1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Bayraktar fuarda konuştu!
Bakan Bayraktar fuarda konuştu!

Bakan Bayraktar fuarda konuştu!

Bayraktar neler söyledi...

A+A-
-BAKAN BAYRAKTAR AVRASYA FUARINDA


Bakan Erdoğan Bayraktar, İstanbul'da Avrasya Yapı Ürünleri Fuarına katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kısa vadede karlı gözükse bile Türkiye'nin geleceğine en iyi şekilde hizmet etmek isteniyorsa, mamul madde ithal edilmemesi gerektiğini belirterek, ''Bu bizim cari açığımızı kapatmaz'' dedi. Bayraktar, Avrasya Yapı Ürünleri Fuarı kapsamında CNR EXPO Fuarı'nda düzenlenen ''Yapı ve Yapı Malzemelerinde Kurumsal Gelişim ve Marka'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, dünyanın yeniden yapılandığını ve alabildiğine küçüldüğünü söyledi. Dünyanın geldiği bu noktada, içinde bulunduğu bu konjonktürde Türkiye'nin parlayan bir yıldız olduğunu ifade eden Bayraktar, Türkiye'nin artık model alan bir ülke değil, dünya tarafından model alınan, gelişmeleri dikkatle izlenen ve söyledikleri dinlenilen bir ülke konumunda olduğunu, bu konuda inşaat malzeme üreticilerinin çok ciddi katkı sağladığını kaydetti. Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Türkiye, inşaatçılıkta dünyada artık duayen durumuna geldi.

Çimento, demir, seramik ve yalıtım malzemelerinde dünyada başa güreşiyoruz. Bütün karşı koymalara rağmen, malzemelerimiz dünyada en kaliteli malzeme durumundadır. Devlet olarak üzerimize düşeni çok daha dikkatli yapmak durumundayız. Bugün Ortadoğu'da, Afrika'da, Amerika'da yeniden yapılanma, kentsel dönüşüm noktasında ciddi atılımlar yapılacak. Dünyada ulaşım iletişim alabildiğine arttı. Artık dünya beraber hareket etmek zorunda. Bunun için Ar-Ge'ye en çok önem veren ülkeler öne geçecektir. Biz de Türkiye olarak inşaat sektörünü, yapı malzeme trendini çok iyi kullanarak dünyadaki yerimizi alabiliriz. Biz iddialıyız.'

 

 

''MÜHENDİS MÜŞAVİRLİK SİSTEMİNİ GELİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ''

 

Bayraktar, Türkiye'nin 2023 yılına kadar dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedeflediğini ve bunun yolunun açıldığını dile getirdi. Mühendis müşavirlik sisteminin geliştirilmesine de değinen Bayraktar, şunları söyledi: ''Biz başta kendi yurdumuzda mühendis müşavirlik sistemini alabildiğine geliştirmek zorundayız. Dünyada müteahhitlikte 2'nci konuma geldik ama bunun arka planı var.


Lütfen mamul madde ithal etmeyelim. Kısa vadede karlı gözükse bile ülkemizin geleceğine en iyi şekilde hizmet etmek istiyorsak mamul madde ithal etmeyelim. Bu bizim cari açığımızı kapatmaz. Bugün ülkemizde refah düzeyi artmaktadır. Bu elle tutulur, gözle görülür derecede hissediliyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin 61'inci kabinesi olarak kabinemizi, icracı bakanlıklar olarak şekillendirdik. Özel sektörün önünü daha çok açacağız, işlerini daha çok kolaylaştıracağız. Çünkü bir ülkenin kalkınması özel sektör eliyle olur. Özel sektörün elini siyasi iradenin oluşturduğu hükümet güçlendirir. Benim bakanlığım, dünyanın yakaladığı boyut itibariyle ve Türkiye'nin geldiği gelişmişlik seviyesi bakımından bir gerekliliktir.'' Türkiye'nin mamullerini dünyanın en kaliteli mamulleri arasına sokarken, ülke insanının da daha mutlu, daha refah içinde, daha temiz bir ortamda yaşayarak hayatını sürdürmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına önemli görevler verildiğini belirten Bayraktar, ''Bu doğrultuda 2 aylık bir bakanlığız ve yeniden yapılandırıyoruz.

Türkiye'nin kişi başına gelirini birinci hamlede 25 bin dolara çıkarmada, bakanlığımızın çok ciddi katkıları olacaktır. Çünkü inşaat sektörü lokomotif sektördür. En az 200 yan sektörü ve dalı harekete geçiren, istihdam kat sayısı en yüksek olan sektördür. Bu bakımdan Türkiye'nin şehirlerini salaş ve depreme dayanıksız yapılardan kurtarmak için çok ciddi bir gayret içinde olacağız'' diye konuştu. Şehirlerin marka değerini arttırmak için o şehrin kendine has özelliklerinin ön plana çıkarılacağını belirten Bayraktar, inşaatçıları, müteahhitleri, yapı sektörünü geliştirmek için, bunların yaptığı işlerde ruhsat işlemlerinden, yapı kullanma iznine kadar, arazilerin arsa haline getirilmesinden, bunların kentsel tasarımına, kat mülkiyetine, site yönetimlerine varıncaya kadar ne varsa hepsinde daha kolaylaştırma ama devlet denetimini daha fazla arttırma noktasında çok ciddi gayret içinde olacaklarını kaydetti. Bilginin paylaştıkça artacağını dile getiren Bayraktar, ''Sinerjimizi ve enerjimizi çoğaltmak için vatan olarak, millet olarak daha çok çalışacağız.

 


Gelir seviyemizi arttıracağız. Bu ülkede herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan gurur duyacağı bir noktaya geleceğiz. Terörü bitirmenin bir yolu da budur. Bizim en büyük belamız terördür. İnşallah bu vatan, bu millet top yekun sarılarak ülkeyi terör belasından kurtaracağız'' dedi. Mamul mal almamaları konusunda inşaat sektörü çalışanlara uyarıda bulunan Bayraktar, ''Yurt dışından mamul mal ithal etmeyiniz. Bu kısa vadede bu tatlı su kurnazlığı olsa da uzun vadede çocuklarımıza yapılacak en büyük kötülüktür. Ülkemizde imal edebildiğimiz malları, yerli malı kullanarak cari açığın kapatılmasına katkı sağlayalım. Meslektaşlarımdan rica ediyorum, mühendis müşavirlik sistemini geliştirelim ki biz sadece el yordamıyla değil, beynimizle, geliştirdiğimiz sistemlerle dünya piyasasına net bir şekilde damgamızı vuralım'' dedi. Bayraktar konferansın ardından fuardaki stantları gezerek, görevlilerden bilgi aldı.