1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Babacan: Mutluluktan fedakarlık yaptık!
Babacan: Mutluluktan fedakarlık yaptık!

Babacan: Mutluluktan fedakarlık yaptık!

Başbakan Yardımcısı Babacan, 2012'nin cari açıkla mücadelede önemli yıl olduğunu söyledi.

A+A-

Babacan, "Kısa vadede mutluluk gibi görünüyor ama borçlanarak içeride tüketmenin riski vardı. Fedakarlık yaptık büyümeyi sağlam zemine oturttuk" dedi.

Dünya Ekonomik Forumu'nda iki panelde konuşmacı olarak yer alan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Davos yolunda gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. İşte Babacan'ın sözleri:

2012 cari açıkla mücadelede önemli bir yıl oldu. Özellikle, iç tüketimi kontrol altına aldık, banka kredi hacmi üzerinde sıkı bir kontrol uyguladık. Bundan sonraki dönemde ne kadar üretirsek ne kadar ihracat yaparsak o kadar bir milli gelir artışı göreceğiz.

Aksi halde tamamen bankalardan borçlanıp içeride tüketerek elde ettiğimiz ekonomik büyümenin ileride risklere yol açacağına inanıyorum. Belki kısa vadede bir mutluluk oyunu gibi görünüyor ama uzun vadede Türkiye'ye zarar verebiliyor. Büyümeden belki biraz fedakarlık yaptık ancak enflasyon ve acari açıkta çok ciddi kazanımlarımız oldu. Büyüme için sağlam bir zemin hazırladık.

Yüksek notu hakediyoruz

Türkiye'nin şu andaki kredi notu gerçek durumunu yansıtmıyor. Türkiye çok daha yüksek notu hak ediyor, bunu herkes söylüyor. Türkiye'nin notu şu anda verilen notların çok çok üzerinde. Risk göstergeleri, kredi, temerrüt, takas oranları ve reel faize bakıldığında aslında Türkiye yatırımcıların gözünde notu çok çok yüksek. Sonuçta kendi kararları yanlışlıkların sonucunda kendi kredibilite kayıpları.

Yapısal reformlar sürmeli

Bir ülkenin rekabet gücünü oluşturan pek çok faktör var. Kur bunlardan sadece biri. Rekabet gücümüzü artırabilmek için aslında hala yapısal reformlara devam etmek zorundayız. Yapısal reformlar derken iş yapma kolaylığı, şirketler yatırımcılar ve girişimciler için Türkiye'yi daha kolay bir ülke yapmalıyız. Türkiye'de yatırımcı olmak zor iş. Hele hele başka ülkelerden gelen bir yatırımcı olmak daha zor iş. Bazı şeyler yapıyoruz ama yeni problemler çıkıyor. Geçen bir otel sahibi ile görüştüm. Oteli tamamlamış hizmete açmış. Özellikle saymış, iş bitinciye kadar tam 3200 paraf ve imza almış.

Kur savaşları bahene bulmak için

Bugün gündeme getirilen 'kur savaşları' olgusunun içindeki aksaklıklara biraz bahane bulmak gibi geliyor. Önce herkes kendi ev ödevimi yapmalı. Bizim Merkez Bankamızın uyguladığı yenilikçi para politikası aslında sıcak paranın da yönetilmesi için çok iyi sonuçlar veriyor. Bunu bütün dünya gördü, Bu yüzden sadece Avrupa'nın değil dünyanın en iyi merkez bankası seçildi.

Risk Avrupa'dan japonya'ya kaydı

Pek çok ülkede hükümetler üzerine düşeni yapmıyor. Şu anda para politikalar üzerinde çok büyük bir yük var dünyada. Sanki bütün çözümü merkez bankaları bulacakmış gibi Mesela Japonya'da çok büyük problemler var. Şu anda gelişmiş ülkeler arasında en büyük risk alanı şimdi Avrupa'dan Japonya'ya kaydı. Merkez Bankası'na baskı yapıyorlar enflasyonu yükselt diye. Enflasyon hedefi yükseldiğinde faizler de çıkacak. Japonya'nın borcu GSMH'nın yüzde 200'ün üzerinde. Faiz 1 puan artsa milli gelirin yüzde 2'si kadar daha borç ilave edilecek. Maliye politikasıyla verdiklerini tekrar almaya başlayacaklar. Dolayısıyla son birkaç aydır Japonya'nı yapmaya çalıştıklarını anlamak zor.

Her senaryoya MGK belgesi hazırladık

Euro Bölgesinde riskler bir miktar azaldı. Türkiye ile ilgili en önemli risk alanı dışarıdan gelebilecek olanlar. Bizim kontrolümüzde olmayan, özellikle ekonomi ve finans alanında dışarıdan gelebilecek dalgalanmalar. Biz onun için hazır olmalıyız. Her türlü senaryo için Milli Güvenlik Kurulu (MGK) belgeleri gibi belge hazırladık, çekmeceye koyduk. Olabilecek her türlü senaryoda kimin ne yapacağı belli. Bizim küçük bir toplantı odamız var hepsini orada yapıyoruz.

Zengine vergi yok denetim artacak

Zengin vergisi yanlış anlaşıldı. Vergi oranlarını artırma niyetimiz yok. Zenginden daha çok vergi alma şu: Türkiye'de kayıtdışı bir gerçek. Bir şekilde vergi kaçıran kişilerin üzerine gitmek ve denetimleri daha kolay yapılır hale getirmek. Serveti çok olandan daha çok vergi alacağız diye oranı değiştirmek söz konusu değildir. Özelleştirmelerde öncelikle Halkbank'ın hazmedilmesi lazım. Vakıfbank'ta hisselerin Hazine'ye devriyle ilgili süreç başlattık. En az birkaç ay sürer. Hukuki çerçeve oluştuktan sonra ikincil halka arz gündeme gelecek. Ziraat Bankası'nı en sona bıraktık.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ