1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Avcı iddialara açıklık getirdi
Bakan Avcı iddialara açıklık getirdi

Bakan Avcı iddialara açıklık getirdi

Genel liselerin kapatılara Anadolu Liselerine dönüştürülmesi uygulamasıyıla birlikte kamuoyunda oluşan farklı yorumlara Bakan Nabi Avcı'dan açıklama geldi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı liselere kayıt için medyada yer alan iddialara açıklık getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi sürecine ilişkin, "Anadolu liselerine kayıtlar bittikten sonra, diğer okullara zaten birinci tercihi o olduğu için gerek imam hatip lisesine gerek meslek lisesine öğrenciler yerleştikten sonra görülecek ki ciddi bir kontenjan sorunu yok" dedi.

Öğrencilerin imam hatip liselerine gitmek zorunda kaldığı iddiaları için Avcı "Herkesin birinci önceliği anadolu lisesi ama bunu kazanamayan öğrenciler zorunluluktan meslek liselerine ya da imam hatiplere gidecekler diye bir şey yok" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yaptığı açıklamada, "SBS yerine tek sınav koymama kararlılığımız sürüyor. SBS yerine yeni bir sınav icat etmiyoruz. Okullarda yapılan yazılı sınavların bazılarını MEB denetiminde yapmayı planlıyoruz." dedi.

Bakan Avcı ayrıca, dershanelerle ilgili yapılacak bir düzenlemenin de 2014-2015 eğitim-öğretim yılına yetişeceğini belirtti.

MESLEK LİSELERİ İYİLEŞTİRİLDİ

Geçmiş yıllardaki uygulamalardan biliyoruz ki ki tüm öğrencilerin birinci tercihi anadolu liseleri değil, meslek ve imam hatip liseleri anadolu liseleri kazanılamadığı için gidilen yerler değil, tam tersine bir çok kesim için birinci öncelik.

İMAM HATİP İÇİN ÇOK CİDDİ TALEP VAR

Yaptığımız düzenlemelerle birlikte meslek liselerinde de çok ciddi iyileşmeler var. Halktan çok ciddi İmam Hatip Lisesi talebi var. Özellikle Kız İmam Hatip Liseleri konusunda çok ciddi talep var.

SBS'nin kalkmasına ilişkin çok önemli toplantılar yaptık her kesimle..Hem geçmiş uygulamalar, hem yeniden neler yapılacağını konuşuyoruz. SBS yerine yeni bir sınav icat etmiyoruz. Sadece öğrencilerin yıl içinde girdiği yazılı sınavların daha denetimli olmasını ve bunların liseye geçişte önemli olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Zaten okullarda belli derslerde yapılmakta olan yazılı sınavların bazılarını bakanlığın denetiminde yapmayı planlıyoruz.Hangi derslerden hangi sınavlar bizim denetimizde olacak bunu netleştirmeye çalışıyoruz.