1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Günay'dan Sert Çıkış
Bakan Günay'dan Sert Çıkış

Bakan Günay'dan Sert Çıkış

Günay'dan "stad" tepkisi...

A+A-

Bakan Günay, bayramların stadlarda kutlanmayacak olması konusunda ilk kez konuştu.


Ordu'daki ziyaretlerini sürdüren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ordu'da yeni açılan 3 ayrı otelin açılış törenine katıldı. Hotel Balıktaşı City ve Hampton By Hilton Ordu Oteli'nin açılış töreninin ardından Bakan Günay ve Bakan Şahin daha sonra Anemon Oteller zincirinin Ordu Oteli'nin açılışını gerçekleştirdi. Buradaki açılışa sinema sanatçısı Kadir İnanır ile ünlü sunuculardan Halit Kıvanç da katıldı.

Anemon Ordu Oteli'nin ilk açılış konuşmasını Anemon Oteller Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçura yaptı. Akçura, "Şirketimiz 22 yıldan beri otelcilik yapmakta olup, şu anda 13 şehire 4 yıldızlı, 5 yıldızlı ve butik otel kategorilerinde 17 otel ile 3 bin 600 yatak kapasitesi ile faaliyet göstermektedir. Yıllık geceleme sayımız 500 bin kişidir. 2012 yılında açılacak olan İskenderun, Amasya ve 2013 yılında açılacak olan Kapadokya Otelleri ile otel sayımızı 20'ye, yatak kapasitemizi 4 bin 200'e çıkaracağız. Ordu Anemon Oteli 200 yatak kapasitelidir. Gösterişten uzak sade ve herkesin rahat etmesi için tasarlanmış, Ordulu olan 60 vasıflı personel çalışmaktadır" diye konuştu.


BAKAN GÜNAY'DAN BAKAN ŞAHİN'E TEŞEKKÜR

Daha sonra kürsüye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e dönerek, "Ordu milletvekilisiniz, ama İçişleri Bakanısınız. Türkiye'de şu günlerde işi en yoğun arkadaşlarımızdan birisiniz. Hükümet'in en büyük yüklerinden bir çoğu sizin üzerinizde. Bu yoğun işleriniz arasında bizim sevincimizi paylaştınız. Size çok teşekkür ediyorum" dedi.

Türkiye'nin her zaman yapılan güzellikleri sırt sırta taşımaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Bugünü çok önemsiyorum. Çünkü biz artık Türkiye'yi turizmin her alanında iddialı olması gereken yere yükselttik. Dünya'da 7'nci sıradayız. Amerika ve Çin var önümüzde. Avrupa'da da İspanya, İtalya ve Fransa var. İngiltere'yle gelecek yıl kafa kafayayız. O zaman sadece biz deniz kıyısındaki otel işletmeciliğinin olmanın ötesinde ülkenin bütününe ve dünyaya yayılan yeni zincirler üretmek, yeni markalar üretmek sorumluluğuyla karşı karşıyayız. Siz de marka yaratıyorsunuz. Artık Türkiye'de turizm yatırımcılarının Türkiye'nin dışına çıkması lazım. Türkiye dünya turizminin önemli ülkelerinden birisi haline geldi. Bugün 30 milyonun üzerinde yabancı ağırlıyoruz. 8-9 yılda 13 milyonun üzerine 17 milyon daha katabildik" diye konuştu.


"EVLERİNİZİN BALKONUNDA ÇİÇEK YETİŞTİRİN"

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Macaristan'daki bir anısını anlatarak, "Birkaç sene önce Macaristan Kültür Bakanı ile birlikte Budapeşte'den 200 kilometre boyunca yolculuk yaptım. Yol boyunca geçtiğimiz bütün yerleşim merkezlerinde evlerin kapılarında, pencerelerinde sakız sardunyası vardı. Sonra aynı bakan Türkiye'ye geldi ve Adana'dan Osmaniye'ye giderken hiçbir yerde duramadım. Çünkü hiçbir yerde çiçek yoktu. Size soruyorum, çiçek Macaristan'da mı kolay yetişir, Türkiye'de mi bereketli? Hangimiz güneydeyiz? Hangimizin toprağı bereketli? Malesef bizim çiçek yetiştirmek, balkonumuzu, penceremizi düzenlemek, binamızı sıvatmak, sıva yapmak, çatı yapmak gibi alışkanlıklarımız yok. Bunlar olmazsa biz sadece otel yaparak turizmin bereketini Türkiye'nin her tarafına taşıyamayız" diye konuştu.


"O KİTAP TALİHSİZ BİR GELİŞME"

Film-san Vakfı ile Artshopun hazırladığı, Bakanlık logosuyla yayımlanan ve önsözü kendisi tarafından yazılan ve büyük tartışmalara yol açan kitapla ilgili de konuşan Bakan Günay, "Talihsiz bir gelişme. Film-San diye 40 yıldan beri var olan sinema sektöründe var olan bir vakıf. Bizden biyografik bir kitap yapmak için destek istedi. Biz de iyi niyetle, bütün sinema sektörünü kapsayan bir kitap olacağı düşüncesiyle destek verdik. Ama arkadaşlar biraz kolaycılık yapmışlar. Editörle anlaştıklarında, editörün bütün çalışmasını denetlememişler. Bizde iyi niyetle yaptığımız bir yayından sıkıntı çıkmasından üzüntü duyduk. Büyük ölçüde kitapta aslında rahatsız olunacak birşey yok, ama bazı sanatçı arkadaşlarımızın haklı olarak tedirgin olacakları bazı ifadeler var. Uyardım kendilerini. Bundan sonra bu kitapları son haline gelmeden herhangi bir katkı yapmayacağız. Bundan sonra bizden destek almakta biraz zorlanacaklar. Kendileri zararlı çıktı yani" dedi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de konuşmasını kısa tutarak, "Arkada bir fon var. Koyu renk bölüm Türkiyemiz. Orada biz o yazıyı okuduk. Türkiye'de doğduk, Türkiye'de büyüyoruz" dedi. Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi, ardından müzik dinletisi ve havai fişek gösterilerinin ardından İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin Ordu'da kalırken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Trabzon'a hareket etti.