1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aziz Yıldırım Savunmasını Yaptı!
Aziz Yıldırım Savunmasını Yaptı!

Aziz Yıldırım Savunmasını Yaptı!

Yıldırım Şenere yüklendi.

A+A-

- 19.40 Duruşma sona erdi. Aziz Yıldırım'ın savunmasına perşembe devam edilecek. -- "Şike yaptığımız oyuncular hiç 90 dakika oyunda kalmamış. Ali Yıldırım, Vederson ve Sercan ile şike yapmış ve pazar günü İstanbul'da görüşelim demiş. Ama pazar Trabzon-Bursa maçı vardı.

 "Benim bilerek ve isteyerek, önüme konan dosyalardan korktuğum için ifade vermediğim söylendi. Bu tamamen yalan. Ben polise isteyerek ifade vermedim. Kamuoyu bilerek ve isteyerek yanlış yönlendirdi."

 

- "Bu sevdanın hiçbir zaman bitmeyeceğini söylüyor, tüm camiamıza teşekkür ediyorum."

 

- "Bu soruşturmanın enteresan tarafı, şike davası olmadığı, Türk sporunu ele geçirme çabası olduğunu ifade ediyorum."

 

- "Bu soruşturmayı açan Emniyet Müdürlüğü ve savcılar derhal istifa etmelidir."

- "Mehmet Berk beş maçın sonucunu bildiğini söylemiştir. Aynı konuyu Mehmet Ali Aydınlar'a da iletmiştir. Aydınlar, bunu hastanedeki ziyaretinde bana söyledi. Berk, eğer Sivas maçında berabere kalsak ya da yenilsek bu soruşturmaya devam etmeyeceğini söylemiştir. Yapılması gereken ivedilikle soruşturmanın çarpıklıklarını gidermek.

 

- "Tüm siyasi partilere ve milletvekillerine desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum."

 

- "Ben hayatımda hiç bilgisayar kullanmadım ama bilgisayarlarda hakemlerin fişlendiğini gördüm."

 

- "Aziz Poyraz adlı bir Ergenekon tanığı var. Ben bir Beşiktaş maçında Sedat Peker'le anlaşmışım, Hem Sergen'e hem de Tümer'e Sedat Peker oynamayın demiş. onun anlatımında Tümer kırmızı kart görmüş. Böyle bir şey olmadı, Tümer oynadı. Onun söylediği yılda biz şampiyon olamadık. Anlattıkları tamamen yanlış."

 

- "Bülent Ataman Trabzon kökenli bir kalecidir. Neden ifadesi alınmıyor? Mustafa Çevik, eski bir Telegol çalışanıdır ve internet sitesine reklam almak istediğine dair tapeler vardır. Bu kişi Bülent Ataman'ın kulüpte "Emenike göreceksiniz oynayacak" diye haber yapmıştı. İnternet sitesine reklam almak amacıyla Trabzonsporlular'la konuşan bu gazeteciyle yönetici arasındaki ilişki Fenerbahçe'yle hangi gazeteci arasında vardır. Bülent Ataman ve Mustafa Çevik neden dinlenmemiştir?Ben yetkimi hiç kimseye kullandıracak başkan değilim."

 

- "Korcan'ın kız kardeşine araba alındığı söylenmiştir. Korcan'ın kız kardeşi yoktur. Bu sebeple Savcı Berk'ten şikayetçiyim. Olmayan kız kardeşle nüfusu arttırıp, gayri safi milli geliri düşürmektedir."

 

- "Burası bir banka değildir ve para dağıtılımı yapılacak bir durum yoktur. Teşvik görüşmeleri konusunda, Doğan Ercan'a, herhangi bir talimat verilmemiştir".

 

- "Deloitte tarafından 1997 yılından bu yana düzenli olarak hazırlanan raporda Fenerbahçe, Avrupa listelerinde bulunarak başarı sağlamıştır. Fenerbahçe incelenmesi gereken mali yapılarıyla örnek kulüptür".

 

- "Karıncayı bile incitmeyecek insanlar hakkında bu suçlamalar olmamalı. Savcı Berk sanırım ABD'de yaşıyor. Mehmet Berk'ten şikayetçiyim. Olmayan kız kardeşle nüfusu bir artırıp, gayrisafi milli geliri düşürmektedir".

 

- "Bülent İşcen, benden önce kulübe yakındı. Bundan sonra da olacaktır"

- "İddia makamı benim korkutucu güç olduğumu söylüyor. Sayfalar değiştikçe iş değişiyor"

 

- "Bizler bazı hainler hariç, kardeş gibiyiz"

- "Erman Toroğlu ile ilgili yanıt hazırladım. Burada özet yapacağım, gerisini yüzüne okuyacağım"

 

- 17.20 Duruşmaya ara verildi

- Gelecekte yapabileceğim, öngörülen bu suçlarla ilgili, 65 sene hapis mi yatacağım?

 

- "Kesin şike dediğiniz Buca maçını savcı iddianameye bile koymadı. Mehmet Berk de benim örgütümün üyesi! Savcı Berk'i gördüğüm zaman diyeceğim Zincirlikuyu'da yazıyor: Her canlı bir gün ölümü tadacaktır.".

 

- "Bundan sonra kullanacağım cep telefonu markasını Emniyet'e soracağım".

- "Aziz Yıldırım'a 1 Numara demeleri gayet normal. Bana "İnşaat İşçisi" deseler, asıl şifre o olurdu".

 

- "7 Haziran'da fiziki takip yapılıyor, organize şube kulüpten para çıktığını söylüyor ama dernekler böyle bir para çıkmamış diyor".

 

- "Tahir Kıran, İbrahim Hacıosmanoğlu ve Talip Doğan Karlıbel, Ulus'taki bir restorantta hangi amaçla buluştu?"

 

- "Tahir Kıran, Trabzonlulara mesaj atıyor "200 bin TL Fenerbahçe dağıttı" diyor. Ama nedense mahkeme dinlemedi".

Ekinci; Kıran'ın dinlenmesini istedi.

- "Trabzonspor adına, Sivas'a Zeki Mazlum 1 milyon TL teşvik parası götürüyor. Mecnun Odyakmaz Olmaz diyor".

 

- "İsimleri geçen hiçbir futbolcu, bizim de olmadığımız gibi şikede olmamıştır. Suç ispat edilecek tek bir kanıt yok. Çünkü suça bulaşmadım".

 

- "Galatasaray maçlardan önce transfer teklifinde bulunup, rakip oyuncuları oynatmıyor. Onlar için gelenek olmuş, biz transfer şikesinden yargılanıyoruz"..

 

- "10 Milyon dolarlık transfer şikesi mi olur? Bu hangi akla mantığa uyar."

- "Malatya'ya Doğan gönderen, Ankaragücü'nü 8-0 yenen, Denizli'ye teşvik gönderenler adaletin bekçileri oldular".

 

- "Benden önce amatör şubeleri kim takip ederdi? Şimdi amatör şubelerde Dünya Türkiye'yi takip ediyor."

 

- "Devlet Türk Telekom Arena'ya 600 Milyon TL harcadı, ülkeye faydalı diye sustuk. Fenerbahçe kimseden 5 kuruş almadan stadını yaptı."

 

- "Kendi kaynaklarından 30 milyon doları harcayan insanı şike davasında yargılamak haksızlıktır."

 

- "Ne Metris, ne darağacı bizi bu sevdadan vazgeçiremez. Biz dünya kulübü olma yolunda emin adımlarla yürümekteyiz."

 

- "Fenerbahçe'nin bir kuruşunu zimmetime geçirdiğim kanıtlanırsa kendimi ölümle cezalandırırım. İspatlayamayanlardan da istifa beklerim.."

 

- "TFF eliyle yapılan şikeleri gündeme getirdiğim için 1 yıl hak mahrumiyeti cezası aldım."

 

- "Savcı, Fenerbahçe'yi bırakmak istemediğimi söylüyor.. Ama daha önce iki kez istifa ettim.. Taraftarlar bırakmama izin vermedi.."

 

- "Bu soruşturmada tüm kulüplerle ilgili dinleme kararı aynı anda çıksaydı bunun bir şike operasyonu olduğuna inanırdım."

 

- "Bugün adaletin bekçiliğini yapanlar, şikeyi Türkiye'ye getirenlerdir. Ama konu şike değil, futbolu ele geçirmektir."

 

- 16.00'da bir ara daha verildi...

- Aziz Yıldırım, "Şike futbolcularla yapılır" ifadesini kullanıp, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'ye hangi takımı tuttuğunu sordu. Ekinci ise "Fenerbahçeliyim" dedi.

 

- Aziz Yıldırım daha sonra Galatasaray - Strum Graz maçını izletti ve bu maçın son anlarındaki görüntüler üzerine salonda yine gülüşmeler yaşandı.

 

Duruşma sırasında Aziz Yıldırım, Bursasporlu futbolcu Ozan İpek'in şampiyon olduktan sonra verdigi röportaji dinletti, bu görüntülerde salonda gülümsemeler yaşandı. Ozan İpek Bursaspor TV muhabirine, Trabzonspor'un kalecisi Onur Kıvrak'ı kastederek, "Tebrik ediyorum Fenerbahçe maçında çok güzel oynamış. Maçtan önce de, sonra da konuştuk. Amerika'ya beraber gideceğiz onunla. 'Maçta gol yeme ne istiyorsan vereceğim" demiş, beraberindeki yönetici ise "şikeye girer, buraları kesin" demişti.

 


"Şenol Güneş 3-1'lik kupa maçının devre arasında bana gelip "Başkanım 45 dakika var şampiyon sizsiniz" dedi. Bunu telefonda söylese şu an burada olacaktı."

 

- Buradan Trabzonspor'lu yönetici ve sporculara soruyorum: Şampiyonluğu Trabzonspor maçında, onlara şike girişiminde bulunmuş muyuz?

 

- "Temenni ediyorum ki bu soruşturmayı başka amaçlarla yapan Mehmet Berk'in vicdanı rahattır."

 

- "Yusuf Turanlı'yı hiç tanımam. Kendisiyle hiç bir tapem de yoktur."

- "Eskişehir'de Bülent Uygun'un babasını gördüm sadece. Tapelerde Ali Kıratlı'nın soylediği gibi Bülent Uygun'la görüşmedim. Kıratlı, bunu açıklar heralde."

 

- "Eskişehir'e gittigimizde tesisler dışında Bülent Uygun'la görüşmedim. Ali Kıratlı benden önce kulüp üyesidir. Benim adamım değil iş adamımdır."

 

- "Sadri Şener Ofspor - Vanspor maçının 4. hakeminin değiştirin demiş. Benim hakem değiştirmeyle ilgili bir tapem ortaya çıkarsa şike dahil her şeyi kabul ederim.

 

- Aziz Yıldırım, Sadri Şener'in Fenerbahçe maçlarına hakem atama listesi belgesini hakime sundu.

 

- "Dosyada gizlilik kararı vardı. Ama kimse buna uymadı. MİT davasında gizlilik ilkesine uyulurken bu davada uyulmuyor. Adaletin renkleri arasında sarı lacivert yok".

 

- "Mehmet Ali Aydınlar bana avukatını gönderdi, 'Fenerbahçe düşmeyecek' dedi, sonra ligin planlandığı gibi başlayacağını söyledi, 12 gün sonra bunun ertelendiğini açıkladı, nedne olduğu belli değildi".

 

- Hakim, "Bunun savunmayla ilgisi yok" dedi. Aziz Yıldırım; "Benimle gezeceksin, yemek yiyeceksin, gelip sarılacaksın, sonra beni içeri alacaksın" dedi.

 

- "Bizimle ilişki kurmak örgüt üyeliğiyse; savcılar Zekeriya Öz, Mehmet Berk ve Fikret Seçen ile Emniyet Müdürü Nazm Ardıç da aramızda olurdu"

 

- Ben Diyarbakır Erganiliyim. Benim örfümde böyle şeyler yoktur.

- "Şu çok açık ki, hedef Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe'dir.. Türk sporunu ele geçirmeye çalışan bir grup bu operasyonun arkasındadır.."

 

- "Benim tapelerimde bir hakem adı veya hakem lafı geçiyorsa tüm suçlamaları kabul ediyorum."

 

- "Bu durum Fenerbahçe'ye bize karşı bir organizasyon oldugunu göstermiştir. Neden Trabzonspor son bir ay dinlenmiştir, neden?

 

- Sadri Şener ve Gökmen Özdemir arasında konuşmaya benzer bir konuşmam çıkarsa, şike yaptığımı kabul edeceğim.

 

- "Benim için örgüt faaliyeti diye 3 aylık dinleme izni çıkarmıştır. Dinleme yetkisi 4 tapeden verilmiş ama bu tapelerde suç unsuru var mı?"

 

- "Ben de Fenerbahçe'ye 1.5 milyon dolar para vermiştim. Tamer'den 500 binini istedim Kenan Yaralı'ya borç verdim".

 

- "Her iş adamının sıkıntıları olur. Manisa Başkanı da benden istedi. Kredilerinin uzaması için bankalardan destek istedik, olmadı"

 

- "17.11.2010'da beni dinlemeye alıyorlar. 1028 tape var yüzde onu şahsıma ait ve hiç bir şike teşvik konuşması yok 19 maç deniliyor."

 

- "Artık eminim.. Bir grup, Türk futbolunu ele geçirmeye çalışıyor."

- "Fenerbahçe'ye cebinden 30 milyon dolar veren adama 'çıkar amaçlı suç örgütü lideri' denemez. Deniyorsa amaçları başkadır.

 

- "58. madde değişemez, değişmemelidir.."

- "Kıbrıs'a kaçacağım yazıldı. Benim yaşadığım yer de öleceğim yer de burasıdır."

 

- "6222 sayılı yasa değişikliği sırasında 'kişiye özel' deyip veto eden sayın Cumhurbaşkanı, MİT yasasını hemen onadı."

 

- "Bizim her maçımız öncesi bir kaos ortamı yaratıldı. Oyuncularımızın kafası karıştırıldı."

 

- 14.55 Davaya ara verildi.

- "Emniyetin söylediği Sivas maçındaki çantada para değil bilet olduğunu Vali bile söyledi."

 

- "Bu arada sayın hakim. O resmimi basan gazetenin sahibinin de benden temiz olmadığını düşünüyorum."

 

- "Bizi karalamak adına, gizliliği devam eden soruşturmaya ait her şey art niyetli mudahalelerle basına yansıtıldı."

 

- "Polis tribünlere gelmek isteyen bazı taraftar gruplarını içeriye almıyor. Bu haklar engellenemez."

 

- "Kulüplerine sahip çıkan Fenerbahçelilere polis biber gazı sıkmıştır."

- "Her maç öncesi verilen yemek davetleri bile, şike kanıtı sayılmıştır."

- "Karabük Başkanı transferin izinli olduğunu açıklamıştı.. Şimdi Emenike'nin para sayarken görüntülerini yayınlamayanlar ahlaksızdır.."

 

- "Emenike'nin para sayarken çekilen fotoğrafları nerede? Bunu söyleyenler ahlaksız bir davranış göstermişlerdir."

 

- Aziz Yıldırım, Emniyet'te çekilen resminin basıldığı "resimli tişörtü" gösterdi ve "Yargısız infaz yaptılar" dedi.

 

- "Medya kendisine verilen görevi bu süreçte yerine getirdi."

- "Ben hastanedeyken, adres kısmına Metris yazdılar."

- "Fenerbahçe'nin yükselişini önleyemedikleri için bu kurguyu yaptılar."

- "Emniyet 19 maç olarak açıklama yaptı, iddianamede 13 maça yer verildi, 6 maç buhar oldu uçtu."

 

- "Emniyet 6 Temmuz'da ortada iddianame dahi yokken resmen karar açıklamıştır."

- "Bu soruşturmada sadece Türk sporu değil, ülkemiz hukuk tarihi için de çok tuhaf şeyler oldu."

 

- "Emniyette fotoğrafımı çekip gazeteye bastılar. Gereğini yapın."

- "Yıllarca her türlü spor suçuna göz yumanlar, Fenerbahçe ve Fenerbahçeliler üzerinden kendini aklamaya çalışmaktadır.."

 

- "Çıkar amaçlı suç örgütü demek, mafya demektir.. Kimse Fenerbahçe başkanına, yöneticisine 'mafya' diyemez.."

 

- "Birbirini tutmayan telefon konuşmaları hiçbir şeye kanıt olamaz, masumiyetimizin ortaya çıkacağına inancım tam."

 

- "Şayet bunca hizmetim örgüt faaliyetiyse, evet bu örgütü ben kurdum."

- Aziz Yıldırım, mahkeme heyetine "Fenerbahçe; Değişim, Dönüşüm" adlı kitabı dağıttı ve tesislerimizi anlatmaya başladı.

 

- "22 yıldır bu kulübe hizmet veriyorum. Asla şike gibi bir suça bulaşmadım. Poliste mağruz kaldığım muameleyi hak etmedim."

 

- "Benim hakkımda ne karar verirseniz verin. Kabul ederim. Bu Fenerbahçeyi toptan ortadan kaldırmaya yetmeyecektir."

 

- "Dar ağacında olsak bile son sözümüz Fenerbahçe olacak."

- "14 yıllık Fenerbahçe başkanlığım süresince aşağılayıcı hiçbir eylemde bulunmadım."

 

- "TıpkI, gece karanlığının aydınlığa kavuşması gibi, tarihimizde işgalcilere verdiğimiz mücadele gibi burdan da yüzümüzün akıyla çıkacağız."

 

- "Aleyhimizde yapılan propaganda kulübümüzün kuruluş gayesini baltalamak, bu temiz vatansever Atatürkçü yoldan çevirmek içindir."

 

- "Fenerbahçe Cumhuriyeti şike ile karalamamaz."

- "Bize saldırının temel nedeni kuruluş yıllarındaki felsefemizdir."

- "Fenerbahce Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti'ne paralel gelişmiştir."

- "Fenerbahçe sevgisi bu sayede dalga dalga büyüdü."

- "Fenerbahçe, Türk olmayı her şeyin üstünde tutan gençler tarafından kurulmuştur."

 

- "Aziz Yıldırım'ın şahsi akibetinin bir önemi yoktur."

- "Fenerbahçe camiası, koca çınardan tek bir yaprak koparılmasına izin vermeyecektir."

 

- "İnsanlara Türklük gücü ve yaşama umudu veren Fenerbahçe, halkın sevgilisi olmuştur."

 

- "Fenerbahçe, Kuvay-i Milliye ruhunun temsilcisi oldu."

- "Basın, gazete satmak için ailemiz olduğunu düşünmeden yıpratıcı haberler yapıyor. Hasta olmadığım halde hastalandığım yazıldı."

 

- Aziz Yıldırım, Mahkeme Başkanı'na Fenerbahçe ambleminin anlamını anlattı.

- Aziz Yıldırım, Nazım Hikmet'ten bir şiir okudu: "Düşmana inat, bir gün fazla yaşamak."

 

- "Fenerbahçeli olmayı her zaman, herşeyin üzerinde tuttum."

- "Fenerbahçe artık sadece Spor Kulübü olarak kalmayacaktır."

- "Polis fezlekesiyle Fenerbahçe Kulübünden TFF savunma istiyorsa, o zaman bu dava sahış değil Fenerbahçe davasıdır."

 

- "Fenerbahçe'nin puan kaybettiği maçlara ilişkin iddianameye hiçbir şey konmamıştır."

 

- "25 milyon susuyorsa biz cezaevinden bir mesaj vermediğimiz içindir."

- "Savcı, Fenerbahçenin örgüt, amacının da Şampiyon olmak olduğunu iddia etmiştir."

 

- "Galatasaray'ın şike yaptığını gösterip, Fenerbahçe'nin şike yapmadığını göstereceğim".

 

- Bu operasyon Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım'a karşı yapılmıştır.

- Aziz Yıldırım "Bügün tarihi bir gün yaşıyoruz, kendimi ve kulübü savunacağım" diyerek savunmasına başladı.

 

- Duruşma salonu küçük olduğu gerekçesiyle gazetecileri üçeriye almayan mahkeme başkanı, dışarıya barkovizyon kurulmasını da iptal etti.

 

- 14.45 Aziz Yıldırım'ın savunması alınmaya başlandı.