1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Avcı önemli açıklamalarda bulundu
Bakan Avcı önemli açıklamalarda bulundu

Bakan Avcı önemli açıklamalarda bulundu

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı son günlerde kamuoyunda merakla beklenen dershanelerle ilgili önemli açıklamalarda bulunurken kayıtlı öğrencilerin Haziran 2014'e kadar eğitim almaya devam edeceğini ifade etti.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olarak, kamuda başörtüsü serbestliği, öğrenci andının kaldırılması, 2014’te kaç öğretmen ataması yapılacak gibi gündeme ilişkin merak edilen sorulara yanıt verdi. İşte o açıklamalar:

YENİ AÇILANLARA RUHSAT YOK

-Yeni açılacak dershanelere ruhsat verilmeyecek. Ocak ayına kadar TBMM'de yapılacak yasal düzenlemeyle de Milli Eğitim Kanunu'nda yer alan dershaneye ilişkin tanımlar ve kurallar çıkarılmış olacak.

2014'ÜN SONUNA KADAR KURSLARINA DEVAM EDECEKLER

-Ocakta kapattık çocuklar dışarı diye, böyle bir şey yok. Dershanelerde eğitim almakta olan çocuklar dönemin sonuna kadar, 2014 Haziran ayının sonuna kadar kurslarına devam edecekler.

YÜZDE 70'İ ÖZEL OKULA DÖNÜŞMEK İSTİYOR

-Dershanelerin yüzde 20'sinin mevcut koşullarda özel okula dönüşme kabiliyeti var. Geri kalanlar ekstra desteklerle özel okula dönüşebilecek gibi gözüküyor. Dershanelerin yüzde 70'i özel okula dönüşmek istiyor.

KAMUDA TÜRBAN SERBESTLİĞİ

-Çok büyük bir kesimi, özellikle kadın çalışanları rahatlatan, onların yıllardır yaşadıkları sıkıntıları ortadan kaldıran bir düzenleme oldu.

ANDIMIZ'IN KALDIRILMASI

-Bugünün dünyasında artık söyleyenler de söyletenler de neyi niçin söylediklerini çok düşünmez hale gelmişti. Günün şartlarına uydurulmuş oldu.

350'Sİ BAŞVURDU

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 28 Şubat sürecinde görevine son verilen öğretmenlerden 350'sinin göreve dönmek için Bakanlığa başvurduğunu bildirdi.

ÖZEL OKULA DÖNÜŞECEK DERSHANELERE KREDİ KOLAYLIĞI

Bakan Avcı, dershanelerin özel okula dönüşmesi için özel okul kriterlerinin, geçiş süreci için bir süreliğine hafifletilmesini ve özel okula dönüşecek dershaneler için kredi kolaylığı sağlanmasını planladıklarını kaydetti.