1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Avrupa Kulüpler Birliği çalışıyor!
Avrupa Kulüpler Birliği çalışıyor!

Avrupa Kulüpler Birliği çalışıyor!

Hangi konular değerlendirildi?

A+A-

Trabzonspor'un da üyesi olduğu Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) genel kurulunda futbolun geleceğine yönelik fikirler tartışıldı.


İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen genel kurula birlik üyesi 201 kulübün 138’i katıldı.


Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Karl-Heinz Rummenigge’nin açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, oluşturulan çalışma grupları gündemdeki konuları değerlendirdi.


Rummenigge, birliğe son olarak 7 kulübün katıldığını ve 3 kulübün üyelikten çıkarıldığını ifade ederek toplam sayının 201 olduğunu vurgularken, bu sayının önemini belirtti ve futbolun son zamanlarda kaybolan değerinin tekrar artmakta olduğunu dile getirdi.


Başkan Karl Heinz Rummennige, birlik olarak UEFA ve FIFA’ya daha demokratik, açık ve şeffaf olmaları için çağrılar yaptıklarının altını çizerek, “Bütün paydaşların, kulüplerin kendilerini ilgilendiren konularda daha etkin söz haklarının olması gerektiğine inanıyoruz. İyi yönetimin kaçınılmazdır. Bu anlamda Sepp Blatter ile toplantılar yaptık ve olumlu sonuçlar elde ettik” diye konuştu.


Rummennigge’nin verdiği bilgiye göre Avrupa Kulüpler Birliği şu taleplerde bulundu:


- Karar alan organlarda kulüpler tam olarak temsil edilmesi ve kararlara iştiraklerinin sağlanması.


- Haziran milli maçları ve Ağustos ayı özel milli maç tarihlerinin kaldırılması, uluslararası maç takviminde indirim yapılması. (Avrupa Kulüpler Birliği bu konuda 6 tane çift maçlı tarih ve 2 hazırlık maçı tarihinin yeterli olacağını tavsiye etmektedir)


- Milli maçlarda sakatlanan futbolcuların haklarını karşılayacak bir sigorta politikasının belirlenmesi.


- Milli maçlar için gönderilen futbolcular için kulüplere daha adil bir bedel ödenmesi konusu.


-Şampiyonlar Ligi (UCL) ve UEFA Avrupa Ligi (UEL)’ne katılan kulüplerin gelirlerinin adilane bir şekilde yeniden dağılımın sağlanması.


Başkan Rummenigge ayrıca Avrupa Birliği yetkilileri ve politikacılarıyla görüştüğünü de belirterek onlardan futbolun idaresi için destek talep ettiğini söyledi.


Rummenigge, “Görüştüğüm herkesten daha modern, demokratik bir düzen konusunda söz aldım” yorumunu yaptı.


Alman futbol adamı kulübümüzün gönüllü olarak başvurduğu Mali Fair Play çalışmaları konusunda da ilgililere destek verdiklerini sözlerine ekledi.