1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. 'Ayırımcılığa Hayır' Dedi!
'Ayırımcılığa Hayır' Dedi!

'Ayırımcılığa Hayır' Dedi!

Yapılan ayırımcılığa büyük tepki gösteren Bölükbaşı, olayı 'yobazlık' olarak yorumladı.

A+A-

 Atatürkçü düşünce derneği Akçaabat Şube başkanı Cengiz Bölükbaşı hem görevinden hem de dernek üyeliğinden istifa etti. Bölükbaşı istifası ile ilgili açıklama yaparken sorunun bir başörtülü üyeye, Genel Merkezin ‘yobaz’ yaklaşımını gösterdi. Cengiz Bölükbaşı yaşanan dram niteliğinde ki olayı kamuoyu ile şöyle paylaştı:

‘Yıllardan beri verdiğim demokrasi ve özgürlük mücadelesi adına birçok badireler atlatmış, bazen işsiz kalmış ama özgürlüğümden ve benimle hareket eden dava arkadaşlarımdan bir tekini dahi asla yarı yolda bırakmamış, bırakmamaya yemin etmiş bir kardeşinizim. Bu bağlamda bir yıl önce ADD Akçaabat ilçe başkanlığına üye olmak isteyen başörtülü bir hanımefendinin üyeliğinin tarafımca onaylanması Genel Merkez tarafından ret edilmiş, akabinde gündeme getirdiğim istifa etme eylemini, Genel Merkez geçtiğimiz kongrede, ‘bunların her biri temizlenecek’ sözüyle istifa ettirilmeden görevime devam etmem sağlanmıştır. 2015 yılının başlarında genel merkezde genel başkan ve genel sekreterle yaptığım görüşmeler neticesinde bu utanç tablosunun ortadan kalktığı ve artık başörtülü üyelerin derneğimizde yer bulacağı müjdesiyle Akçaabat’a döndüm.

Akabinde 4 ay sonra başörtülü bir arkadaşım derneğimize üye olmaya karar verdi. Üyelik işlemi yapıldı. Akçaabat şube başkanlığındaki toplantıda görüşüp, üye olmasında bir beis görülmedi. Genel merkezin onayına sunuldu.

 İşte iş tamda burada koptu ipler. Genel merkez başörtülü üyenin üyeliğini kabul ederek, üye numarası vermiş, fakat üye kimlik kartı göndermemekte ısrar etmiştir. Bu onur kırıcı, ötekileştirici durumu da üyeme izah etmem konusunda arsızca şahsıma telkinde bulunulmuştur! Buradan tüm Akçaabat özelinde Trabzon’a, Türkiye’ye sesleniyorum. Başı açık bir yurttaşımıza görülmesi imkânsız olanı, durumu sadece inançları gereği başını kapattı diye bir başörtülü arkadaşımıza reva göremem. Genel merkezden kararın düzeltilmesi için haber beklerken, genel sekreter; ‘bu konuda istediğinizi yapabilirsiniz’ diyerek konudan sıyrılmaya çalışmıştır. ‘Özgürlük için yola çıktık’ diyeceksiniz ama özgürlüğü kendinize göre şekillendireceksiniz. Bu kabul edilir bir şey değildir. Özgürlük ya vardır ya yoktur! Ortaya karışık, Sezar salata değildir. Hele de inanç açısından…

         15 yıldan fazla emek verdiğim, gençliğimde kazanımlarımın tümünü harcadığım Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığından ve Üyeliğinden istifa ediyorum. Bu kararı alırken bir gün bu  kararın, mutlaka bu toplumla uyuşmadığı gerçeğini orada beyaz eldivenli garsonların servisiyle yemeğe başlayanların anlayacağını umuyorum. Yaşasın Laiklik! Yaşasın özgürlük! Kahrolsun sağ ve sol yobazlar’