1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bahçeli'ye kurultay hamlesi!
Bahçeli'ye kurultay hamlesi!

Bahçeli'ye kurultay hamlesi!

Bahçeli'ye kurultay hamlesi!

A+A-

Devlet Bahçeli'nin kaldırdığı Erciyes Zafer Kurultayı uzun bir aradan sonra bir kez daha Kayseri'de toplanacak. MHP'de Bahçeli'nin muhalifleri, 6-7 Ağustos'ta yapılacak kurultaya birlikte katılma kararı aldı.

 

MHP'de muhalifler, Devlet Bahçeli'nin sonlandırdığı ve bu yıl ilk kez yapılacak Erciyes Zafer Kurultayı'na katılma kararı aldı. Bu arada muhalifler, kurultayla ilgili 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin vermiş olduğu ihtiyati tedbir kararı ile başlayan hukuki sürecin yakından izlenmesine karar verdi.

 

MHP’li Genel Başkan Adayları, Sinan Oğan, Koray Aydın, Meral Akşener ve Ümit Özdağ’ın 10 Temmuz’da yapılması planlanan olağanüstü kongreye giden yolların Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati tedbir yoluyla kapanması dolayısıyla yeni yol haritasını çizmek üzere Anadolu Otel’de bir araya geldi.

 

İMZA TOPLANMASI NETLEŞTİRİLMEDİ

 

Toplantı sonrası muhaliflerin ortak açıklamasının sözcülüğünü MHP Genel Başkan Adayı Koray Aydın yaptı.

 

Aydın, "Yeni imza toplanmasıyla ilgili haberler var, bu konuyu da kendi aramızda müzakere ediyoruz. Bunun canlı tutulması ve takip edilmesi konusunda da yine kendi aramızda bir müzakere oluşturduk. Bu süreci de ileride bir araya gelerek sonuçlandıracağız" diye konuştu.

 

Aydın, imza toplama süreci ile hukuki sürecin birbiriyle bir bağlantısı olmadığını belirterek, bunun ayrı bir süreç olduğunu daha önce toplanan imza içeriğiyle aynı olmadığını söyledi.

 

İRADE ORTAYA KOYMUŞTUR

 

Aydın bir gazetecinin, "MHP Genel Merkezi’nde Başkanlık Divanı toplantısı vardı, ihraçlar söz konusu, nasıl değerlendireceksiniz?" sorusu üzerine, "Biz öyle bir şey duymadık, sizden duyuyoruz. Tabii bu ihraç konusu MHP’de kongreler gündeme gelince çok sıkça kullanılıyor. Bunların doğru olmadığını biliyoruz, bunun partimize bir faydası olmadığını da geçmiş dönemlerde yaşanan örneklerle gördük. Şu anda yürümekte olan Olağanüstü Kongre talebi MHP’ne gönül vermiş milyonların ortak özlemini yansıtan bir girişimdir. Dolayısıyla bu hareketin Türkiye’de var olması ve güçlü bir iktidar alternatifi olarak ortaya çıkması yönünde bir irade ortaya koymuştur. Biz bu iradenin arkasında duruyoruz, durmakta kararlıyız. Bu konuda bu irade beyanında bulunan bütün arkadaşlarımız yüreklerini rahat tutsunlar. Bu süreci sonuna kadar en sıkı şekilde takip edeceğiz" cevabını verdi.

 

5. PARTİ İDDİALARI

 

Bir gazetecinin yeni bir partinin kurulup kurulmayacağını sorması üzerine Aydın, "Öyle bir şey yok onu sizden duyuyoruz" diye cevap verdi.

 

"Sayın Genel Başkan ’Ayıklanma Mevsimi’ ifadesini kullandı. Sizlere destek veren delegeleri dahi kapsayacağı yönünde açıklamalar yapıldı. Siz ne söylemek istersiniz?" sorusuna ise Aydın, "Bir ayağa kalkış hareketi var. MHP’ye gönül veren insanların partinin geleceğine el koyma konusunda bir kararlılıkları var. Bu tür söylemler bu duruşla çelişir, partiyi yönetenlere de bir faydası olmaz. Dolayısıyla böyle bir şeyin olması ihtimalini çok kuvvetli görmüyoruz ama böyle bir şeyin düşünülmesi halinde de bunlara teslim olacak insanlar da değiliz. Biz gereğini yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

MUHALİFLER "B PLANI"NI HAZIRDA TUTUYOR

 

Süreci yakından takip eden muhalifler, mahkemeden istedikleri gibi bir karar çıkmaması ihtimaline karşı yeniden imza toplamayı içeren "B planını" hazırda tutuyor.

 

"Hukuksuzluğa karşı hukuk mücadelesi verdiklerini" savunan muhalifler, Çağrı Heyeti'nin topladığı 19 Haziran'daki kongrede değiştirilen tüzük maddelerinin "yok sayılamayacağını" ayrıca "ihraç ya da tedbirli disipline sevk işlemleri söz konusu olursa da hukuken uygulanamayacağını" öne sürüyor.

 

Muhalif isimlerin ya da avukatlarının bu süreçte sık sık bir araya gelerek, hukukçularının üzerinde çalıştığı yeni yol haritası üzerinde görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

 

Genel Merkez ya da "Genel Merkezin görevlendireceği bir delegenin" yeniden mahkemeye gitmemesi için tüm ihtimalleri değerlendiren muhalif isimler, emsal kararlar olduğu için olası bir mahkeme sürecinin ilk teşebbüslerinin ardından sürecin uzun sürmeyeceğini değerlendiriyor.

 

Muhalifler ayrıca delegelere "Genel Merkez'in 10 Temmuz'da kongre yapılacağını açıkladığı ancak bundan geri adım attığı" tezini anlatmaya hazırlanıyor.