1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Davutoğlu Kerry ile Mısır'ı görüştü
Bakan Davutoğlu Kerry ile Mısır'ı görüştü

Bakan Davutoğlu Kerry ile Mısır'ı görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün sabah saatlerinde Mısırda Mursi taraftarrı vatandaşlara hükümet tarafından yapılan katliam ile ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü.

A+A-

 Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Türk Konseyi 3. Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Azerbaycan 'ın Gebele kentinden telefon görüşmesi yaptı.

Mısır 'daki müdahele ve sonrasındaki gelişmelerin ele alındığı görüşmede iki bakan, sivillere yönelik şiddet kullanımını en kuvvetli şekilde kınadı. Olayların daha da büyümesi ve ülkede ciddi bir çatışma ortamının yaratılması ihtimalinden duydukları derin endişeyi paylaşan Davutoğlu ve Kerry, müdahelenin Mısır'daki uzlaşı ve normalleşme çabalarına zarar verdiğini vurguladı.

MUTABAKATA VARILDI

Akan kanın bir an evvel durdurulması ve Mısır'da demokrasiye dönüş yolunda etkin bir sürecin başlatılması gereği üzerinde durulan görüşmede, bu yönde atılabilecek adımlar da ele alındı. Davutoğlu ve Kerry, bu amaçla gün boyunca yaptıkları temaslar hakkında birbirlerine bilgi verdi.

Bakanlar önümüzdeki dönemde de konu hakkında yakın temas içinde kalmak konusunda mutabık kaldı.