1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Bakan Eroğlu’ndan ‘gaza gelmeyin’ uyarısı!
Bakan Eroğlu’ndan ‘gaza gelmeyin’ uyarısı!

Bakan Eroğlu’ndan ‘gaza gelmeyin’ uyarısı!

Bakan Eroğlu’ndan ‘gaza gelmeyin’ uyarısı!

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu her üç evdeki ampulden birinin enerjisini HES’lerin karşıladığını belirterek, HES'e karşı çıkanlara, “Bugün enerji fiyatları 40 Cent gibi rakamlara yükselmemişse bunda açtığımız HES’lerin büyük rolü var. Lütfen gaza gelmeyin” uyarısında bulundu.

2003 yılından bu yana Orman ve Su İşleri Bakanlığı - DSİ ve özel sektör iş birliğiyle soluk almadan süren yatırımların ilk gerdanlığını oluşturan Muratlı Barajı’nın sonrasında Borçka, Deriner ve Artvin barajlarını sollayacak Yusufeli Barajı’nda da çalışmalar gece - gece gündüz sürüyor. Çoruh nehri üzerine kurulan 284 metre yüksekliğindeki Dünyanın üçüncü Türkiye’nin en büyük barajı olması planlanan Yusufeli Barajı’nda gittikçe sona yaklaşılıyor. Çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu milyar dolarlık yatırımların ekonomik getirisine ve stratejik açıdan önemine vurgu yaptı.

Çalışmalarda bilhassa dokuya zarar vermeyecek nitelikte adımların atıldığına dikkat çeken Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da aynı titizlikle talimatının olduğunu açıkladı. 2012 yılında temeli atılan Yusufeli Barajı’nın teknik özellikleri açısından son barj olduğunu belirten Bakan Eroğlu, “284 metre yükseklikte Türkiye’nin en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı’nın inşaatı hızla devam ediyor. Yusufeli’ni geçemeyeceğiz. Maalesef. Çünkü Türkiye’de onu geçecek bir alanımız yok. Dolayısı ile şuanda en yüksek baraj Yusufeli olacak” dedi.

“150 yıllık tarih tekrar hayat bulacak”

Baraj HES’in yapımının tamamlanmasının sonrasında Yusufeli ilçesi ve 6 köyün tamamiyle sular altında kalacak. 150 yıllık tarihi geçmişe sahip bölgede alt ve üst yapı çalışmalarının da devam ettiğini baraja 9 km mevcut ilçeye ise 2 km uzaklıkta bulunan Yansıtıcılar ve Sakut deresi bölgesine 8 farklı tipte konut, 25 yataklı hastane, 2 sağlık ocağı, 16 derslikli meslek lisesi ile mobilya ve metal işleri atölyesi, 100 kişilik pansiyon, 16 derslikli ortaokul, 16 derslikli ilköğretim okulu ve 24 derslikli lise binaları yapılacak. Yıl sonu bitirilmesi tasarlanan yeni yerleşim alanı ile ilgili de Bakan Eroğlu şu bilgileri verdi: “ Yusufeli’nin az ilerisinde görkemli bir ilçe inşa ediyoruz. Tüm alt yapı tesisleri ve üst yapı çalışmaları da bu yıl sonu bitecek. Üst yapı da TOKİ tarafından bizim adımıza bu çalışmayı yapacak. Sayın Cumhurbaşkanımız kendi dahi bir proje hazırlamıştı fakat beğenmemişti. Dedi ki , ‘bu nedir yahu yöre mimarisine makul dört dörtlük bir proje istiyorum’ dedi. Sonra yeniden proje yaptık ve beğendi. Neticede şuanda orada 70 bin hektar yani hemen hemen 700 dekarlık bir alan var şuanda ve bunun yüzde 50 fazlasını daha Yusufeli’nde inşa ediyoruz. Ortalama 115 hektar yani bin 150 dekarlık alanı hazırlıyoruz. Bütün her şeyiyle.”

“Yıllık 400 milyon TL’den çok katkı sağlayacak”

2018 yılında bitirilmesi planlanan toplam gövde hacmi 2 milyon 350 bin metreküp olacak barajda, 2,2 milyar metreküp su depolanacak. Çoruh Nehri ana kolu üzerindeki kilit barajlardan birisi olacak Yusufeli Barajı ve HES ekonomiye de yılda 450 milyon lira katkı sağlayacak. Çoruh vadisinde AK Parti hükümetlerinden önce hiçbir yatırımın yapılmadığını bölgesel kaynaklardan istifade edilmediğini açıklayan Bakan Eroğlu son 13 yılda 300’den çok baraj ve HES yapıldığını ifade etti.

“Baraj yapmadan hiçbir şehre su veremeyiz”

Türkiye’nin enerjide yüzde 75 oranında dışa bağılı olduğunu hatırlatan Bakan Veysel Eroğlu cari açığın büyük kısmının enerji ithalatından kaynaklandığını aktardı. Bu nedenle barajların “su”, HES’lerin de Türkiye’nin elektrikteki sigortası olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu; “ Enerjide dışa bağımlıyız. Enerji ihtiyacımızın yüzde 75’ini dışarıdan temin ediyoruz. Cari açığımızın büyük kısmı da maalesef enerji ithalatından kaynaklanıyor. Dolayısı ile enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, yerli temiz yenilenebilir enerji kaynaklarını arttırmak amacıyla gerçekten bu barajlar Türkiye ekonomisi için oldukça önemli. Bugün enerji fiyatları 40 Cent gibi rakamlara yükselmemişse bu açtığımız HES’lerin büyük rolü var. Aşağı yukarı Türkiye’deki Kurulu gücün üçte biri HES’den, üretimde yıllara göre değişiyor de sulak dönemlerde de üçte biri yani üç ampulden biri, kurak dönemlerde ise dörtte birini karşılıyor. Şuna da dikkat çekilmeli tabi bu inşaatlar yapılırken ekonomik krizin olduğu dönemlerde bunlar birer faaliyettir. Türkiye’de kalkınma gelişme seviyesinin artmasında büyük rolü var. İstihdam sağlanıyor. Deriner Barajı’nda yalnızca 5 bin kişi çalıştı. Barajları da yapmak zorundayız zira hiçbir şehre baraj yapmadan su vermemiz olası değildir.

HES karşıtlarına “gaza gelmeyin” uyarısı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bilhassa HES’lerin bilhassa felaketlerin önlenmesinde önem teşkil ettiğine dikkat çekerek, HES karşıtlarına şu uyarıda bulundu: “HES’ler Türkiye’de elektriğin sigortasıdır. Eğer bunlar olmaz ise bunlar yapılmasaydı Türkiye elektriksiz kalırdı ya da fiyatlar çok yükselirdi. Lütfen böylesi durumlarda gaza gelmesinler vatandaşlarımız dikkatlice okuyarak bakarak bunların çevreye bir zararı olmadığını bazı felaketleri de önlediğini düşünsünler.”