para birimi euro, TSİ 17.20'de dolar karşısında 1,2638 seviyesine gerileyerek son 16

Euro Bölgesi'nden üst düzey yetkili, Standard & Poor's'un bugün, Almanya hariç birkaç Euro Bölgesi ülkesinin kredi notlarını düşürebileceğini açıklamış ancak hangi ülkelerin kredi notlarının düşürülebileceğine ilişkin bilgi vermemişti.

S and P, geçen yıl aralık ayı başında, 15 Euro Bölgesi ülkesinin kredi notunu düşüreceği uyarısında bulunmuştu.

Kuruluş, Euro Bölgesi'nin kötüleşen borç krizinin bölgenin güçlü ülkelerini etkilediğine işaret ederek, kredi notu AAA olan Almanya, Lüksemburg, Avusturya, Finlandiya, Fransa ve Hollanda ile diğer 9 ülkenin kredi notunu muhtemel indirim için izlemeye aldığını bildirmişti.

Standard and Poor's, bu karara Euro Bölgesi'nde artan sistematik stresi gerekçe göstermiş, Euro Bölgesi'nde diğer bir resesyon riskinin artmasının kararın sebeplerinden biri olduğunu da ifade etmişti.

Euro Bölgesi'nin diğer iki ülkesi Yunanistan, en kötü kredi notuna sahipken Kıbrıs Rum Kesimi'nin kredi notu da izleme altında bulunuyor.