1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Avukatlar, borç için vatandaşları taciz edemez!
Avukatlar, borç için vatandaşları taciz edemez!

Avukatlar, borç için vatandaşları taciz edemez!

Avukatların görevlerini icra ederken, borçluları 'sık sık telefonla arayarak' rahatsız edemeyeceği hüküm altına aINldı.

A+A-

Türkiye'de milyonlarca borçlu vatandaşı zor durumda bırakan, avukat tacizlerine yönelik emsal bir karar çıktı. Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB), bir telefon şirketinin alacağını tahsil etmek için müşterisini "telefon" ile taciz eden avukatlara kınama cezası verilmesini oy birliği ile kabul etti. Birlik, hiç bir şekilde avukatların görevlerini icra ederken, borçluları 'sık sık telefonla arayarak' rahatsız edemeyeceğini hüküm altına aldı.

 

TACİZLİ TAHSİLAT

 

Türkiye'de bir çok kurum, alacaklarını hukuk bürolarını devrediyor. Bankalar, iletişim şirketleri ise bu kurumların başında geliyor. Hukuk şirketleri ise tahsilat işlemlerini gerçekleştirmek için zaman zaman taciz boyutlarına ulaşabiliyor. Türkiye Barolar Birliği de taciz boyutuna ulaşan bu sisteme sona erdirecek bir karara imza attı. Karara göre, avukatların tacize varan tahsilat yöntemine sona erdirecek emsal kararın hikayesi, eşi vefa den bir vatandaşın eşinden kalan iki adet telefon faturası için Barolar Birliği'ne şikayet dilekçesi vermesi ile başladı. Dilekçede, eşinin üzerine kayıtlı olan iki sabit hattın ödenmeyen iki telefon borcu nedeniyle hukuk bürosunda görevli avukatların sürekli kendisini aradığını ve borcunu ödemediği takdirde haciz işlemine başlayacaklarını beyan ettiklerini vurguladı.

 

Şikayet dilekçesi öncelikle, ikamet edilen il barosu tarafından değerlendirildi.

 

İl barosu, tüketiciyi haklı bularak, tahsilat için sürekli kendisini arayan iki avukata 'kınama' cezası verilmesine kararlaştırdı.

 

Karar itiraz yoluyla Türkiye Barolar Birliği'ne geldi.

 

Türkiye Barolar Birliği de, tüketiciyi haklı bularak gerek avukatlı kanununda gerekse etik ilkelerde, tahsilat işlemlerinin taciz boyutunda olamayacağını hüküm altına aldı.

 

Böylece, Türkiye'de milyonlarca borçluyu zor durumda bırakan avukatlık bürolarının tacizli tahsilat işlemleri için bir örnek karar alınmış oldu.