1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bahçeli - Aydın ittifakı geliyor!
Bahçeli - Aydın ittifakı geliyor!

Bahçeli - Aydın ittifakı geliyor!

Osman Diyadin yazdı...

A+A-

Türkiye’de gün geçmiyor ki çarpıcı gelişmeler yaşanmasın.

Türk siyaseti belki de tarihinde böyle hızlı bir süreç yaşamadı..

Türkiye, MHP’de olağanüstü kurultay yapılıp yapılmayacağı tartışmasına kilitlenip yargı kararlarına endekslenmişken, bir anda AK Parti’de şok değişim süreci patladı.

Gözler bir MHP’ye, bir AK Parti’ye çevrildi.

Şöyle son 25 güne baktığımız zaman baş döndürücü bir süreç yaşanıyor..

MHP’de yargı kararları savaşı sürerken, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında ortaya çıkan kriz nedeni ile Davutoğlu’nun görevini bırakacağını açıklaması, bir anda gündeme bomba gibi düştü..

Daha 6 ay önce seçimden çıkmış bir Başbakan, görevini bırakma kararı aldı..

Bu kararın ardından Beştepe’deki görüşmeden çıkar çıkmaz partide  ‘ACİL’ kodu ile olağanüstü kongre kararı alındı.

Hemen ardından  yeni genel başkan ve başbakan arayışı başladı..

Son sürat yeni genel başkan adayı olarak Binali Yıldırım ismi öne çıkarken, pazar günü yapılan Olağanüstü Kongre ile AK Parti’nin yeni Genel Başkanı seçildi..

Kongrenin ardından 3 saat geçmeden hükümeti kurma görevi için Beştepe’ye çıktı..

48 saat geçmeden Binali Yıldırım Başbakanlığı’ndaki yeni kabine dün sabah açıklandı!

Yeni kabineye yine Karadenizli bakanların damgasını vurması, hiç kuşkusuz bizleri sevindirdi.. Kolay değil 9 Karadenizli bakan..

 

***

 

Dün açıklanan yeni kabineyi konuşurken, diğer taraftan MHP bombası tekrar patladı..

Dedik ya baş döndürücü sürece son sürat devam..

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin, MHP’de Olağanüstü Kurultay Kararı veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararını hem de oybirliği ile onaması gündeme bomba gibi düştü.

Yani MHP’nin geleceğini tayin edecek kurultay kapısı, son söz olan Yargıtay kararı ile açıldı..

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın dünkü kararın ardından Genel Merkez’in teslim olduğunu şu sözlerle açıkladı..

“MHP 26 Haziran veya 10 Temmuz’da seçimli kurultaya gidecek. Devlet Bey aday olacak” sözleri baş döndürücü sürecin patlayan bir başka bombası oldu..

Şimdi de kafaları karıştıran soru ise şu. Yargıtay’ın muhaliflerin başvurusunu onaylayarak tüzük kurultayı yapılsın kararı karşısında, MHP Genel Merkezi’nin seçimli genel kurul hamlesinden hangisi geçerli olacak.

Yani, MHP’yi Genel Merkez mi yoksa Çağrı Heyeti mi seçime götürecek. O da bugün yarın netleşecek. 

“Bahçeli aday olacağım” dese de böyle bir ortamda kazanma şansının olmadığını bile bile aday olmasının çok zor olduğunu düşünüyorum.

Çünkü kazanma şansının olmadığı bir kongreye nasıl girecek, merak ediyorum.

Şu anki görüntüye göre Genel Merkez’in ‘Bahçeli aday olacak’ sürprizi ile 5 genel başkan adayı yarışacak demektir..

Devlet Bahçeli..

Koray Aydın..

Meral Akşener..

Sinan Oğan..

Ümit Özdağ..

Bahçeli’nin şansı bence ‘0’

Şu an taktiksel bir varyasyon izlediğini düşünüyorum.

Peki kim şanslı..

 

İşte bu noktada kamuoyunda estirilen rüzgarda Meral Akşener ismi ön plana çıksa da, seçimli kurultayda Bahçeli aday olmazsa MHP Genel Merkezi’nin kimden yana tavır koyacağı sorusu da büyük önem arz edecek.. Bu noktada hiç tartışmasız eski bakan, Trabzon eski milletvekili Koray Aydın isminin öne çıktığını söyleyelim. Çünkü geçtiğimiz günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Adaylar içinde tek ülkücü Koray Aydın’dır. Bu teşkilatın içinden yetişmiş önemli bir isimdir” diyerek Aydın’dan övgü dolu sözlerle bahsetmişti. Bu sözlerin, önümüzdeki kısa süreçte birçok yazımda belirttiğim gibi Akşener’e karşı Bahçeli-Aydın ittifakının ortaya çıkacağının sinyali olduğunu söylemek hiç de zor değil..

 

Yani MHP’yi Bahçeli-Aydın ittifakı bekliyor..

Neden mi?

Daha önceki yazılarımda şöyle  demiştim. “Bahçeli partiyi Akşener’e bırakmamak için her yolu deneyecektir. Disiplin suçu işlediğini iddia ettiği ve dosyasını hazırladığı Akşener’i tedbirli olarak disipline vermesi bence bu süreçte karşılık bulacaktır.”

Şimdiki bekleyiş bu.

MHP’de tedbirli olarak Disiplin Kurulu’na verilen isimlerin her türlü hakkı askıya alındığı için Akşener’in yolunun kapanacağı hesap ediliyor..

Şu anda böyle bir ihraç talebinin devreye girmesi için seçimli kurultayın kesinleşmesi bekleniyor. Açıkçası baş döndürücü süreç devam edecek..

Yani MHP’de gelecek ay yapılacak olağanüstü kurultay sürecinde Bahçeli ile Akşener cephesindeki savaş kızışacak.

 

Kısacası..

MHP’de dünkü Yargıtay kararı ile artık sona gelen Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin kurultayda aday olacağı açıklansa da, aday olma şansının olmadığını düşünüyorum..

Bence gemileri yaktığı, partiyi asla teslim etmek istemediği Akşener’e karşı kendine yakın bir genel başkan adayı etrafında güç birliği yaptıracaktır. O güç birliğinin Koray Aydın ismi etrafında olacağını söylemek de hiç de zor değil..

Bahçeli ‘Seçimde görüşürüz. Adayım’ dese de..

Favori Akşener görünse de..

Gizli Favori Koray Aydın gibi duruyor..

Bahçeli “Adaylar içinde tek ülkücü Aydın” sözü ile işaret fişeğini ateşlemişti. Bahçeli devrinin sona erdiği, değişimin kaçınılmaz olduğu gerçeği ortada. Yani MHP için bu yaz çok sıcak geçecek.