1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aziz Yıldırım kararını verdi!
Aziz Yıldırım kararını verdi!

Aziz Yıldırım kararını verdi!

Aziz Yıldırım, yeniden aday olacak mı...

A+A-

Kendisine başkan olma fırsatı veren değişiklik Aziz Yıldırım'ı sevince boğdu. Yıldırım Mayıs ayındaki kongrede başkanlığa aday olacağını açıkladı. Yıldırım tahliye olacağı umuduyla eşyalarını evine yolladı.Yasanın, başkanlıkla ilgili maddesinin ‘soruşturma sürecinde’ yerine ‘hüküm giyilmesi halinde’ şeklinde değişmesinden sonra ise Metris’te bayram sevinci yaşanıyor

Habertürk'ten Meriç Müldür'ün özel haberine göre Yıldırım, İlhan Ekşioğlu'na "Mayıs’ta adayım kardeşim!" dediği söyleniyor. İşte haberin ayrıntıları:

EKŞİOĞLU İLE TARTIŞTI

İşte bu maddenin yasaya konulduğu ilk günlerde Metris’te kıyamet kopmuş. Yasanın ilk haliyle meclisten geçmesi durumunda tahliye olsa bile Fenerbahçe başkanlığı yapamayacak olan Aziz Yıldırım isyan etmiş, “Bu yasa çıkmasın” sözleriyle ortalığı inletmiş. Hatta kendi yöneticisi İlhan Ekşioğlu ile de sert bir tartışmaya girmiş.


Çünkü Aziz Yıldırım tedbir konmasını istemiyor. Tedbir konması durumunda, tahliye olsa bile Fenerbahçe başkanlığını sürdüremeyeceğini biliyor. Şiddetle karşı çıkıyor. Nihat Özdemir aracılığıyla da yönetim kuruluna yasa konusundaki görüşmelerden “çekilin” talimatı veriyor. Avukatı Abdullah Kaya da bu yönde basına açıklama yapıyor.


‘ELBETTE BAŞKANLIK YAPACAĞIM’

Bu olaylar geçtiğimiz günlerde yaşanıyor. Aslında, yine tutuklu isimlerden biri olan Fenerbahçeli yönetici İlhan Ekşioğlu da başkana karşı çıkıyor... “Başkan şu yasa çıksın. Yeter ki biz buradan çıkalım. Bundan sonra başkanlık, yöneticilik mi yapacağız” diyor. Aziz Yıldırım’ın yanıtı sert oluyor: “Elbette başkanlık yapacağım. Mayıs’ta adayım kardeşim.”


İşte Metris’te bu diyaloglar yaşanırken, ilerleyen günlerde de yasada bir değişiklik daha yapılıyor ve “başkanlık ve yöneticilik haklarına tedbir” kaldırılıyor, yasa yeni haliyle meclise sunuluyor. Metris’te bu kez bayram havası yaşanıyor, yasayı herkes birbirine sarılarak kutluyor. Buradan çıkan sonuç da şu: Aziz Yıldırım gerekirse bir kaç ay daha cezaevinde yatmaya bile razı. Ama başkanlığının elinden alınmasına asla razı değil.


EŞYALARINI BİLE GÖNDERDİ

Metris’te tahliye için artık geri sayıma geçildi. Bu kapsamda eşyalarını bile eve gönderen F.Bahçe Başkanı Yıldırım, tutuklulara da müjde verdi: Cuma günü burada kimse kalmayacak


Sporda Şiddet yasamız artık son şeklini aldı. İddianame de hazır. Ancak özel yetkili cumhuriyet savcısı Mehmet Berk, yeni yasada cezalarda indirime gidilmesi nedeniyle şahıslar hakkında isteyeceği hapis cezalarını yeniden hesaplayacak o kadar. İddianamenin bugün yarın mahkemeye sunulması, 15-16 kişinin de tahliye edilmesi bekleniyor. Bu hafta sonu bile tahliyeler olabileceği belirtiliyor. En geç gelecek hafta. En başta, bir maçta şikeye karışmakla suçlananların, özellikle de yöneticilik sıfatı taşımayan isimler ile futbolcuların serbest kalması bekleniyor. Yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayından geçmesi bile beklenmeden savcının kararıyla tahliyelerin gerçekleşebileceği vurgulanıyor. Haliyle Metris’te de hava değişmiş durumda. Tutuklular artık gün sayıyor. En rahat isimlerden biri de Aziz Yıldırım.


YILDIRIM KENDİNDEN EMİN

Aziz Yıldırım da kendisi hakkında tahliye bekliyor. İlk yasada 108 yılla bile yargılanabilirdi. Yeni yasanın ilk taslağında bu cezanın üst sınırı 13.5 yıla kadar indi. Şimdiki haliyle ise 7-8 yılla yargılanması gündemde. Tabi çete suçlamasıyla karşı karşıya kalmazsa. Savcının, çeteden suçlama getirmesi halinde Aziz Yıldırım’ın tahliyesini zor olarak yorumlayan hukukçular oldukça fazla. Ama Aziz Yıldırım kendisinden o kadar emin ki geçtiğimiz hafta eşyalarını evine yollamış. Hatta salı günü tüm tutuklulara da müjdeyi vermiş. “Cuma günü burada kimse kalmayacak.” Aziz başkanın bu sözlerinin ardından özel eşyalarını ailelerine teslim eden başka isimler de olmuş.


MOSTUROĞLU BUNALIMDA

Cezaevi günlerinin en fazla hırpaladığı isimlerden birinin Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu olduğu belirtiliyor. Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu geçtiğimiz günlerde Mosturoğlu’nun iki kez intihara kalkıştığını yazmış, ancak bu haber yalanlanmıştı. Mosturoğlu intihara kalkıştı mı kalkışmadı mı bilemem ama moral açısından bitik durumdaymış. Çok fazla kilo vermiş. Hatta bunalıma girmiş, salı günü hastaneye kaldırılmış. Sakinleştirici ilaçlar verilmiş.

İŞTE O MADDE

MADDE 1 / 11 İLK HALİ

Bu maddede tanımlanan suçlardan dolayı hakkında soruşturma başlatılan kişinin soruşturma evresinde cumhuriyet savcısının talebi üzerine Sulh Ceza Hakimi tarafından, kovuşturma evresinde cumhuriyet savcısının talebi üzerine veya re’sen mahkeme tarafından soruşturma ve kovuşturma sonuna kadar spor federasyonlarında veya kulüplerinde yönetim kurulu başkanı ve üyesi, Denetim Kurulu Üyesi, Denetçi olarak ve sair idari görev yapmasının yasaklanmasına karar verilir. Verilen karar üzerine kişinin kulüp ile olan görev ilişkisi derhal sona erdirilir.


MADDE 1 / 11 SON HALİ

Bu maddede tanımlanan suçlardan dolayı cezaya mahkumiyet halinde, kişi hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi hükümlerine göre, spor kulüplerinde, federasyonlarda, bünyesinde sportif faaliyetler icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanmasına hükmolunur.