1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Ergün'den Kürtçe Açılımı
Bakan Ergün'den Kürtçe Açılımı

Bakan Ergün'den Kürtçe Açılımı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Vatandaş Türkçe öğrenemiyorsa devlet Kürtçe öğrensin" dedi

A+A-

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, AK Parti Ağrı İl Başkanlığının 4. Olağan Kongresi'ne katılarak birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Ergün, "Vatandaş Türkçe öğrenemiyorsa devlet Kürtçe öğrensin" dedi. 


Dün geceyi Ağrı'da geçiren Bakan Nihat Ergün, sabah saatlerinde Ağrı Kutlu Aktaş Kapalı Spor Salonu'nda yapılan Ak Parti İl Başkanlığı Kongresi'ne katıldı. Burada partililere hitap eden Ergün, Kürt sorunu ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. 


AK Parti olarak demokratikleşme reformları ile bu sorunu çözeceklerini kaydeden Ergün "Kürt insanlar asil, misafirperver, bu ülkenin değerlerine sahip değerler topluluğudur. Bu ülkenin değerlerine saygılı insanlar. Hani bazen deniyor, 'Türkçe öğretemedik vatandaşlarımıza.' Öğrenmedi veya öğretemedik ayrı bir konu. Canım devletin de mi imkanı yoktu, devlet azıcık Kürtçe öğreniversin. Hadi vatandaşın imkanları kısıtlıydı öğrenemedi, senin ne zorun vardı? Vali biraz öğrenseydi, kaymakam biraz öğrenseydi, doktor, öğretmene tayin etmeden evvel biraz öğretseydik gittikleri yerlerde vatandaşlarımıza hizmet verirken daha güzel, daha düzgün iletişim kurarlardı. İnsanlarımızın ne hissettiğini, ne dediğini anlayan bir kamu görevlisi haline gelselerdi ne olurdu? 


Devlet bunu yapamaz mıydı? Ama o günkü mantık başkaydı. Şimdi Allah'a şükürler olsun ki bunların hepsi değişiyor. Ağrı'ya bir dahaki gelişimde inşallah ben de bazı kelimeleri öğrenerek geleceğim. Gittiğim bir Kürt köyünde birkaç Kürtçe kelime öğrenmiştim. 'Xudeşterazibe' (Allah senden razı olsun), 'Çavani başi? (Nasılsın iyi misin?) demeyi öğrenmiştim. Bundan daha fazlasını öğreneceğiz. Hepimiz bu memleketin sahibiyiz. Bu memlekette sıkıntı yaşayan, kendini garip, yalnız, kimsesiz hisseden kimse kalmayacak. 


AK Parti olarak her zaman söylüyoruz, biz kimsesizlerin kimsesi olan bir partiyiz. Vatandaşlarımızla bu istikametten kucaklaşmamız ve kaynaşmamız lazım. Bunlar Türkiye'nin ilerlemesinin ayaklarıdır. Türkiye hızla ilerleyecek ve tüm vatandaşları ile kucaklaşacaktır. Bu devlet, bu bayrak herkesindir" dedi.