1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ayrıcalık yasası ortada kaldı
Ayrıcalık yasası ortada kaldı

Ayrıcalık yasası ortada kaldı

Vekillere ayrıcalık getiren düzenlemeden önce MHP imzasını çekti. MHP’yi BDP ve CHP izledi. AK Parti de mutabakat olmadığı gerekçesiyle geri adım attı. Böylece teklif kadük kaldı.

A+A-

AK Parti, CHP,MHP ve BDP'nin grup başkan vekillerinin imzasıyla Meclis Başkanlığı'na sunulan, 'milletvekillerine ömür boyu statü ve ayrıcalık' tartışmalarına neden olan "TBMM yeliği Yasa Teklifi", ortada kaldı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda jet hızıyla kabul edilen tartışmalı teklifle ilgili kamuoyu baskısına dayanamayan partiler, dün akşamüstü tek tek imzalarını çekti.

BAHÇELİ’NİN TALİMATI

İmzanın çekilmesi ile ilgili ilk harekete geçen MHP oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin talimatı ile MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek, tekliften imzalarını çektiklerini açıkladı. Vural, Başbakan Erdoğan'ın tekliften haberdar olmadığı bilgisinin gazetelerde yer aldığını hatırlatarak "Tekliften Başbakan Erdoğan'ın haberinin olmadığının servis edilmesi, TBMM Başkanı'nın girişimlerinin göz ardı edilebilmesi verdiğimiz imzanın siyasi taktik amacıyla saptırılarak, kendi siyasal amaçları için kullanılmasıdır. Buna MHP'nin müsaade etmesi mümkün değildir" dedi.

BDP'DEN TEK CÜMLE

MHP'nin imzasını çekmesinin ardından BDP'de görüşme trafiği gerçekleşti. BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, önce parti genel merkezinde toplantıda değerlendireceklerini, ardından açıklama yapacaklarını söyledi. Ancak MHP'nin imzasını çekmesinin hemen ardından BDP'den tek cümlelik açıklama geldi. BDP Grubu, "Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeliği Kanun teklifinden BDP grubu olarak imzamızı çekmiş bulunmaktayız" denildi.

EN SON CHP

MHP ve BDP'den gelen açıklamaların ardından CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek açıklama yaptı. CHP de, BDP gibi tek cümlelik yazılı açıklama ile yetindi: "CHP, TBMM Üyeliği Kanunu Teklifinden imzalarını geri çekmiştir."

AK Parti de sahip çıkmadı

AK Parti'den ilk açıklama, MHP'nin imzasını çekmesinin ardından geldi. AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli, önce MHP'nin imzasını çekmesine ilişkin, ''Biz attığımız imzanın doğru olduğuna yürekten inanıyoruz, yapılan düzenlemelerin doğru olduğuna inanıyoruz. Biz imzamızın elbette arkasındayız'' dedi. Ancak CHP ve BDP'nin imzalarını çekmesinin ardından Canikli'den ikinci açıklama geldi. Canikli, "Bu tür düzenlemeler mutabakatla olmalı. Bir grubun imzası eksik olsaydı zaten TBMM Başkanlığı'na sunulmazdı. Muhalefet imzasının arkasında durmadı. Biz de durumu değerlendireceğiz"

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ