1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BAKAN ÇELİK AÇIKLADI… Muhalefet 6 Milyon Diyor Ama…
BAKAN ÇELİK AÇIKLADI…  Muhalefet 6 Milyon Diyor Ama…

BAKAN ÇELİK AÇIKLADI… Muhalefet 6 Milyon Diyor Ama…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Devletin elindeki resmi rakamı açıkladı, muhalefetin ‘yalan’ konuştuğunu savundu.

A+A-

Bakan Çelik, Türkiye'deki işsiz sayısının 2014 sonu itibariyle 2 milyon 850 bin kişi olduğunu açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı.

Seçime artık 3 gün kaldı. Bir genel değerlendirme ile başlayalım. Nasıl bir hava görüyorsunuz meydanlarda ve vatandaşta?

Meydanlarda yoğunluğun olduğunu görüyoruz. Arazide çok seçim atmosferinin olmadığını doğru. Parti programlarının olduğu yerde yoğunluk var. İyiden iyiye ısınıyor diyebiliriz.

İşsiz sayısı, muhalefetin dediği gibi gerçekten 6 milyon mu?

Türkiye'de 2014 sonu itibariyle işsiz sayısı 2 milyon 850 bin. 6 milyon 200'ü nereden çıkarıyorsunuz? Dünyanın yapmadığı bir hesabı siz yapmaya çalışıyorsunuz. Bilimsel veriler çerçevesinde yapılan bir yaklaşım değil. İş arayanlar var iş bulamayanlara işsiz diyorsunuz. İş arıyorum ama iş yok iş bulamıyor. Buna biz işsiz diyoruz.

İşsizliğin azaltılması için hem genel hem de dezavantajlı gruplar içinsigorta primlerinin azaltılması önerisi var. Yeterince etki sağlar mı böyle bir adım, işsizliğin azaltılması açısından? Maliyeti ne olur?

Ne dedikleri belli değil. Primlerin indirilmesi zaten bizim uyguladığımız bir konu. Gençlerin istihdamı ile ilgili prim paylarını karşılıyoruz. Ayrıca 5 puan indirimi var. Bütün çalışanlara uygulamaya devam ediyoruz. Biz Sosyal Güvenlik Kurumu'nu devraldığımız zaman emekli aylığı ile sağlık giderleri gelirlerini sağlama oranı yüzde 59'du bu yüzde 71'e çıktı. Hem gelirlerinizi artıracaksınız hem 78 milyona hizmet sunacaksınız hem de teşvik uygulamalarıyla daha çok istihdamı gerçekleştireceksiniz. 6 milyon istihdam varken teşviklerle 13 milyon 600 bin istihdam gerçekleştiriyoruz. Dünya bize gıptayla bakıyor. Son 5 yılda 5 milyon istihdamı nasıl gerçekleştirdiniz diye bu kadar küresel krizlere rağmen.

Muhalefet, taşeron sorununu çözme vaadinde bulunuyor. Siz de bazı adımlar attınız ama hala sorunlu bulunan alan var mı ya da taşeron sistemini tamamen ortadan kaldırmak mümkün mü?

Bunların tamamı 7 Haziran yaklaşımları. Taşeron demek hizmet alımı demek. Hizmet satın almıyorum demek Türkiye'yi çağdışı bir anlayışa götürmek demek. Asıl işte çalışan taşeron işçisi kadroya alınacak. Taşeron sorunu Türkiye'de bitti.