1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Aziz Yıldırım'dan Cüneyt Çakır'a ağır eleştiri!
Aziz Yıldırım'dan Cüneyt Çakır'a ağır eleştiri!

Aziz Yıldırım'dan Cüneyt Çakır'a ağır eleştiri!

Trabzonspor’u savundu…

A+A-

Şaka değil gerçek... Trabzonspor'u savundu...

Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım, Ülker Stadyumu Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nde Asbaşkan Şekip Mosturoğlu ile beraber bir basın toplantısı düzenledi.

Şükrü Saracoğlu Stadı'nda barkovizyon sunumuyla basın toplantısı düzenledi. Toplantıda TFF'ye Aziz Yıldırım tarafından gönderilen mektup okundu. Galatasaray teknik direktörü Hamza Hamzaoğlu, Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş ve Gençlerbirliği başkanı İlhan Cavcav'ın daha önceden hakemler hakkında yaptığı açıklamalar hatırlatıldı.

Şekip Mosturoğlu:

Bu basın toplantısı Beşiktaş maçının sonucuna bağlı bir toplantı değildir.

Aziz Yıldırım:

Türk futbolunda 6 haftadır hakemler açısından ciddi sıkıntılar yaşanmakta... Bu hatalar herkese yapılıyor. Bugün sadece Beşiktaş ve Bursaspor'a karşı oynadığımız maçlarla ilgili bir basın toplantısı değildir.

Şekip Mosturoğlu:

Biz bu yazıyı (TFF'ye Aziz Yıldırım tarafından gönderilen mektup) maçtan 5 gün önce göndermiştik. Sayın Aziz Yıldırım, herhangi bir gazeteye vermediği bir demeçten ötürü disipline sevk edilmiştir. Sayın Mahmut Uslu da Beşiktaş maçının ardından açıklama yaptı. Ama onun söyledikleri Hamza Hamzaoğlu'nun, Fikret Orman'ın ve İlhan Cavcav'ın yaptığı açıklamalardan sert değildi. Ama onlar disiplin kuruluna sevk edilmedi...

Aziz Yıldırım:

Bu gelinen noktanın sorumlusu TFF'dir. Rahmetli Hasan Doğan göreve ilk geldiğinde yaptığı iş, bu tür hakemlerin hakemlik hayatını bitirmek oldu. Bu yapılan operasyondan sonra Türk hakemlerinden bir gelişme oldu ve olaylar azaldı.

Hakem camiasının içinde karışıklıklar var. Güç savaşı var. Bize haberler geliyor, "Şunun babası, şunun amcası bunu istiyor" diye... Hakemlerin ayda eline geçen para 40-50 bin TL'dir. Asgari ücreti biliyorsunuz. Biz Fenerbahçe'nin hakkı yendi diye bunu söylemiyoruz. Bunları geçtik biz. Bütün kulüplere hatalar oluyor. Bir, iki kulüp kollanıyor...

Ullenberg diye bir hakem hocası getirildi. TFF'nin maaşlı elemanı... Onun sayesinde hakemler Avrupa'da maç alıyor. Koşu yapılıyor. Hakem sınavı geçemiyor ama derbi veriliyor.

MHK'nin başkanı 3 senede 3 kere değişti. Siyasetten dolayı ya da kötü ölduğu için ben bilemem ama değişti. Hakemlerle gözlemciler ayrı kutuplarda olmalarına rağmen, iç içe geçtiler. Kötü maç yöneten hakeme gözlemci yüksek not veriyor ve hakem maçlara çıkmaya devam ediyor.

14 yıldır bu hakemlerin hocaları, mentörleri aynı... Duyuyoruz Oğuz Sarvan'ı... Ne yapar? Kötü maçlar devam ediyor.

Biz 70 milyon euroluk transfer yaptık. Bunun bir düdükle yok olmasına izin veremeyiz.

Deniz Çoban'ı hepimiz takdir etmeliyiz. Bütün eski hakemler ona ateş püskürüyor. Neden? Çünkü dürüstçe çıktı hata yaptığını söyledi. Kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeler her zaman tehlikelidir. Ama açıkça çıktı, söyledi. Onun için Deniz Çoban'ı tebrik ediyorum.

Halis Özkahya için ise kuşkularım var. Bu hafta Markovic'e tekme atıldı. Görmedi. Bazı yazarlar "Dağıldı" diyor. Dağılsa bizim lehimize hata yapardı. Dağılmadı çünkü aynı hatalar devam etti. Kendisinde biriken, geçmişte olan bazı sıkıntılardan dolayı mı bize böyle davrandı... Geçen sezon Atiba'yı çizgiye bastı, basmadı diye oyundan attı.

Biz 70 milyon euro borç altına girdik bir düdükle böyle olmamalı... Kaos olur o zaman.

Trabzon'da Cüneyt Çakır'ı da gördük. Ben hakem olmadığını söylüyorum. Ama herkes Avrupa'nın Türkiye'nin en iyi hakemi diyor. Trabzon en az berabere kalırdı.

Bu hatalar olmasa Fenerbahçe 4-5 puanla lider olabilirdi. Biz konuşmadık. Kaos olmasın dedik. Mektup gönderdik. İşte ortada...

Şimdi TFF ne yapacak? Bu kulüplerle sorunu olan hakemleri temizleyecekler. Ali Palabıyık, Mete Kalkavan hata yapsın... Ama bize Fırat Aydınus, Bülent Yıldırım'ı veriyorlar. Kaşarlanmış hakemlerle bu iş gitmez.

Türkiye'de Van Persie'ler, Diego'lar, Sneijder'ler, Eto'o'lar olmaz.

Buradan uyarıyorum. Saha komiseri oyuncunun yakasından tutamaz. Parasını ben ödüyorum. Zaten bundan sonra ödemeyeceğim.

Yeni sakatlanmış bir oyuncu betonun üstünde ısınamaz. 4. hakem Özgür Yankaya'ya da teşekkür ediyorum. "Isınabilirsin" demiş. Milyon euroluk adam betonun üstüne konan halıda mı ısınacak?

Şekip Mosturoğlu:

Hakemlerle 4 yıllık sözleşme yapılıyor. Kötü de olsa 4 yılı garanti altına alıyor. Ullenberg konusu da çok düşündürücü... UEFA'da bu kadar olay yaşanırken, danışman olarak alınması ve ücrete tabii olması mutlaka sorgulanmasıdır.

Tolga Özkalffa FIFA hakemliğinden düşmüştür. Ama Ullenberg'in diş hekimi olduğu için FIFA hakemliğine geri dönmüştür. Sayın Bülent Yıldırım ve Fırat Aydınus, FIFA hakemliğinden düşmüşlerdir ama buna rağmen onlarla 4 senelik sözleşme imzalamıştır.

Halis Özkahya, koşu testini geçemediği için UEFA'daki maçı ondan geri alınmıştır. Ama daha sonra geçmiş ve yine maç almaya başlamıştır.

Bu tür hakemler genç hakemlerin önünü kesmektedir.

Aziz Yıldırım:

Cüneyt Çakır'ın babası Serdar Çakır'dan dolayı ona daha iyi davranıldığı söyleniyor. Bunlar hep iddia. TFF'nin bunları araştırması lazım. Bunlar sıkıntılı olaylar.

Ali Palabıyık, tanımam etmem. Bizim maçı idare etti. Beşiktaş maçına da verildi. O zaman derbi yönetebilir. Bir gençleştirme yapılmalı. Ama yapılan hatalar da kamuoyuna dürüstçe söylenmeli. Onlar söylemeli...

Bugün çok nazikçe konuştuk. Başka şeyler de söyleyebilirdik. Yarın Akhisar maçına hakem atayacaklar. Biz pazar gününe kadar hakemle ilgili her şeyi söylersek, o adam maçı idare edemez. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Herkesi uyarıyorum. Bütün kulüplere eşit ve adil olunsun. Bunu bekliyoruz.

Eğer bu hatalar devam ederse, ne yapacağımızı bilemeyiz. Uzaya mı çıkacağız.

Ligin heyecanlı mı olması lazım yoksa hak edenlerin puanları mı kazansın? Lig heyecanlı olsun diye, biz puan mı kaybedelim?

Şekip Mosturoğlu:

Beşiktaşlılar çok mu mutlu? O zaman kendilerine yapıldığı zaman bir şey söylememeliler.

Aziz Yıldırım:

Ben Trabzon'da yaşasam. Hakem olarak hata yapsam orada bana 'Sen bu maçı yönetemedin' diyecekler.

Hakem mi yok atamak için...

(Sorulan soru üzerine): Halis Özkahya maçtan sonra özür dileseydi, saygı duyardım.