1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bacakları Kopan Kardeşini Kurtaramadı!
Bacakları Kopan Kardeşini Kurtaramadı!

Bacakları Kopan Kardeşini Kurtaramadı!

Esad'ın Kardeşini Gizlice Gömdüler...

A+A-


Suriye'de Beşar Esad'ın beyin takımını öldüren bombalı saldırıda iki bacağını kaybederek ağır yaralanan Mahir Esad, yoğun tedaviye rağmen kurtarılamadı.Suriye'de on binlerce sivili acımasızca katleden Beşar Esad, en büyük darbeyi kardeşi Mahir'in ölümüyle yedi. 18 Temmuz'da muhalifler tarafından Şam'daki güvenlik noktasına yapılan saldırı sonrası iki bacağını kaybeden ve boynundan da ağır yaralanan Genelkurmay Başkanı Mahir Esad'ın, Rusya'ya son umut olarak götürüldüğü, fakat kurtarılamayacağının anlaşılması üzerine geri Lazkiye'ye getirildikten sonra öldüğü ve dedesinin de doğduğu yer olan Lazkiye'nin Kardaha bölgesinde gizli bir cezane töreniyle toprağa verildiği öğrenildi.

 

REJİM BÜYÜK YARA ALDI

 

Özgür Suriye Ordusu tarafından uzun bir planlamanın ardından Şam'daki ulusal güvenlik noktasında yapılan saldırı sonrasında Savunma Bakanı Davud Racha, Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'in eniştesi Asıf Şevket, Suriye eski Genelkurmay Başkanı Esad'ın özel temsilcisi general Hasan Türkmani, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim El Şaar ve İstihbarat Birim Başkanı Hafız Makhlouf'un ölmesi sonucu sarsılan Esad rejimi, şimdi de aynı saldırıda toplantı salonunda bulunan ve patlama sonucu ağır yaralanan Beşar Esad'in kardeşi Mahir Esad'in ölümüyle büyük yara aldı. Lazkiye'de rejim yanlısı görünen ancak muhaliflere çalışan kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bombalı saldırıda birden fazla uzvunu kaybeden Esad'in kardeşi Mahir, yoğun kan kaybı sonrası kurtarılamayarak can verdi.

 

ŞARAPNEL FELÇ ETTİ

 Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'in kardeşi ve Suriye iç savaşının yaşanmasındaki en kilit isimlerden birisi olarak kabul edilen Mahir Esad'in, 18 Temmuz'da ulusal güvenlik noktasında yapılan saldırıda boyun bölgesine isabet eden şarapnel parçasının omuriliğinde yol açtığı hasar nedeniyle felç geçirdiği de öğrenildi. Patlama esnasında toplantı salonunda bulunan önemli isimlerden kurtulan kimsenin olmayışı Mahir Esad'in ağır yaralandığı iddiasını kuvvetlendirirken, ağır yaralı halde Rusya'ya tedavi için götürülen rejimin iki numarasının, burada uzun süre yoğun bakımda kaldığı öğrenildi.

 


GİZLİ CENAZE TÖRENİ

 

Rusya tedavisi sonuç vermeyen Mahir Esad'in Lazkiye'ye getirildiği ve burada son nefesini verdiği öğrenilirken, düzenlenen gizli bir cenaze töreniyle toprağa verildiği ifade edildi.

 

Rusya da kurtaramadı

 

Özgür Suriye Ordusu tarafından uzun süre takip edildikten sonra ulusal güvenlik noktasına girmesinin ardından masanın altına yerleştirilen C-4 tipi bombanın patlatılması sonucu ağır yaralanan Mahir Esad'in, patlamanın ardından bir süre Suriye'de tedavi gördüğü, fakat iki bacağını birden kaybettiği için aşırı kan kaybı yaşadığı kaydedildi. Mahir'in daha sonra Tartus şehrinde üssü bulunan Rus yetkililerin devreye girmesiyle tedavi amaçlı olarak Rusya'ya götürüldüğü belirlendi. Fakat yapılan bütün tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamayacağı anlaşılan Mahir Esad'in tekrar Suriye'ye getirilip Lazkiye'de gömüldüğü öğrenildi. edesi Hafız Esad'in de doğduğu yer olan Lazkiye'nin 'Kardaha' bölgesine gömüldüğü öğrenilen Mahir Esad'in mezarının muhalif bazı yetkililer tarafından kesin olarak bilindiği fakat oraya ulaşmanın oldukça zor olduğu belirtildi. Beşar Esad ve rejiminin, kardeşi Mahir Esad'in ölümü üzerine kurmayı planladığı Nusayri devleti için süreci hızlandırdığı, bunun üzerine özellikle Lazkiye'de Türkmenlerin yaşadığı bazı muhalif bölgelerde halkın silahlanmaya başladığı kaydedildi.