1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Avrupa değil vatan hasreti
Avrupa değil vatan hasreti

Avrupa değil vatan hasreti

Türkiye’deki kamplarda 4 yıldır barınan Suriyeli sığınmacıların büyük bölümü, Avrupa yerine ülkelerine gitmek istiyor. Sığınmacılar “Burada çok iyi ağırlanıyoruz ama aklımız Suriye’de” diyor.

A+A-

 Onları yürekleri memleketlerinde kaldı… Türkiye üzerinden deniz yoluyla başlayan umuda yolculukta, özellikle Avrupa kamuoyunda Suriye'deki iç savaştan kaçan hemen her Suriyeli'nin Avrupa ülkelerine gitme hayalı kurduğu algısı oluştu. Ancak yaklaşık 4 yıldır Türkiye'deki kamplarda barınan sığınmacıların çoğu, barışın hakim olduğu bir Suriye'de yaşamayı arzuluyor. Savaşın bitmesi için dua eden sığınmacılar, barışın hakim olduğu bir Suriye'de yaşamayı arzuluyor. Kamplardaki hizmetlerden memnun olan sığınmacılar, Türkiye dışında bir ülkeyi hiç düşünmediklerinin altını çiziyor.

Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesislerinde barınan Feyyaz Derviş, Türkiye'de mutlu olduklarını ancak Suriye'de savaşın bir an önce sona ermesini ve ülkelerine dönmek istediklerini söyledi. Kendilerine sunulan tüm imkanlara rağmen Vatan sevgisinin bir başka olduğunu anlatan Derviş, "Türkiye'de çok iyi ağırlanıyoruz ama aklımız hep Suriye'de" dedi. Malatya Beydağı Konaklama Tesisinde yaşayan Hatim Ali de "İnşallah bu savaş bitince Suriye'ye döneceğiz. Türkiye'den sonra Avrupa'ya gitmemiz için hiçbir sebep yok" diye konuştu.

Onların da bir umut için Avrupa'ya gitmek istediğinin altını çizen Hüseyin, "Suriye'deki savaşı yaşayan insanların psikolojilerini anlamak lazım. Birçok insan evladını, çocuğunu kaybetti. Avrupa'yı rahatlık olarak görüyor olabilirler ama biz kesinlikle düşünmüyoruz. Savaş bitsin doğduğumuz topraklara gideceğiz" ifadelerini kullandı.

TEM'deki kriz çözüldü

Öte yandan Avrupa ülkeleri gitme umuduyla 5 gün önve yürüyerek Edirne'ye gelen yaklaşık bin 500 Suriyeli sığınmacıdan bin kadarı, dün gece TEM'deki yürüyüşlerinin ardından otobüslerle Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı'na getirilerek çadır kurdu. Otobüslerin İstanbul'a gideceğinden endişe eden yaklaşık 500 kişilik grup ise geceyi polis ve Jandarma ablukasındaki TEM otobanında asfalt üzerinde geçirdi. TEM'de bekleyen sığınmacılar Yunanistan sınırına yürüme girişiminde bulundu. Yürümelerine izin vermeyen grup görüşmeler sonucunda diğer mültecilerin bulunduğu Sarayiçi Er Meydanı'na gitmeyi kabul etti.

Bu arada Türk sahil güvenlik ekiplerinin 1 Ocak ile 15 Eylül tarihleri arasında Ege ve Akdeniz'de tam 53 bin 874 göçmeni boğulmak üzere iken kurtardığı öğrenildi.