1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bacağını çöpe atan vatandaşa dava!
Bacağını çöpe atan vatandaşa dava!

Bacağını çöpe atan vatandaşa dava!

"Gömmeye üşendim, çöpe attım"...

A+A-
Fatih’te bir çöp konteynerında geçtiğimiz hafta bulunan kesik bacağın sırrı çözüldü. Diz altından kesilmiş erkek bacağın Nusret Şenkal isimli bir vatandaşa ait olduğu, Şenkal'ın hastanede ameliyatla kesilen bacağını "üşendiği" için mezarlığa gömmek yerine çöpe attığı ortaya çıktı. Şenkal hakkında "kamu sağlığını tehlikeye atmak" suçlamasıyla 3 ile 6 ay arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı.


Hurdacı bulmuştu


Fatih’te topladığı metal atıkları satarak geçimini sağlayan Levent Topçu, Kocamustafapaşa Lisesinin önünde bulunan çöp konteynırına baktığında büyük şok yaşadı. Rulo şeklinde sarılmış bir paket gören ve içerisinde metal olabileceğini düşünerek paketi açan Topçu kesik bir erkek bacağıyla karşılaştı. Topçu’nun ihbarı üzerine olay yerine polis ekipleri geldi. Olay yeri inceleme ekipleri tarafından incelenen konteynırdan poşet ve ameliyat örtüsüne sarılmış vaziyette, diz altından kesilmiş bir erkek bacağı çıkartıldı. Bacak Adli Tıp Kurumu’na gönderilirken polisin olayla ilgili soruşturması başlattı. Soruşturma sonunda bacağın 59 yaşındaki Nusret Şenkal'a ait olduğu tespit edildi.


"Gömmeye üşendim, çöpe attım"Polisi alarma geçiren bacağın öyküsü şöyle:Nusret Şenkal'ın şeker hastalığ nedeniyle kangren olan bacağı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2 Aralık'ta yapılan ameliyatla diz altından kesildi. Kesilen bacak 5 Aralık'ta "sarılı ve sterilize bir şekilde" Şenkal'a teslim edildi. Şenkal'a Fatih Mezarlık Müdürlüğü'yle temasa geçildiği, bacağını Fatih'teki mezarlığa gömebileceği de söylendi.


Ancak bacağı alan Şenkal, mezarlığa gömmek yerine Fatih Kocamustafapaşa Lisesi önününde bulunan çöp konteynırına attı. Atık kağıt ve demir toplayan Levent Topçu ise çöpü karıştırırken bacağı buldu ve polise ihbar etti. Alarma geçen polis cinayet şüphesiyle soruşturma başlattı. Birkaç gün süren araştırmanın sonunda kesik bacağın Şenkal'a ait olduğu ortaya çıktı. İfadesi alınan Şenkal, "Mezarlığa gidip gömmeye üşendim. O yüzden çöpe attım" dedi.

Başlatılan soruşturma sonucunda İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Şenkal hakkında Umumi Hıfzısıhha Kanunu'nun 282. maddesindeki "Kamu sağlığını tehliye atmak" suçundan 3 aydan 6 aya kadar hapis istemiyle dava açtı. Şenkal önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.