1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Bakan Eroğlu Trabzon’da 'Yeşilyol’u değerlendirdi
Bakan Eroğlu Trabzon’da 'Yeşilyol’u değerlendirdi

Bakan Eroğlu Trabzon’da 'Yeşilyol’u değerlendirdi

Bakan Eroğlu Trabzon’da 'Yeşilyol’u değerlendirdi

A+A-

270 milyon TL’lik yatırımla gerçekleştirilecek olan 12 tesisin açılışına ve temel atma törenine katılmak üzere Trabzon’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Trabzon Valiliği'ni ziyaret etti. Vali Yücel Yavuz’dan şehir ile ilgili brifing alan Bakan Eroğlu, ardından bir basın toplantısı düzenledi. 

Yatırımlar ve hükümetin hizmetleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Eroğlu, Trabzon’da daha önce 62 yatırım ve tesis müjdesi verdiklerini belirterek bunlardan 48’ini tamamladıklarını ifade etti.

Yeşil yolun yaylaları birleştiren 7 metre genişliğinde bir yol olduğunu aktaran Bakan Eroğlu, “Mavi yol var sahil yolu. Gelen turistler daha ziyade bu yaylalara, mesirlik alanlara çıkmak istiyor ancak yol yok. Biz dedik ki DOKAP Projesi adıyla bir proje ortaya koyduk. Yeşil Yol yaylaları birleştiren 7 metre genişliğinde bir yol. Bu yol yaylaları ulaşılabilir duruma getirme projesidir. Yeşil yol denilmesinin nedeni de şudur; orada yüksek kortlarda ağaç yok çoğu yerde. Trabzon’da kesilen ağaç yok esasen. Rize’de 13 metreküp yani 100 tane ağaç kesilmiş. Biz bu yolu adeta yeşil bir koridordan geçiyormuş gibi yapacağız. Muhteşem ağaçlar dikilecek. 10 binlerce ağaç dikilecek. Bu yol yeşillikler arasında gidecek. Şuanda orası yol yeşil değil, yüksek kortlar olduğu için orada ağaçta yok” şeklinde konuştu.

Samsun’dan Artvin’e kadar turizm potansiyelin çok büyük olacağını dile getiren Bakan Eroğlu, “Vatandaş bu yol gelirse burada denetleme olur diye karşı geliyor. Orada çok bağıran şahısların kaçak inşaat yaptıkları da ortaya çıktı. Samsun’dan Artvin’e kadar olan bu alanda gerçekten çok büyük bir turizm potansiyeli olacak. Ben buna niye karşı çıkılıyor anlamakta zorlanıyorum. Burası kusursuz olacak.  Yolda böyle bölünmüş bir yol değil. Mevcut yayla yollarını düzenleyerek hoş hale getiriyoruz. Gidiş-geliş olacak orası çok şeritli yol olmayacak. Büyük ölçüde mevcut yolları kullanıyoruz. 100 tane fidan kesildi 13 bin fidan yol kenarına dikildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak tahrip etmek değil, ormanlarımızı çoğaltmakla mükellefiz. Dünyada birçok ülkede orman varlığı azalıyor. Bizde orman varlığı son 13 yılda bir buçuk milyon hektar yani 15 milyon dekar arttı. Hatta bu hususta biz Birleşmiş Milletlerden bilhassa ödül aldık. Dünya ormancılık zirvesi ilk defa Amerika’nın dışında İstanbul’da yapıldı” şeklinde konuştu.

Dünya’daki çoğu ülkeye ormancılık alanında destek verdiklerini söyleyen Bakan Eroğlu, “Orta Asya'da, Balkanlar'da, Kafkasya’da, Afrika’da faaliyetler yapıyoruz. Pan Afrika diye birlik var. Onlara destekliyoruz. Onlarında adı yeşil duvar. Senegal’den Cibuti’ye kadar bir yeşil duvar oluşturulması için destekliyoruz. Arkadaşlara söyleyelim orada gidip baksınlar. Yeşil duvar diye ona da karşı çıkabilirler. Biz burada yeşil yol Afrika’nın ortasında yeşil duvar” ifadelerini kullandı.

Uzungöl'e teleferik müjdesi

Uzungöl’e teleferik müjdesini de veren Bakan Eroğlu, “İmar planı şuanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığında. O bölge tabiat parkı çok titiz olmamız ve bir yanlışlık yapılmaması lazım. Bütün kurumlardan da görüş almamız gerekiyor. Şuanda her şey bitti, imar açısında bakanlık planlayacak ondan sonra ivedilikle başlıyoruz” şeklinde konuştu. 

Basın toplantısının sonrasında Bakan Eroğlu, Trabzon Valiliği önünde düzenlenen fidan dikme törenine katıldı.