1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bahçeli trump yorumu
Bahçeli trump yorumu

Bahçeli trump yorumu

Haberin detayı...

A+A-

MHP, Donald Trump'ın başkanlığı döneminde ABD'den Türkiye'nin terörle mücadelesine tam destek bekliyor. MHP lideri Devlet Bahçeli de Trump’un ABD Başkanlığının iyi olacağını düşünüyor.

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, Türk-Amerikan ilişkilerinin normalleşmesini istediklerini vurgulayıp "Türkiye'nin bu bölgede güçlü bir müttefik olduğunu idrak ederlerse sonrasında ilişkilerimiz daha kolay normalleşir" dedi.

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Cumhuriyetçi Donald Trump'ın ABD'nin 45. başkanı seçilmesini  değerlendirdi.

 

"İnşallah yeni bir süreç başlar bizim için" diyen Günal, ABD'nin yeni yönetiminden Türkiye'nin de bulunduğu bu coğrafyanın gerçekleri dikkate alınarak yeni bir yaklaşım belirlemesini beklediklerini söyledi.

 

‘TÜRKİYE'NİN GÜÇLÜ MÜTTEFİK OLDUĞUNU İDRAK EDERLERSE…'

 

Türk-Amerikan ilişkilerinde yeniden belli bir düzeye, eski seviyelerine doğru çekilmesine vesile olur diye umut ediyorum.  Türkiye'nin bu bölgede güçlü bir müttefik olduğunu idrak ederlerse sonrasında ilişkilerimiz daha kolay normalleşir. Burada Türkiye olmadan bir iş yapamayacaklarını baktıkları zaman reel politik açıdan görmeleri gerekir. Bu bölgenin hem ekonomik olarak hem siyasi olarak güçlü olan bir ülkesi Türkiye. Aynı zamanda da bütün bu coğrafyadaki komşularla derin tarihi, kültürel ve kardeşlik bağları olan bir ülke olarak Türkiye'nin önemini idrak edeceklerini düşünüyorum ve bu normalleşir diye düşünüyorum."

 

GÜLEN İLE İLGİLİ BEKLENTİ: SİYASİ KORUMAYA ALINMAMASI

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Günal, Fetullah Gülen'in iadesi konusunda Trump döneminde Türkiye lehine bir gelişme yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin soru üzerine de şunları söyledi: "Sadece Fetullah Gülen'in iadesi olarak bakmak yanlış, o bir sembol. Onun dışında suç örgütünün tamamının içerdeki siyasi uzantıları dahil olmak üzere sorgulanması, suçlu olanların ayıklanması gerekir. Gülen'in iadesi ile bu mesele kapanmış olmayacak. O bir figür. O da Amerikan'ın kendi iç süreçleri içerisinde adalet mekanizması içerisinde yapılacaktır. Şu anda beklenen onunla ilgili siyasi davranarak korumaya almamaları. Aksi takdirde süreç zaten kendiliğinden işler."