1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Güler gündemi değerlendirdi
Bakan Güler gündemi değerlendirdi

Bakan Güler gündemi değerlendirdi

İçişleri Bakanı Muammer Güler hafta sonunda oynanan ve yaşanan olaylar nedeni ile tatil edilen Beşiktaş-Galatasaray derbisi sonrasındaki gelişmeler dair önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

 ''Malumunuz Beşiktaş-Galatasaray derbi maçında meydana gelen olaylar nedeniyle maç tatil edildi. Hem Emniyet Müdürlüğü hem Spor Savcıları aynı gün trübünlerde meydana gelen olaylardan sonra gereken çalışmalarını yürüttü.

-Şu ana kadar 40'ın üzerinde kişinin kameralardan tespit edildiğini, 30 kişinin de gözaltına alındığını söyleyebilirim. Hem adli yönden, hem hapis cezası hem para cezası hem müsabakalardan men cezasının uygulanması söz konusudur.

-Bu işin en iyi şekilde kontrolü bakımından elektronik bilet uygulamasına geçilecek.

-Saha içerisinde yüksek çözünürlüklü çok sayıda kameranın konulması gerekiyor.

-Bir diğer konu da, müsabakaya girmeme cezası alanların kapıda yüz tanıma sisteminin uygulamaya konulması gerekiyor. Bu konuyla ilgili özel güvenlikle ilgili bazı sıkıntılar bize iletildi. Emniyet müdürlüğü ve özel müfettişler bu konuyu özel olarak ele alacaklar.

-Uygulamada men cezası alanların karakola gidip imza vermesi uygulamasının caydırıcı olmadığını gördük. Bu konuda caydırıcı hükümlerin yerine getirilmesinde fayda var. Sayın Spor Bakanımız da gereken açıklamayı yaptı.

-Bir diğer konu stadlarda polisin görevlendirilmesi konusudur. UEFA ve FIFA kriterlerine riayet etme suretiyle bu hizmetin Emniyet görevlileri tarafından yürütülmesine çalışıyoruz.''