1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Şimşek ekonomi gündemini değerlendirdi
Bakan Şimşek ekonomi gündemini değerlendirdi

Bakan Şimşek ekonomi gündemini değerlendirdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ülkemiz için çok önemli olan 2013 yılı ilk çeyrek bütçe sonuçlarını ve ekonomik gelişmeleri açıkladı. Bakan Şimşek ekonomi gündemini değerlendirdiği konuşmasında erkek emeklilik konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 yılı 1. çeyrek itibarıyla bütçe gelirlerinin, geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 21,6 artışla 94,1 milyar lira, bütçe giderlerinin ise yüzde 13,3 artışla 95 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.

İşte Şimşek'in konuşmasından öne çıkan başlıklar:

ERKEN EMEKLİLİK

-Bu konu ne Türkiye'nin hayrınadır ne de Türkiye bu yükü kaldırabilir. Maliye Bakanlığı olarak bu konudaki tutumumuz açık ve net

-2013 yılı daha iyi bir yıl olacak. OVP'de öngördüğümüz yüzde 4'lük büyüme hedefini rahatlıkla yakalayacağımızı düşünüyoruz.

VERGİDE İNDİRİM VAR MI?

-Şu anda gündemimizde ne vergi indirimi ne de vergi artışı var.

-Çözüm süreci başarılı olursa Türkiye uzun vadede yeni bir çıkış sürecine girecek

VERGİ SİSTEMİNDE DÜZELTME

-Dolayısıyla bu sistemde bir düzeltme yapmamız lazım. Bu sistemde düzenleme yaparken biz yeni bir vergi öngörmüyoruz, vergi oranlarında bir artış da öngörmüyoruz ama bazı istisnaların azaltılmasını öngörüyoruz.

ÇELİK ŞİMŞEK'E SİTEM ETMİŞTİ

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz günlerde Şimşek'in olumsuz görüş bildirmesine sitem ederek "Biz diyaloğu sürdürürken bu boyutu dikkate alınmadan yapılan açıklamalar çalışmaları zedeliyor. Çalışmamızı sürdürüyoruz, vatandaşlarla yaptığımız görüşmeden çıkan neticeyi Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) götürürüz." diye konuşmuştu.