1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bağış'tan 3 kritik uyarı
Bağış'tan 3 kritik uyarı

Bağış'tan 3 kritik uyarı

2013'ün ilk yurtdışı ziyaretini İsveç'e yapan Egemen Bağış terörle mücadelede yaşanan süreçle ilgili önemli mesajlar verdi.

A+A-

Bölgeye: Gövde gösterisi katillere destek verir

BDP'ye: Bir süre önce dokunulmazlığı tartışıyorduk. İtidalli olun.

Fransa'ya: Katilleri bir an önce bulmazsan şüpheler artar

Kritik ve hassas bir süreçten geçildiğine işaret eden Bağış, ''Herkes dikkatli olmalı'' dedi. Fransa'daki cinayetle ilgili Paris'ten gelen çok fazla bilgi olmadığının altını çizen Bağış, ''Fransızların acil bir şekilde failleri yargı önüne çıkarıp, şeffaf bir yargılama yapması gerekir. Gecikme Fransa ile ilgili şüpheleri artırır'' ifadelerini kullandı.

BARIŞA İHANET OLUR

Kırılgan bir süreçten geçildiğine işaret eden Bağış, herkesin çok dikkatli davranması gerektiğini söyledi. Diyarbakır'da yapılacak cenaze töreninin gövde gösterisine çevrilmesinin barışa yapılacak en büyük ihanet olacağını belirten Bağış, ''Böyle bir hareket katillere destek anlamına gelir'' dedi.

Daha bir kaç ay önce Türkiye'de milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasının tartışıldığını hatırlatan Bağış, ''Bugün çok farklı bir noktadayız.Yakalanan ivmeyi sürdürmek için herkesin üzerine düşenler var. herkes barışa odaklandı.Kimse annelerin ağlamasını istemiyor. O nedenle sürecin hassasiyetle götürülmesi lazım'' uyarısında bulundu.

10 YIL ÖNCESİNE GÖRE DAHA İYİ

Avrupa ekonomik sorunlarla boğuşurken Türkiye'nin yüzde 7-8'lik büyümesinden rahatsızlık duyanların varlığına dikkat çeken Bağış, şöyle devam etti: ''Terörün Türkiye'nin büyümesini engelleyeceğini düşünenler olabilir. Avrupa'nın bundan sonraki tavrı önemli. Almanya, Fransa, Hollanda ile istihbarat paylaşımı 10 yıl öncesine göre çok daha iyi. Bunun ilerleyerek artması gerekir. Türkiye'de AB'ye kızgınlığın sebeplerinden birisi de Avrupa'dan terörle mücadeleye yeterince destek verilmemesi. ''

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollanede'nin öldürülen PKK'lılardan birisi ile görüştüğünü açıklamasını 'gaf' olarak nitelendiren Bağış, ''Bundan sonra yapcağı tek şey var. Failleri yakalayıp, yargıya teslim etmek. O zaman bu işten kimlerin rantı olduğu da ortaya çıkacak'' dedi.

İSVEÇ'İ DEĞİŞTİREN CEVAP

İrlanda gibi Türkiye ile bağları güçlü bir dönem başkanlığı süresinde AB müzakere sürecine yeni bir soluk kazandırmak istediklerini belirten bağış, ''Pazar günü İrlanda'ya gideceğim.Uzun zamandan beri ilk defa AB Bakanlar Zirvesi'ne katılacağım'' dedi. İsveç'in Türkiye'ye en fazla destek veren ülkelerin başında geldiğine işaret eden Bağış, Stockholm'un tavrının altında neler bulunduğunu şöyle anlattı: "Aslında İsveç 2001 öncesinde Türkiye'ye en çok arıza çıkaran ülkelerin başında geliyordu. 2002 Kasım'ında AK Parti'nin seçimi kazanmasından bir hafta sonra o dönemdeki büyükelçileri AK Parti genel başkanı olarak Erdoğan'ı ziyaret etti. Tebrik ettikten sonraki ilk sorusu şu oldu: "Benim dışişleri bakanım Türkiye'ye gelmek ve Diyarbakır'ı da ziyaret etmek istedi ancak önceki hükümet buna izin vermedi. Sizin döneminizde bakanımın Diyarbakır'a gitmesine izin verecekmisiniz?'' Erdoğan'ın ''Elbette gidebilirsiniz ama birtek şartla. O da, 2 yıl sonra tekrar geleceksiniz ve Diyarbakır'a bir daha gideceksiniz. Aradaki farkı göreceksiniz'' cevabını verdiğini anlattı. Dönemin Dışişleri Bakanı Anna Lind'in ziyarete geldiğini antatan Bağış, ''Ondan sonra İsveç Ankara'nın AB sürecindeki en büyük destekçilerinden birisi oldu'' dedi.

ÖCALAN DA ANLADI

İsveç'teki temasları çerçevesinde Stockholm Üniversitesi'nde konuşan Bağış, Türkiye'nin AB süreci ve son 10 yılda yapılanları anlattı.Dinleyicilerden gelen bir soru üzerine Bağış, ''30-40 yıl sonra Öcalan da silahların bırakılması gerektiğini anladı'' dedi.

Türk hükümetinin İsrail'de taş atan Filistinli çocukları kahraman gördüğü, ancak Türkiye'de taş atan çocukları hapse attığını iddia eden bir dinleyiciye ise şu cevabı verdi: "İsveçte Üniversite kampüsünün ortasında lastik yakılsa, polise metal parçaları atılsa siz ne yaparsınız? Filstin ile Kürtleri kıyaslayamazsınız. Filistin açık bir hapishane ve İsrail Meclisi'nde bir tane bile temsilcileri yok. Ancak Türkiye'de Mecliste birçok Kürt asıllı milletvekili var. Türkiye'de kürtlere karşı bir ayırımcılık yok, kültürel haklarına yönelik bazı engellemeler vardı. Hükümet tüm vatandaşların kültürel hakları ile ilgili adımlar atıyor.

ATATÜRK’Ü İSTİSMAR EDİYORSUNUZ

Bu arada Bağış'ın konuşması sırasında TGB üyesi 3 genç sloganlar atarak, protesto yaptı. Gençler güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle salondan çıkarıldı.

Bağış, olayı ''Silivri'de 'kardan' Atatürk yapanların uzantıları İsveç'te de tezahur etti. Bunların Atatürkçülüğü kardan Atatürkçülüktür. Kardan adam yaptıkları Atatürk'ü istismar ederek her gün biraz daha eritiyorlar. Ataturkçülük Atatürk'ün mesajlarına ve emanetine sahip çıkmaksa kimse bizden daha Atatürkçü değildir" şeklinde değerlendirdi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ