1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Davutoğlu Kerry’i uyardı
Bakan Davutoğlu Kerry’i uyardı

Bakan Davutoğlu Kerry’i uyardı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu son günlerde Türkiye’nin ana gündem maddesi olan Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylar hakkında açıklama yapan ABD Başkan Yardımcısı John Kerry'i arayarak tepkilerini dile getirdi.

A+A-

 ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yaptığı Gezi açıklamaları Ankara'da büyük rahatsızlık yarattı.

"Kaygılıyız" diyen Kerry'ye yanıt Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Davutoğlu Kerry'i arayarak "Türkiye ikinci sınıf bir demokrasi değildir" uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Gezi Parkı olayları sonrasında Amerika'dan üst üste gelen açıklamalar karşısında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Kerry'i arayarak tepkisini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kerry ile görüşmesinde Amerika'da yaşanan benzer bir olay olan "Occupy Wall Street" olaylarında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Davutoğlu Avrupa'da da benzer olaylar yaşandığını vurgularken "Bir çok demokratik ülke benzer olaylarla karşılaşır, bu da demokratik sistemlerin sınavıdır" ifadesini kullandı.

Türkiye'de gösteri hakkı olduğunu hatırlatan Davutoğlu, eylemlere karışanlar arasında sadece çevreyi korumayı amaçlayanların olmadığını, istismar amaçlı aşırı uç örgütlerin de yer aldığına vurgu yaptı.

Polis çekildikten sonra dahi kamu mallarının tahrip edildiğini belirten Davutoğlu, benzer olayların farklı ülkelerde olağan karşılanırken Türkiye'de olağanüstü şekilde değerlendirilmesine tepki gösterdi.

Davutoğlu "Türkiye, ikincisi sınıf demokrasi değildir" dedi.

KERRY NE DEMİŞTİ?

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry , Gezi Parkı protestolarına müdahale eden polislerin aşırı güç kullandığı yönündeki haberlerden dolayı ABD 'nin kaygılı olduğunu açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı, "ABD barışçıl gösteriler de dahil ifade özgürlüğü hakkını savunmaktadır" demişti. (DEVAMINI OKU)

BU AÇIKLAMA RAHATSIZ ETTİ

Kerry'nin ardından bugün de ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili çok tartışılacak sözler sarfetmişti.

Biden, Türkiye’de süregiden protestolarla ilgili olarak ‘’Türkiye’nin geleceği Türkiye halkına aittir, başka hiçbir kimseye değil. Ama ABD sonuca kayıtsız kalacak gibi görünmeyecektir’’ diye konuşmuştu.