1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avrupa'da 10 bin göçmen çocuk kayboldu
Avrupa'da 10 bin göçmen çocuk kayboldu

Avrupa'da 10 bin göçmen çocuk kayboldu

Avrupa'da göçmen kriziyle ilgili otoriteler...

A+A-

 Avrupa'da göçmen kriziyle ilgili otoriteler, suç çetelerinin yaygın şekilde göçmen gençleri istismar etmeye başladığı yönünde uyarıda bulundu. Avrupa Birliği polis teşkilatı da iltica başvurusunda bulunmuş 10 bin kimsesiz göçmen çocuğun izlerini kaybettiklerini açıkladı.

Europol Genelkurmay Başkanı Brian Donald, geçtiğimiz 12-18 ay ve göçmen kriziyle ilgili tüm ülkeler göze alıdığında sayının "Muhafazakar bir tahmin" olduğunu söylüyor. Donald konuya ilişkin açıklamasında, söz konusu tahminin kolluk kuvvetleri, hükümetler ve sivil toplum örgütlerinin raporlarına dayandığını ancak eksik olduğunu söyledi. Zira, iltica başvurusu yapamamış ve kayıt altına alınmamış çocuklar da mevcut.

Donald, "Onlar sistem içinde kayıp. Ve biz onları kendi çıkarları için alı koyacak ve istismr edceek kişilerin olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Göçmenleri rağbet ettiği İsveç durumun farkında

Stokholm hükümeti bir süredir kayıp göçmen çocuk sorunun farkında

Hükümet geçtiğimiz hafta İsveç Göç Ajansı istatistiklerine dayandırdığı bir rapor da yayımlamıştı. Söz konusu raporda, geçtiğimiz 6 yıl içeresinde 55 bin kimsesiz çocuğu iltica başvurusunda bulunduğu ve bunlardan 1.900'ünün kaybolduğu belirtilmişti. Kayıp göçmen çocuklardan 1.250'sinin nerede olduğunun halen bilinmediği açıklandı. Raporda kayıp çocukların yüzde 88'inin erkek olduğu da belirtildi.

Raporla birlikte yapılan açıklamada, "Kaybolan çocuklara ne olduğuyla ilgili az çok fikrimiz var. Göçmen çocuklar birçok farklı açıdan istismar ediliyor." denildi.

Öte yandan Suriyeli ve Afgan çocuklarının diğer Kuzey Afrikalı göçmen çocuklara göre aha şanslı olduğu belirtildi. Kuzey Afrikalı çocukların Suriyeli ve Afganlara göre iltica başvurusunun kabul edilme olasılığı daha düşük.  Ayrıca İsveç yetkilileri, bu çocukların İsveç'e gelmeden önce sokaklarda yaşadığı ve suça bulaştığını da söylüyor.

İngiltere hükümetine daha fazla çocuk göçmen kabulü için baskı

İngiltere de geçtiğimiz hafta yardım kuruluşları ve siyasi oluşumların baskıları sonrasında daha fazla kimsesiz göçmen çocuğu kabul edebileceğini açıkladı. "Save The Children" örgütü, İngiltere'nin aciliyetle 3.000 kimsesiz çocuğun ilticasının kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Batı Avrupa ülkeleri kimsesiz göçmen çocuklar konusunda harekete geçti ancak bir çok hükümet göçmenlerin batıya gelmesindense Doğu Avrupa ve Ortadoğu'daki kamplarda kalmalarını istiyor. İngiltere de geçtiğimiz günler de İtalya ve Yunanistan'daki Sığınma Destek Merkezleri için fon ayıracağını açıklamıştı. Öte yandan Batı ve Kuzey Avrupa'da göçmenlere karşı katı kurallar getirilmeye de devam ediliyor.