1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bahçeli'den sürpriz görüşme talebi!
Bahçeli'den sürpriz görüşme talebi!

Bahçeli'den sürpriz görüşme talebi!

MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım'dan randevu istedi.

A+A-

 

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin Irak Meclisi'nin aldığı "Kerkük'te kamu binalarına yalnızca Irak bayrağının asılabileceği" yönündeki kararını tanımadı. Son olarak da Kerkük İl Meclisi'nin Kerkük'ün Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ne bağlanması için referanduma gitme kararı alması kararlarından Türkiye oldukça rahatsız.

 

BAHÇELİ RANDEVU İSTEDİ

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Twitter üzerinden Kerkük'teki bayrak krizine, 'Herkes aklını başına alsın; Kerkük Türk'tür, Türk kalacaktır' mesajlarıyla tepkisini göstermişti. Bahçeli bu rahatsızlığını görüşmek üzere Başbakan Binali Yıldırım'dan randevu talep etti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı konuşma 'O bayrağı indirin, bedeli ağır olur' açıklamasıyla en sert tepkiyi verdi. Başbakan Binali Yıldırım da, 'bu oldu bittiye asla rıza göstermeyeceğimizi ilettik' dedi.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SERT MESAJ: İNDİRİN O BAYRAĞI

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kerkük'teki bayrak krizine ilişkin olarak "Kerkük'te milli bayrağın dışında orada ikinci bir bayrağın asılmasını kesinlikle yanlış buluyorum. Oradaki o bayrağın sahipleri şunu bilsinler ki bölücülük yapıyorlar. Ben bölgesel Kürt yönetimine sesleniyorum. Bu yanlıştan bir an önce dönün. Irak merkezi yönetimi onu doğru bulmadığını açıkladı. Bizler de aynı şekilde buradan uyarıyı yapıyoruz. Çünkü Kerkük Kürtlerindir safsatasına biz Türkiye olarak uymuyoruz. Kerkük, Türk Arap Kürt hepsinindir. Bizimdir diye bir iddia içine girmeyin bedeli ağır olur. Türkiye ile münasebetlerinizi bozarsınız. O bayraklarınızı hemen indirin Irak milli bayrağı ile yola devam edin. Yoksa geldiğimiz noktadan geri adım atmak zorunda kalırsınız" demişti.

 

BAŞBAKAN YILDIRIM 'RIZA GÖSTERMEYİZ' DEMİŞTİ

 

Başbakan Binali Yıldırım, Kerkük'teki bayrak krizine ilişkin olarak "Suriye'yi konuşurken, bir bakıyorsunuz Irak'ta Kerkük'te bir oldu bittiyle karşı karşıya geliyoruz. Kerkük'ün geleneksel tarihi yapısını değiştirecek ve oradaki Türkmenleri, Arapları yok sayarak, filli durum yapılarak, buranın Kuzey Irak Kürt Yönetimine dahil edilmesi, Türkiye açısından asla kabul edilebilir bir şey değildir. Tarihi bağları itibarıyla Türkmen yurdu olan Kerkük'ün bir oldu bittiyle elde edilmesi ve oradaki Türkmenlerin, Arapların yok sayılması, bölgede yeni karışıklıkların, yeni ihtilafların bir anlamda kıvılcımını oluşturmaktadır. Türkiye olarak bu konudaki hassasiyetimizi, Irak'ın bölünmez bütünlüğü çerçevesindeki görüşümüzü, net olarak ortaya koyduk. Bu oldu bittiye asla rıza göstermeyeceğimizi, ilgili taraflara ilettik" demişti.