1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bahçeli sendromu!
Bahçeli sendromu!

Bahçeli sendromu!

Osman Diyadin yazdı...

A+A-

MHP’de ok yaydan çıktı bir kere…

 

Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin imza veren teşkilatlar üzerinde görevden alma, kapatma tehditlerinin bundan sonraki süreçte hiçbir işe yaramayacağını bilmesi ve olağanüstü kurultayı toplaması kaçınılmaz bir gerçek..

 

Toplasın veya toplamasın MHP’nin başında kalması bu saatten sonra kalmasının hiçbir inandırıcılığı yok..

 

Bu iş bitmiştir!..

 

Çünkü Türk siyasi tarihi kendi partisini böylesine budayan bir Genel Başkan görmemiştir..

 

Böyle bir ortamda anti demokratik uygulamalarla kapatılan teşkilatların yerine, MHP’de görev alanların partilerinin geleceğine hizmet ettiklerini düşünmelerini ise bir garip sevda olarak yorumluyorum!

 

Çünkü sadece parti içindeki muhalefet değil, daha çok parti tabanı yani MHP seçmeni, Bahçeli’siz bir MHP ile partinin yeni bir çıkış yakalayacağını, aksi halde bir sonraki seçimde Bahçeli ile baraj altında kalacaklarını hesap ediyor..

 

Açıkçası sadece genel başkan adayı olarak ortaya çıkan isimler değil, iddia ediyorum tabanın yüzde 99’u değişim istiyor..

 

Zaten önemli olan nokta da bu!..

 

Çünkü bugün MHP tabanından AK Parti’ye bir kaçış olduğunu görmemek için kusura bakmayın ama aptal olmak gerek..

 

Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran seçimlerinin ardından çözüm sürecini ortadan  kaldırarak terör ile mücadeleye amansız bir şekilde gaz vermesi, HDP ile ilişkileri tamamen ortadan kaldırması ve Suriye’deki Türkmenlere sahip çıkması MHP tabanından büyük destek gördüğü gibi Erdoğan’a ‘Reis’ diye seslenenlerin olduğuna bizzat şahit olan biriyim..

 

Erdoğan MHP tabanı ile 7 Haziran seçimlerinin ardından büyük bir bağ kurmuş, bu hava barışık bir iklim yaratmış, bu iklim de büyük bir desteğe dönüşmüştür..

 

Yani MHP’de olağanüstü kurultayın yapılıp yapılmayacağı bir kırılma noktası anlamı taşıyor..

 

 Ya MHP yeni liderini seçerek bir çıkış arayacak

 

Ya da Bahçeli ile baraj altında kalmama savaşı verecek!..

 

***

 

Peki MHP’de olağanüstü kurultayın toplanması halinde ne olur?

 

Kim genel başkan seçilir?

 

Meral Akşener  mi?

 

 Koray Aydın mı?

 

 Sinan Oğan mı?

 

Ümit Özdağ mı?

 

Şu an görülen bu 4 aday! Favori olarak Akşener ismi öne çıkarılıyor?

 

Medyada da bu yönde rüzgar estiriliyor. AK Parti’nin hızını bir başka deyişle AK Parti’ye kayan veya kaymaya başlayan MHP oylarının Meral Akşener ile toparlanacağı hesap ediliyor.

 

Hiç kuşkusuz; Trabzon eski milletvekili, eski bakan Koray Aydın geçmişten bugüne değişmeyen çizgisi, duruşu ve ülkücü tabandaki etkinliği ile toplanacak olan bir kurultayda çok etkin olacaktır!

 

Çünkü genel başkanı delege belirleyecek, sokak değil veya medya!

 

O nedenle Koray Aydın sessiz ve derinden MHP’nin en güçlü genel başkan adayı olduğunu tabanda gösteriyor. Ve bence en büyük şansı Devlet Bahçeli olacaktır?

 

Evet evet Devlet Bahçeli.

 

Hiç şaşırmayın, MHP’de Bahçeli   olağanüstü kurultay toplanırsa aday olmadığı takdirde -olmayacağı kesin- sizce yukarıda saydığım 4 adaydan kimi destekler?

 

Banko Koray Aydın!

 

 Evet banko Koray Aydın!..

 

Dikkat edin hem Akşener, hem Oğan hem de Özdağ, Bahçeli ile yani Genel Merkez ile köprüleri tamamen atmış durumda. Yani Koray Aydın dışındaki isimlerin her birinin kurultay isterken Genel Merkez ile sessiz ve derinden bir çatışma halinde olduğu gözleniyor.

 

Özellikle Genel Başkan Bahçeli’nin bu üç isme de son derece karşı olduğu, bu üç ismin de genel başkanlığını istemeyeceği aşikar! Koray Aydın isminde ise ihtiyatlı olduğu görülüyor. Koray Bey de bu konuda hem Bahçeli hem de Genel Merkez’e karşı daha hassas bir yol haritası izliyor.

 

Ve yıllar önce MHP’nin efsane lideri Başbuğ Alparslan Türkeş’in vefatının ardından yapılan kurultayda bugün AK Parti’ye geçip bakanlık yapan Tuğrul Türkeş’e karşı girdiği yarışta o dönem genel sekreterlik görevinde bulunan Aydın’ın kendisini destekleyip kazandırdığını herkes gibi Bahçeli de biliyor.

 

Yani bir vefa var!

 

 O nedenle son düzlükte bir karar vermesi halinde Bahçeli’nin Koray Aydın’ı desteklemesi asla sürpriz olmayacaktır. Ve Bahçeli’nin çevresinin de bu yönde seslendirme yaptığı hatta Bahçeli’nin Aydın ile bir görüşme yapabileceği de konuşuluyor..

 

Yani MHP’de bir kurultayın toplanması halinde bugün esen Meral Akşener rüzgarının kurultayda aynı  yönde esmeme ihtimalini çok iyi düşünmek lazım..

 

Çünkü Bahçeli Akşener’e karşı son derece soğuk ve karşı bir duruşta.. Ama Koray Aydın’a karşı değil!.. O nedenle MHP’de genel başkanlık yarışında son sözü söyleyecek isimlerin başında Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin geleceğini iyi hesap etmek gerekir!..

 

Ve MHP’de dengeleri çok iyi bilen, siyasetin artık duayeni konumunda olan Koray Bey’in de bunu çok iyi hesap ederek sessiz ve derinden hareket edip Bahçeli’yi kırmamaya özen  gösterdiğini görünce, MHP’de Meral Akşener ve Koray Aydın savaşının şimdiden yaşanmaya başladığını söylemek zor olmaz..

 

Bir tarafta Akşener rüzgarı esiyor..

 

Diğer tarafta Koray Aydın hesabını iyi yapıyor..

 

Bahçeli ise muhaliflere bayrak açarak uzatmaları oynuyor..

 

Koca partiyi ateşe atıyor.

 

Bitiriyor!..

 

Çünkü bir partinin genel başkanı kendi parti teşkilatlarına bundan çok kötülük yapabilir mi?

 

Sözün kısası, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ne kadar teşkilatlarını kapatıp kendi adamlarını göreve atasa da kendisi ile MHP’nin hiçbir yol alamayacağı gibi hızla erimeye devam edeceğini, parti tabanında Erdoğan sempatizanlarının sayısının her geçen gün artacağını söylemek hiç de zor olmayacaktır.

 

MHP’de bugün anti demokratik uygulamaları tüzüğü kullanarak hayata geçiren; günahsız, sadece değişim deyip imza veren parti teşkilatlarını kapatmaya devam eden Bahçeli gibisine, Türk siyasi tarihinde rastlanmamıştır. Bahçeli dönemi bitmiştir artık!..–

 

İster erken ister zamanında yapılsın MHP’de Devlet Bahçeli dönemi bitmiştir!

 

Bahçeli son görevini sanırım  Başkanlık seçimi için yapmaktadır..

 

Çünkü yapılacak olan bir referandum Bahçeli  dönemi için son olacaktır.

 

Sanırım Bahçeli’de bunu bekliyor!