1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avrupa Parlementosu Türkiye raporunu açıkladı
Avrupa Parlementosu Türkiye raporunu açıkladı

Avrupa Parlementosu Türkiye raporunu açıkladı

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nun bağlayıcı olmayan 2012 Türkiye ilerleme raporunda ülkemizin gündem maddelerine yer verildi. Raporda çözüm süreci, basın özgürlüğü, Balyoz ve Ergenekon davalarına yer verildi.

A+A-

 Avrupa Birliği’nin bağlayıcı olmayan Türkiye raporunda, ‘Tarihi barış için diyalog yetmez, yapısal müzakereler başlatılmalı’ çağrısı yapıldı

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, 2012 Türkiye ilerleme raporunu, 75’e karşı 451 oyla kabul etti. Strasbourg’da düzenlenen Genel Kurul toplantısında, Türkiye Raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan rapor ve değişiklik önergeleri oylandı.

Çözüm süreci değişikliği

Değişiklik önergeleri arasında bulunan PKK’nın “terör örgütü” olduğuna dair ifadelerin rapordan çıkartılmasını içeren maddeler reddedildi. 53. maddedeki “AB, terör örgütleri listesinde yer alan PKK ve diğer tüm terör örgütlerinin devam eden terörist şiddeti en güçlü ifadelerle kınadığını yineler” cümlesindeki “devam eden” ibaresi, çözüm süreci dikkate alınarak çıkarıldı.

KKTC önerisine ret

KKTC’ye “gözlemci” statüsü verilmesi önergeleri ise reddedilirken, konunun Başkanlık Divanı’na taşınmasına karar verildi. Başkanlık Divanı üyelerinin çoğu, KKTC’den “gözlemci” bulunmasına destek veren sol ve liberallerden oluşuyor. Sosyalist grup Başkanı Hannes Swoboda oylamadan sonra Genel Kurul’a hitaben yaptığı konuşmada, KKTC’den gözlemci konusunu Başkanlık Divanı’na taşıyacaklarını söyledi. Bu arada, Aralık 2013’te Brüksel’de yapılacak AB zirvesine Türkiye’nin de katılmasına ilişkin değişiklik önergesi oy çokluğuyla reddedildi.

58 maddelik raporun satırbaşları şöyle:

Özgür medya vurgusu

- ÇÖZÜM SÜRECİ: Hükümetinin Abdullah Öcalan ile başlattığı siyasi diyaloğu memnuniyetle karşılıyoruz. Tarihi bir anlaşmayla Kürt sorununa barışçı ve demokratik bir çözüm getirecek olan müzakere perspektifinin açıldığını düşünüyoruz. Tarafları bu diyaloğun en kısa zamanda yapısal bir müzakereye dönüşmesini teşvik ediyoruz.

- BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ: Gerçek demokratik toplum gerçek ifade özgürlüğü gerektirir. Medya demokrasiyi güçlendirir. Yetkilileri, medyanın bağımsızlığını AB standartlarında sağlamaya çağırıyoruz. Yüksek vergi cezalarının kesilmesine sebep olan yasaların kaldırılması çağrımızı yineliyoruz.

- ERGENEKON VE BALYOZ: Suçlamaların geniş kapsamlı tutulması, tutarsız delillerle hüküm verildiği iddiaları, uzun tutukluluk süreleri, davaların üzerine gölge düşürmüştür.

Uludere, Selek, Dink...

- Uludere olayının aydınlatılması ve sorumluların adalet önüne çıkarılması çağrısı yapıyoruz.

- Kadına yönelik şiddete karşı çıkarılan yeni yasaları memnuniyetle karşılıyoruz. Bu konudaki sıfır tolerans politikasının altını önemle çiziyoruz.

- Suriye krizinde Türkiye’nin demokratik güçlere olan bağlılığını ve insani desteğini memnuniyetle karşılıyoruz.

- 3 kez beraat kararı verilmesine rağmen dördüncü yargılamada müebbet alan Pınar Selek’in davasının Türk hukuk sisteminin zaafiyetini gösterdiğini düşünüyoruz.

- Hrant Din davasında örgüt suçlaması konusunda yapılan itirazın değerlendirilmesini bekliyoruz.

- Türk adalet sisteminin demokratik, tam bağımsız ve tarafsız halde reforme edilmesi şart. Bu amaçla dördüncü yargı paketinin bir an önce çıkarılmasını bekliyoruz.

- Yeni anayasa için oluşturulan komisyonu memnuniyetle karşılıyoruz. Şimdiye kadar yavaş çalışan komisyonun daha geniş katılımlı, kapsayıcı ve AB kriter ve değerlerine uygun şekilde çalışmasını görmek istiyoruz.

- Türkiye ve AB arasında vizelerin kaldırılması için yapılan görüşmeleri memnuniyetle karşılıyoruz.

- Türkiye ile İsrail arasında yeniden kurulan ilişkilere destek veriyoruz.