1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bahçeli: ‘Adım Devlet diye ben mi araştırayım?’
Bahçeli: ‘Adım Devlet diye ben mi araştırayım?’

Bahçeli: ‘Adım Devlet diye ben mi araştırayım?’

Bahçeli: ‘Adım Devlet diye ben mi araştırayım?’

A+A-

Bahçeli'den Bekir Bozdağ'ın 'herkes FETÖ'cüleri araştırsın' sözüne cevap geldi: Sahip olduğu delil varsa göndersin, partiden atayım. Adım "Devlet" diye, onu da ben araştırayım?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "FETÖ'ye karşı herkes kendi içini temizlesin" diyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, "MHP'deki milletvekillerinde toplu iğne başı kadar bulsunlar, yarım saatte partiden atayım. Adım Devlet diye onu da mı ben araştırayım?" cevabını verdi.

Yargı yılı açılışı, YÖK'ün akademik yıl açılışlarını Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacak olmasını da değerlendiren Bahçeli, YÖK'ün açılışına dair kendilerine henüz bir davet gelmediğini belirtirken, "Ben Saray'ın çok mu meraklısıyım?" diye sordu.

Cumhuriyet'e konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, gündeme dair değerlendirmeleri şu şekilde:

"CİNNET' HALİNE İŞARET EDİYORDU"

İnsanların sokakta olduğu bir saatte ateş açılması bir "cinnet" haline işaret ediyordu. Böyle bir saatte darbe ile alaşağı etmek istiyorsanız, bunların mekânları belli, parti binaları belli. Hiçbir parti binasına taş düşmemiş. Kim varsa sorumlu olan, masum görünmesine müsaade edilmemesi lazım.

"SARAY'IN ÇOK MU MERAKLISIYIM?"

(Yargı ve akademik yıl açılışların Saray'da yapılması):Yargı yılının açılışında bize iki davetiye geldi. Biri Rixos Oteli. Biri Saray'da. Yargının açılışında bulunmak mı önemlidir, onun yapılacağı yer mi? Bunu Saray'ın bilmem nesinden kaynaklı farklılığa düşürmek Türkiye'yi sıkıntıya koyuyor. Benden evvel kim Saray'a gitmişse, o gün orada yoktu. Ben neden oradaydım? Saray'ın çok mu meraklısıydım? Bu gibi durumları bazı ortamlarda iyi düşünmek lazım. Acaba başkanlık sistemine doğru bir kıvrılmanın ön antrenmanları mı yapılıyor? YÖK'ün akademik yılı açılışının Saray'da yapılmasına dair bir davetiye de bize gelmedi.

(Liderler zirvesi): Liderler toplantısında, "Efendim, filan parti de olması lazım" deniliyor. Ama o parti olmaktan çıkmış, PKK ile iç içe girmişse, Türkiye'nin bekasına problem olan bir zihniyetle ben niye oturacağım? O geldi mi ben kalkarım.

"GİTMİYORSAN DEVLET SENİ GÖTÜRECEK"

(HDP'lilerin zorla ifadeye götürülmesi):Bizi de çağırdılar, biz gittik. Sen milletvekili değil misin? Senin de dokunulmazlığın kalkmış, benimki de. Gitmiyorsan, devlet seni götürecek.

"O ZİHNİYETİN FETÖ'DEN FARKI YOK"

(CHP Yenikapı ruhunu bozuyor mu?):Türkiye'nin önceliği artık beka problemi olmuştur. Beka problemini çözebilmek için milli birlik ruhu gerekmektedir. Biz AKP ile bu gibi konularda çatışmaya girdik. Kime ne yararı olacak? Burada MHP'yi haksız yere kimse bilmem neyin stepnesi, arka tekeri falan zannetmesin. Eğer bu yolu tercih edenler varsa, o vakit darbe teşebbüsünün sonuç almasından aşırı derece üzüntü duyup, yeniden onun tazelenmesini isteyen bir zihniyet vardır. Onun da FETÖ'den farkı yoktur.

"DOSTLUKLAR ERİYOR AMA BİTMİYOR"

(Türkeş'in 15 Temmuz araması üzerine):Eski partilimiz, dava arkadaşımız Tuğrul (Türkeş) aradı beni. Düşüncemizi almak istiyor. Biz onu merak ettiğimiz gibi o da bizi merak etmiştir. Farklı siyasi alanlarda olmak, dostlukları eritiyor fakat bitirmiyor.

"DELİLİ VARSA GÖNDERSİN PARTİDEN ATARIM, ADIM DEVLET DİYE ONU DA BEN Mİ ARAŞTIRAYIM?"

(Adalet Bakanı'nın sözleri üzerine):Bizim teşkilat olarak FETÖ ile ilişkisi vardır diye gönderdiğimiz kimse yok. Yalnız Adalet Bakanı'nın bir açıklaması vardı. "Herkes temizlesin" diyordu. Adalet Bakanı içimizdeki FETÖ'cüler ile ilgili bir toplu iğne ucu kadar sahip olduğu delil varsa bana göndersin yarım saatin içerisinde partiden atayım. Adım "Devlet" diye, onu da ben araştırayım?

"YÖNTEM SEÇİM OLABİLİR"

(AKP kendisini görmüyor mu?):Kendilerini görüyorlar da teknik arıyorlar. Tabii bu teknik seçim de olabilir. Diyelim ki birden fazla FETÖ'cü milletvekili, bakan ya da parti yöneticisi var. Bunları FETÖ davası kapsamına alıp ayıkladığınız zaman, siyasi iktidarın 276'nın altına düşmesi hali başka türlü sorunlar yaratır. Böyle bir durum karşısında partiyi tamamiyle FETÖ'cülükle suçlayıp, millet huzuruna çıkmak yerine, FETÖ'cülüğü daha ilan etmeden millet huzuruna çıkıp işte kıştı, yazdı deyip... Hangisini tercih edeceksiniz?

AFFA YEŞİL IŞIK

(Parti içi muhalefet): Bazı arkadaşlarımız 7 aydan beri MHP'yi çok aşırı derecede meşgul ettiler. Herhalde onlar da bazı gerçekleri görmüştür. Nitekim de bazıları gelmektedirler, bazı hatalar olduğunu ifade etmektedirler. Artık yapılacak bir şey var, o da ülkücü iradeye başvurmak. Korsandı, teli tutarak değil de normal bir sandık içerisinde divan teşekkül etmiş, herkesin konuşma hakkını elde ettiği bir ortam olsun. MHP de bunun üstesinden gelecektir. 9 Ekim'deki kongre bizim açımızdan yeni bir karar değil.

"ECEVİT'İN AĞZINDAN TEK BİR SÖZ DUYMADIM"

(Gülen, Ecevit'i severdi iddiaları):Bülent Ecevit'in ağzından bir tek kelime dahi duymadım. Herhangi bir hususta bir telkini olduğunu da görmedim. Bereket versin, bizim bir fotoğrafımız yok.

"BİR FETÖ'CÜ KENDİNİ NASIL SAVUNUYOR BAKALIM"

(Kılıçdaroğlu'nun davalar yayımlansın isteği üzerine): 27 Mayıs'ta davalar radyo vasıtasıyla yayınlanmıştı. Bunda da yayımlanabilir. Bu saatten sonra Türkiye'de hiç kimse hiçbir şeyi saklama lüksüne sahip değil. Çıksın bir FETÖ'cü kendisini nasıl savunuyor, hep birlikte görelim.

"ADİL ÖKSÜZ BELKİ DE ÖLDÜ"

Belki öldürülmüş de olabilir. Öbürü kalkıp bir şey söylüyor. "MİT'in adamı" diyor. Adil Öksüz diyorsunuz. Her şeyi Adil Öksüz gibi birinin üstüne yıktık. Bulunursa ne olacak? Adam, "Ben bu işlerle alakam yok, benim şahitlerim var, tarla almaya gitmiştim, iki tane de tapu senedi hazırlamıştım" dese ne olacak? Kazan'dan da iki şahit çıkar herhalde.

"YENİDEN ADAYLIĞI YAKIŞIK ALMAZ"

(Oktay Vural'ın tekrar grup başkanvekili olabilme olasılığı):Herhangi bir kırgınlık yok. Yeniden aday olması yakışık almaz.